Радикална реформа: Нови правила в армията
Влизат „колежани“, промени за семействата и пенсионирането на фуражките
Въвеждане на категорията „колежани“ и регламентиране възможност за водене на електронен регистър на курсантите и колежаните са част от предложените промени в Закона за отбраната и въоръжените сили на България, публикувани в Портала за обществени консултации.
Категория "колежани"
Разширява се обхватът на обучаемите в професионалните колежи с въвеждане на категорията „колежани“ - обучавани български граждани за придобиване на професионална квалификация от професионално направление „Военно дело и отбрана“ за нуждите на Министерството на отбраната (МО) и други министерства и ведомства, предаде БТА.
В мотивите на промените се посочва, че е извършен анализ, при който се отчита очертаващ се нарастващ дефицит на сержанти специалисти по здравни грижи във Военномедицинска академия. През 2024 г. този дефицит е 26%, а в резултат на навършване на пределна възраст и прогноза за овакантяване на длъжности в последващите години, до края на 2033 г. ще нараства до 63%. Това налага да се търсят механизми за обучение на по-широк кръг от лица в професионалните колежи, като се създаде законова възможност да се обучават не само военнослужещи, но и други български граждани (колежани) за придобиване на IV-та степен на професионална квалификация от професионално направление „Военно дело и отбрана“.
Предвид завишения предварителен интерес за обучение като „колежани“ и в резултат на направените прогнози е предвидено при първоначалното (пилотно) обучение да се обучават десет колежани, пише още в мотивите.
Безпилотни автономни системи
Създава се изрична уредба относно определяне дейността на Върховното главно командване и разрешаване използването на оръжие и/или технически средства от въоръжените сили срещу безпилотни автономни системи и средства при охрана и отбрана на военни обекти, пунктове за постоянна дислокация, военни формирования, техника и корабни платформи, разположени извън пунктовете за постоянна дислокация.
Семейства на командирован военнослужещ или цивилен служител
С промените се подобрява статусът на членовете на семейството на командирован военнослужещ или цивилен служител на длъжност в задгранично представителство, международна организация или в друга международна инициатива, при пребиваване с него в страната по местоназначение, аналогично на уредбата по Закона за дипломатическата служба.
Съпругът/съпругата на командирован военнослужещ или цивилен служител ще има право на неплатен отпуск по време на командировката, когато работи в държавната или общинската администрация в България, в организации на бюджетна издръжка или в търговски дружества с над 50% държавно или общинско участие, както и в търговски дружества със златна акция на държавата. Предлаганата регламентация ще осигури правна рамка за признаването на времето на ползване на неплатен отпуск от горепосочените съпруг/съпруга за трудов или служебен стаж и ще доведе до уеднаквяване на условията за пребиваване на членовете на семействата на всички служители, дългосрочно командировани извън територията на страната.
Чрез промените се предлага и разширяване на рестрикциите към получаването на обезщетение при прекратяването на договора за военна служба.
Регламентация относно отговорностите на президента и Министерския съвет
В действащата уредба липсва регламентация относно отговорностите на президента и Министерския съвет във връзка с привеждането, ръководството и въвеждане в изпълнение на стратегическите планове, държавния военновременен план и на военновременните планове на йерархично подчинените държавни органи. Това налага промяна в някои от разпоредбите на закона, които да конкретизират задължението на държавните органи, пише още в мотивите.
Предлага се регламентация, чрез която пределната възраст за всички хабилитирани военнослужещи да бъде 57 години, независимо от притежаваното от тях военно звание. Прецизират се и разпоредбите, касаещи изплащането на допълнително възнаграждение за заместване и допълнително възнаграждение при временно изпълнение на задълженията на вакантна длъжност на военнослужещите.
Държавна агенция „Технически операции“ и Националният военноисторически музей
Чрез промените се разширява обхватът на структурите от състава на въоръжените сили във военно време чрез включване на Държавна агенция „Технически операции“. Създава се и ясна и безспорна уредба относно статуса на служителите в Националния военноисторически музей.




















