×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Затварят кръстовището между „Оборище“ и „Петко Каравелов“ заради ВиК ремонт
  • Стартира 20-ото юбилейно издание на Международния конкурс на изкуствата „Радост на брега“ в Бургас
  • Театралният хит „Дами канят“ в Бургас! Асен Блатечки и Калин Врачански завладяват публиката на 6 юли
  • Бургаският духов оркестър се завръща с летни концерти на открито
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Пътища гробници: Народът ни страда от колективно безхаберие


Пътища гробници: Народът ни страда от колективно безхаберие
Пет човека днес не се прибраха, 5 семейства са разбити, 5 дни ще говорим, после пак ще мълчим. До следващия път
24 Юни 2026, Сряда, 15:50 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ

Не като индивиди, а като общество си задайте няколко прости въпроса и помислете - има ли място за надежда

Тази сутрин осем човека се качиха в автомобилите и потеглиха - към дома, към приятели, на гости, към дългочакана почивка, към работа или към командировка. Нито един от тях не стигна до крайната си дестинация. Загиналите? Две деца, две жени, един мъж. Още трима тежко ранени, в реанимация, с опасност за живота. Това изглежда като статистика, но не е. Това е ужасната реалност на случващото се по пътищата в България. Пет гласа утихнаха и повече никога няма да бъдат чути от близките им, приятелите им, семействата им. Пет семейства са разбити, ще го говорим 5 дни, после пак ще мълчим. И така до следващия път.

Тежка катастрофа между Карнобат и Айтос, загинаха две жени (ОБНОВЕНА)

Някой ще каже, че катастрофи се случват, инциденти стават. И това е вярно, донякъде. Има лоши участъци, понякога шофьорите се разконцентрират за фракция от секундата, понякога от скорост и температура се взривяват гуми - тези неща наистина ги има. Това, на което ставаме свидетели обаче, е прекалено. 5 човека в рамките на няколко часа загубиха живота си. Кой знае дали днешният горещ ден няма да ни изненада и с още инциденти. Всъщност като всеки ден.

Това, че днес гледаме като на ежедневие на подобни новини, не е част от проблема, а тъжната действителност. Свикнали до толкова да чуваме за поредните жертви, сякаш забравихме, че може и по-иначе. Защото днешната поредна серия от фатални катастрофи със сигурност няма да е последна, но може да е първата, след която обществото ни, ако изобщо е останало такова, да се ангажира активно и да спре да свива рамене.

Проблемите, причиняващи подобни катастрофи, не са просто тук и просто там. Те са всеобхватни и грандиозни - неизменна част от обществото ни във всяка негова форма и безформие. От образованието в училище, грешната компания, семейната среда и пример, през шофьорските курсове, към корупцията в инситуциите и моралния разпад, в Годишните технически прегледи и индивидуалната отговорност на шофьорите - пред себе си и пред останалите, та чак до политическите решения, спазването на законите, превенцията и контрола. Нито едно от тези звена не работи така, че да не ставаме свидетели на подобни инциденти. Нишката не се къса никъде. Нишка просто няма.

Катастрофа с три жертви затапи АМ "Тракия"

И докато мнозина днес ще упрекнат държавата за това, че не си върши работата, други ще обвинят жертвите, че не са били с колани, трети ще кажат, че шофьорите на камиони са опасни, четвърти ще изтъкнат липсата на превенция, а пети - просто ще цъкат с език пред екрана на телевизора или мобилния си телефон, е редно да се замислим. Не като индивиди, а като общество. За наистина най-простите неща.

За сигнализирането с мигачи и колко често бършем паяжина от лявата страна на волана, защото „то на пътя няма никого, защо да давам мигач”. За прекомерното натискане на педала на газта на коли, от които по-скоро трябва да се плашим. За това дали гледаме първо вдясно, или първо вляво на кръстовище. За това колко сме толерантни на пътя. За изпреварването отдясно на магистрала и свиренето на клаксони, когато някой ни изпревари отдясно в града, макар в населено място лентите да са равноправни. За преминаването на жълто и червено. За „гъзарията” по светофарите. За отнемането на предимство. За премигването на дълги по магистралата - кой изобщо ви научи на точно тази глупост, не знам. Може би дори и за слагането на колан.

Когато и ако този размисъл даде плод, може и сами да си отговорим на доста от въпросите, които днес със сигурност ще бъдат зададени. За пореден път. 

Имайте вяра, че ще има разлика утре. Аз обаче надежда нямам. И може би това е проблемът. Защото пътят към дома не може и не трябва да бъде битка за оцеляване. А ние оставаме все толкова колективно безхаберни.

 


В категории: Животът


Георги РУСЧЕВ Автор
Георги РУСЧЕВ
22
Коментара
22
Коментара по темата
22.
На Бойко
24.06.2026 17:06:55
0
0
Да благодарите , нали той ви ги Изсра....
21.
до 17
24.06.2026 16:56:10
0
0
Задаваш доста глупав въпрос! Ако след 12 години в училише не си разбрала какво е образованието. Ако в съзнателният си живот не си намерила приложение на наученото.. то ти СИ проблемът!
Стига сочи другите, защото с писанието си удари дъното на глупсотта!
В училищата има нещо много важно, което НЕ се препдоава и то е КРИТИЧНО МИСЛЕНЕ! Занемарена е етиката и правото!
Необразованите не знаете елементарни неща от физиката. За това натискате педала. За това мразите всички наред. За това егото ви е до небето без покритие. За това сте бедни!
Цялото зло, което ви се струпва на главите е заради лошото образование! А ти си си загубила 12те години в училище! Засрами се! Необразована , неграмотна и злобна си! ТИ СИ ПРОБЛЕМЪТ!
20.
до 18
24.06.2026 16:55:40
0
0
Задаваш доста глупав въпрос! Ако след 12 години в училише не си разбрала какво е образованието. Ако в съзнателният си живот не си намерила приложение на наученото.. то ти СИ проблемът!
Стига сочи другите, защото с писанието си удари дъното на глупсота!
В училищата има нещо много важно, което НЕ се препдоава и то е КРИТИЧНО МИСЛЕНЕ! Занемарена е етиката и правото!
Необразованите не знаете елементарни неща от физиката. За това натискате педала. За това мразите всички наред. За това егото ви е до небето без покритие. За това сте бедни!
Цялото зло, което ви се струпва на главите е заради лошото образование! А ти си си загубила 12те години в училище! Засрами се! Необразована , неграмотна и злобна си! ТИ СИ ПРОБЛЕМЪТ!
19.
до 17
24.06.2026 16:55:17
0
0
Задаваш доста глупав въпрос! Ако след 12 години в училише не си разбрала какво е образованието. Ако в съзнателният си живот не си намерила приложение на наученото.. то ти СИ проблемът!
Стига сочи другите, защото с писанието си удари дъното на глупсота!
В училищата има нещо много важно, което НЕ се препдоава и то е КРИТИЧНО МИСЛЕНЕ! Занемарена е етиката и правото!
Необразованите не знаете елементарни неща от физиката. За това натискате педала. За това мразите всички наред. За това егото ви е до небето без покритие. За това сте бедни!
Цялото зло, което ви се струпва на главите е заради лошото образование! А ти си си загубила 12те години в училище! Засрами се! Необразована и злобна си! ТИ СИ ПРОБЛЕМЪТ!
18.
до 17
24.06.2026 16:54:36
0
0
Задаваш доста глупав въпрос! Ако след 12 години в училише не си разбрала какво е образованието. Ако в съзнателният си живот не си намерила приложение на наученото.. то ти СИ проблемът!
Стига сочи другите, защото с писанието си удари дъното на глупсота!
В училищата има нещо много важно, което НЕ се препдоава и то е КРИТИЧНО МИСЛЕНЕ! Занемарена е етиката и правото!
Необразованите не знаете елементарни неща от физиката. За това натискате педала. За това мразите всички наред. За това егото ви е до небето без покритие. За това сте бедни!
Цялото зло, което ви се струпва на главите е заради лошото образование! А ти си си загубила 12те години в училище! Засрами се! Необразована и злобна си! ТИ СИ ПРОБЛЕМЪТ!
17.
до 12
24.06.2026 16:43:49
2
0
Какво ти е виновно образованието???
В училище се преподава каквото е необходимо, но дали децата го учат? Дали родителите им настояват да учат или ... "гледай математика и български, щото с тях се кандидатства, а другото не е важно"...
Дали родителят, който на 18г лапе връчва ключовете на автомобил с 300к.с. не е много по-виновен???
Много си е прав автора... идиотите по пътищата са в пъти повече, отколкото може да срещнеш в другите държави. И не е проблема в малките глоби... Манталитетът на българските шофьори трябва да се промени, но не трябва да се чака да те поканят на поредното погребение в закрит ковчег. И мама и тати да си влязат в ролята, а не да подтикват младежите като си мерят стандарта с какъв автомобил са купили на отрочето си.
16.
Горчивата истина
24.06.2026 16:39:38
0
7
Кога ще си признаем, че проблема на са ни държава и управляващи. Проблема е населението. Държавата и управляващите са огледало на населението. 90+ % от хората на тази територия са прости, тарикати, които гледат как да излъжат, как да откраднат, как да се прередят първи на светофара и още и още. Държава на простаци сме - това е.
15.
Путин
24.06.2026 16:32:52
3
2
Умрял булгаристец е повод за почерпка
14.
оправ-оправ
24.06.2026 16:31:38
0
1
Аз се уморих да чакам някой да ме оправи. Емигрирането отдавна не е заради пари. Както в кочината, така и в чужбина от работа милионер няма да се стана, но поне се живее сравнително спокойно. Колко поколения си отидоха чакайки някой да ги оправи. Забравете. На никой не му пука в каква среда живеете и пръста няма да си мръдне да поправи нещата... освен ако няма някоя далаверка, бате. Айде
13.
И вие и вие
24.06.2026 16:31:11
0
11
А кой толкова години трие коментари и не дава гък да се напише срещу герберастката мафия, окупирала министерства и агенции.
12.
до 11
24.06.2026 16:24:50
0
3
И как ще стане? Има един начин за промяна и това е образованието! Ама виждаш какво се случва в тази разсипана система. Глобите не вършат работа. Кога ще го разберете? Имат си списъци на "постоянно невините". Глобите са онези от нас, които не искаме да участваме в корупция. Решението е друго. Намаляване на държавни и общински търкачи на столове, веднага с 2/3. От там насетне автоматизиране на всички системи и електронно правителство. Сигурността на тези системи да бъде с нивото на банките! Тогава да видиш как щетата ще си дойдат на мястото. И камери, които да засичат дори телефон в ръка или агресивно шофиране като в Дубай... и всичко ще се подреди набързо. Лесно е! Ама първи ще изгорят полицаите и приближените им.
11.
Всяко чудо до 3 дни у нас
24.06.2026 16:20:23
1
11
На България най-много ѝ пречи населението ѝ - необразовани тъпаци, с кофти манталитет и ниска култура...в болшинството си! Нищо няма да се промени, ако тотално не се смени системата и хората сами да достигнат до някои изводи. Но трябва и МНОГО СЕРИОЗНИ глоби и безмилостни наказания. Да, но дотогава ще си заминат доста хора, и то без време, за съжаление!
10.
G
24.06.2026 16:19:36
0
9
Тези,които говорят за"дупки" и "лоши пътища" явно не са шофьори. Не ,че ги нямя,но масово всички карат като състезатели,не признават знаци,правила или ограничения. В едната ръка айкоза,в другата телефона. Като си мазен глупак и на най-гладкия път да караш пак щ2 завършиш в дерето. Манталитета ни е такъв.
9.
Ханко Брат
24.06.2026 16:18:13
2
2
Румен Радев е виновен-нали?!
8.
Яки глоби
24.06.2026 16:17:24
2
5
Глобите са ниски. Само яки глоби и рестрикции ще накарат героите на Алеко Константинов да спазват закона.
7.
Тодор Живков
24.06.2026 16:15:45
0
7
Тоя педераст с гондолата да се провери колко часа е шофирал да му се отреже главата и да се набие на кол! Сутринта педерастите бяха превзели Комлука не може да отидеш на работа от тях.Милицята не си върши работата ще изпратя снимки на Демерджиев!
6.
Хахахахахаха
24.06.2026 16:14:14
0
7
Колективната вина е удобна реторика, защото звучи морално възвишено, но често пречи да се посочат конкретните причинители. Има си конретни виновни:
1. Причинителя
2. Държавния служител, който нищо не е направил(дупки, корупция, и др.)
3. Институция.
Не съм виновен за липсата на интелект, образование или мисъл в нечия кратуна!
Виновните са конкретни хора. Обществото може да има принос за средата, но не може автоматично да бъде обявено за виновно.
Тезата на списвача е нищожна! Като си виновен си го кажи. Не сочи всички!
5.
Да
24.06.2026 16:13:17
4
7
ХАХАХА
Не народ е мърша…вмирисан материал
Гнусна и тъпа ганьовска сган
4.
до 3
24.06.2026 16:10:48
0
4
и ревността също,когато се превърне в заплаха за живота на хората!!!!!!!!!!
Когато започне да граничи с лудост и простащина!!!!!!!
3.
Корупционен коктейл
24.06.2026 16:03:37
1
10
Корупцията и простотията убиват!
2.
вмирисани джибри
24.06.2026 15:55:43
4
9
'Пътища гробници: Народът ни страда от колективно безхаберие'

мммм, нь'е ... ни сте прави! язка сум чувал пу бените-ту, а чи бг е страна с древна коултура и ... богати традиции!!!
1.
1
24.06.2026 15:52:11
2
21
пиян и деградирал народ
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Променливо време в страната с предиобедно слънце и следобедни летни порои Променливо време в страната с предиобедно слънце и следобедни летни порои Националният институт по метеорология и хидрология прогнозира динамична обстановка и постепенен ръст на дневните температури в края на седмицата Спукана гума на тир предизвикала челния сблъсък с три жертви на АМ „Тракия“ Спукана гума на тир предизвикала челния сблъсък с три жертви на АМ „Тракия“ Много тежко остава състоянието на пострадалите, които имат малки шансове да оцелеят  Гълъб Донев представи бюджет 2026: Дефицитът е реален, прекомерен и не игра с числа Гълъб Донев представи бюджет 2026: Дефицитът е реален, прекомерен и не игра с числа Финансовият министър отрече кабинетът да замразява минималната заплата Випуск 2026 на Гимназията по туризъм в Слънчев бряг получи дипломите си Випуск 2026 на Гимназията по туризъм в Слънчев бряг получи дипломите си Общо 20 зрелостници завършиха успешно своето средно и професионално образование, като част от тях ще продължат обучението си в престижни университети у нас и в Нидерландия Випуск 2026 на Гимназията по туризъм в Слънчев бряг получи дипломите си Випуск 2026 на Гимназията по туризъм в Слънчев бряг получи дипломите си Общо 20 зрелостници завършиха успешно своето средно и професионално образование, като част от тях ще продължат обучението си в престижни университети у нас и в Нидерландия Правителството се отказа от разширяването на АМ "Тракия", ще прави байпас с АМ "Рила" Правителството се отказа от разширяването на АМ "Тракия", ще прави байпас с АМ "Рила" Новата магистрала ще трябва да поеме част от трафика по водещия аутобан в страната Промени в диетата и физическа активност помагат за трайно понижаване на нивата на холестерола Промени в диетата и физическа активност помагат за трайно понижаване на нивата на холестерола Специалистите съветват да се наблегне на разтворимите фибри и мононенаситените мазнини, вместо да се разчита единствено на медикаментозна терапия Пътища гробници: Народът ни страда от колективно безхаберие Пътища гробници: Народът ни страда от колективно безхаберие Не като индивиди, а като общество си задайте няколко прости въпроса и помислете - има ли място за надежда 71 зрелостници от най-голямото училище в Несебър получиха дипломите си 71 зрелостници от най-голямото училище в Несебър получиха дипломите си Директорът на СУ „Любен Каравелов“ Ева Зивилдиева изпрати випуска с пожелания за дръзновение, а 16 отличници бяха отличени с почетни грамоти Шефката на НДК Андрияна Татарова на луксозна екскурзия в Кан с парите на данъкоплатците! Шефката на НДК Андрияна Татарова на луксозна екскурзия в Кан с парите на данъкоплатците! Докато държавното дружество тъне в одити и финансови неволи, проверките извадиха нова информация как директорката с 14 000 евро заплата си устройва коктейли на Френската Ривиера
Промени в диетата и физическа активност помагат за трайно понижаване на нивата на холестерола Промени в диетата и физическа активност помагат за трайно понижаване на нивата на холестерола Специалистите съветват да се наблегне на разтворимите фибри и мононенаситените мазнини, вместо да се разчита единствено на медикаментозна терапия GPS подведе български шофьор и блокира центъра на Кавала, лепнаха му скъпа глоба GPS подведе български шофьор и блокира центъра на Кавала, лепнаха му скъпа глоба Шофьорът се насочвал към митническия пункт Учени коригираха възрастта на най-стария метеоритен кратер на Земята Учени коригираха възрастта на най-стария метеоритен кратер на Земята Ударът в кратера Ярабуба е стопил ледниците и е предизвикал мащабно глобално затопляне Mercedes 280 SE - колата, в която се вози Първата дама Mercedes 280 SE - колата, в която се вози Първата дама Автомобилът е с 6-цилиндров редови двигател Германия вдига пенсионната възраст до 70 години в опит да спаси социалната си система Германия вдига пенсионната възраст до 70 години в опит да спаси социалната си система Канцлерът Фридрих Мерц обяви бързото и цялостно прилагане на мащабен пакет от 33 реформи, изготвени от специална експертна комисия Дворец за 600 котки: Как жена ги спасява от улицата и издържа приют за 600 пухкави животни Дворец за 600 котки: Как жена ги спасява от улицата и издържа приют за 600 пухкави животни Много от тях са били ранени, болни или изоставени от собствениците си 40 жертви на 40-градусовия ад във Франция: Удавиха се в опит да избягат от рекордната жега 40 жертви на 40-градусовия ад във Франция: Удавиха се в опит да избягат от рекордната жега Трагичните инциденти са регистрирани в неохраняеми водни басейни, където гражданите са търсили прохлада Започна масовото производство на дисплеи за сгъваемия iPhone Започна масовото производство на дисплеи за сгъваемия iPhone Доставчик е Samsung Display Гърция строи безплатни жилища за лекари, учители и полицаи на островите Гърция строи безплатни жилища за лекари, учители и полицаи на островите Мащабният проект обхваща 12 острова в Егейско и Йонийско море с цел привличане и задържане на ключови специалисти Ще каже ли София „Не“ на санкциите срещу Русия Ще каже ли София „Не“ на санкциите срещу Русия Не налагаме вето, но когато вредят повече на нас, отколкото на Москва, имаме резерви и ако те бъдат взети под внимание, пакетът ще бъде приет, каза външният министър
Йордан Цонев Йордан Цонев Правя го от 1990 г., 36 години са достатъчно Виц на деня Виц на деня Иванчо казва на баща си:
- Татко, ти си голям късметлия!
- Защо?
- Няма нужда да ми купуваш нови учебници! Оставам в същия клас!
Виц на деня Виц на деня - Какво се получава, когато 5 блондинки се наредят една до друга ухо до ухо?
- Въздушен коридор!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ами имам две пози за сън: зимна - охлюв и лятна - морска звезда.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори