×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • България и 11 държави настояват за повече средства за енергиен преход
  • Трима обвиняеми от групата на „Калашниците“ искат по-леки мерки
  • Земетресение с магнитуд от 4,1 по скалата на Рихтер е било регистрирано рано тази сутрин на гръцкия остров Евбея
  • Тръмп предупреди Иран: Ако не спазва споразумението, ще направя каквото трябва
  • Лятна жега и риск от градушки: Температурите стигат 34°
  • Новият състав на Централна избирателна комисия (ЦИК) стъпва в длъжност от днес
  • Руини от епохата на маите на над 1400 години бяха открити в Мексико
  • Стрелба в библиотека в САЩ отне живота на двама души
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Спомени за романтиката на Бургас, вмирисаната сладкарница "Малина" и местната бохема


Спомени за романтиката на Бургас, вмирисаната сладкарница "Малина" и местната бохема
Сладкарница Малина - любимо място на бургаската бохема в средата на миналия век
09 Април 2018, Понеделник, 17:20 ч.
Автор: Флагман.бг

Това е град, в който няма злоба, отмъстителност и суета, е написал Георги Марков

Какъв бе духът на Бургас през 60-те години на миналия век и животът на местната бохема? Тази вечер ще ви припомним как е видял градът дисидентът-публицист Георги Марков в разказа си "Бургаско ноктюрно". 

Препубликуваме част от разказа на Георги Марков.

Обичах Бургас повече, отколкото който и да е друг град в България. Не заради морето. А заради хората.

За мен този доста неугледен и грозничък град притежаваше нещо, което толкова много липсваше в София, Пловдив или Варна.

Естествеността на бургазлии, широките им възгледи и чудесното чувство за хумор. Някои казваха, че това се дължало на пристанището като всекидневен прозорец към света. Други твърдяха, че просто хората си бяха такива от векове и че завистта, злобата и отмъстителността на някои от останалите български краища не бяха пуснали корени тук.

Затова всеки път, когато пристигах от София, веднага усещах различната атмосфера. Постоянното напрежение, нервност и възбуда на столицата и бремето на неспиращи интриги, всевъзможни обществени комбинации и лицемерни задължения ме изпълваха с носталгия към простата и непринудена бургаска атмосфера.

Изглежда, че това мое чувство към Бургас се споделяше от мнозина други софиянци, докато постепенно се превърна в досадна софийска мода. Така или иначе, градът живееше свой собствен интелектуален живот, който имаше свои силни представители и свои исторически моменти.


Георги Марков винаги е отсядал в стая 208 в хотел Приморец

Едва ли някога ще мога да забравя епопеята на Бургаския театър, за която ще стане дума малко по-късно в тези репортажи, когато един вдъхновен колектив начело с Юлия Огнянова, Вили Цанков, Леон Даниел и Иван Радоев с възхитителна творческа дързост се противопостави на конюнктурщината в изкуството и създаде представления, за които и до ден днешен се говори.

Театърът беше смазан, колективът — разпилян, духът — унищожен. Но спомените останаха. Едно от малкото красиви неща, с които българската интелигенция би могла да се гордее, беше общата борба да се спаси Бургаският театър от ботуша на властвуващата посредственост.

За мен Бургас по онова време значеше още двама чудесни поети — Христо Фотев и Недялко Йорданов, който започна да се издига като добър драматург, и един забележителен художник — Георги Баев. Плюс десетки млади и интересни хора — не толкова от средите на изкуството, колкото от техническата интелигенция…

Обяснимо, опитвах се да бъда в Бургас колкото се може по-често. Но най-хубавият сезон беше късната есен и зимата, когато туристическата напаст изчезваше и градът заживяваше своя истински живот.

Отсядах винаги в хотел „Приморец“ и винаги в същата стая 208, с тази толкова внушителна гледка към морето. Ходех по домовете на моите приятели или те идваха при мене. А, още по-често се срещахме в непретенциозната, вмирисана на подово масло сладкарница „Малина“.

Там ходеха всички и по всяко време. И разговорите бяха много различни от софийските. Ако във всяко софийско кафене главната идея беше да се направи впечатление, да се покаже знание, изобретателност или разни външни ефекти, в Бургас този панаир на суетата не можеше да разчита дори на една сергия.

Помпозните приказки и очевидното самохвалство никак не вървяха заедно с подовото масло на сладкарница „Малина“. Вместо модни дрънканици слушахме до късно през нощта последните стихове на Христо, които може би нямаше никога да бъдат отпечатани…

Сега Христо умислено се е облегнал на вратата и може би язвата пак го е свила.

Между другите ми гости е и едно ново момче със светнали любознателни очи, което работи нещо техническо в нефтопреработвателния завод. Той се казва Димитър и отрича, че пише стихове и че изобщо се занимава с литература. „Аз съм потребител — ми каза той в началото. — След като не можеш да бъдеш добър производител, аз мисля, че най-правилното е да бъдеш добър потребител.“

— Сигурен ли си, че не можеш да пишеш? — попитах аз. — Опитвал ли си?

— Всичко хубаво отдавна е написано — отговори ми той и върху малкото му птиче лице се разля голяма усмивка. — Всяко нещо, което бих искал да кажа, вече е казано. И как!

Гласът му беше приятно гърлен, с лек източнобългарски оттенък, и когато говореше, гледаше събеседника си в очите. По-късно, когато се опитах да го опиша в моя дневник, винаги спирах при думата „светлина“, която сякаш идваше от цялото му присъствие, от детската му непосредственост и от откритата радост, с която срещаше другите…

Сега той е седнал край прозореца и споделя общото мълчание.

Ние оставаме още малко заслушани в рева на морето и след това един от местните журналисти в „Черноморски фронт“ разказва, че отишъл някъде да прави репортаж.

Там срещнал възрастен работник, който изслушал въпросите му, засмял се и казал: „Ако ти си българин и ако мислиш, че и аз съм българин, хайде да си говорим по български!“

Нашият журналист се стъписал и отвърнал: „Но нима сега не говорим по български?“ „Не! — отвърнал работникът. — Ти ми говориш НА мене. И аз ти отговарям НА тебе! Но ние не говорим един СЪС друг! Ако сме истински българи, щяхме да СИ кажем истината!“

— Странен тип! — казва нашият журналист. — Какво искаше да каже? Димитър се засмива звънливо:

— Искал е да каже, че си му говорил като високоговорител, че това, което си му казал, му е било чуждо, толкова чуждо, че той не може да ти отговори, защото няма смисъл, няма разговор! Много хубаво ти го е казал!

— Пак не разбирам! — казва журналистът.

— Много ясно е! — Димитър се приготвя за дълго обяснение. — Човекът е искал да говориш СЪС него, а не НА него!

— Че има ли някаква разлика?

— Сто и осемдесет градуса! Нашите словесни контакти са двупосочни, когато говорим един СЪС друг, и еднопосочни, когато говорим един НА друг. Човекът е искал да разговаря с тебе искрено, открито, равноправно, а ти просто си говорил НА него, т.е. отнасял си се с него като с обект…

— Не беше така — възразява журналистът.

— Чуй само колко хубаво е това: „Да си кажем приказката!“ Всичко е вътре, в него. Това значи, че ще имате истински въпроси и истински отговори, което пък значи, че не се страхувате от думите си, че не ще има демагогия или лицемерие. Цялото нормално общуване на хората става един СЪС друг. Докато говоренето един НА друг не предполага духовно равноправие, нито истинска взаимност. Истинският разговор винаги е бил един СЪС друг. — Гласът на Димитър звучи още по-чисто и ясно. И тъкмо неговата чистота ме дразни, затова казвам:

— Въпрос на уточнение. Ние можем да си говорим един НА друг и пак да си кажем много неща!

— Не! — отсича Димитър. — Ние можем да си съобщим много неща, но ние едва ли може да СИ кажем нещо. Слушай, Георги, командирът говори НА войниците, милиционерът нарежда НА минувачите, писателите говорят НА читателите… Всичко това е само една посока. Съобщаваш нещо НА някого, заповядваш НА някого, оплакваш се НА някого… това е далече от истински разговор… Така не са разговаряли нашите деди, защото са СИ казвали приказката… Например вземете един фанатик. Той никога не разговаря СЪС другите. Той говори НА другите. Или вземете партията… тя никога не говори С хората, а единствено НА хората…

— Какво искаш да кажеш? — пита все още обиден журналистът.

— Искам да кажа, че ние не разговаряме както трябва, че 90 на сто от нашите разговори са еднопосочни — един НА друг…

Думите на Димитър ми правят силно впечатление. Ето че наистина ми е трудно да си спомня открити, откровени словесни срещи. Не мога да си спомня взаимно и безпощадно разнищване на разисквания предмет, заедно достигане до някакъв край. Все някой се е изхитрил да избяга върху собственото си изолирано островче и двупосочното начало се е превръщало в еднопосочен край.

Сещам се за безброй въпроси, които така са и угаснали, без дори да предизвикат отговор. И в същото време от всички страни към нас гърмяха безброй отговори, без ние да сме задавали въпроси. И последното беше узаконеният партийно-държавен начин на разговаряне. Или ти се отговаря, без да си попитал, или ти отговаряш, без да си запитан.

Ето че старият бургаски работник бе поставил пръста в раната. Димитър се оживява и бавно развива своето разбиране за нашите отношения:

— Опитайте се да поведете разговор СЪС някого, днес, в България. На каквато и да е тема. Първото, което ще видите, е, че човекът срещу вас се бои от предложения разговор, старае се да избяга от всякаква отговорност и задължение, произтичащи от разговора, и няма никакво желание да разкрие себе си. Може да сте близки, да сте приятели, да се познавате отдавна. Той предпочита еднопосочния разговор, защото го е страх от неговата собствена посока.

Нека се огледаме около нас. Ето, Георги да каже как е в София с писателите, или аз да ви кажа как е в завода, при нас. Колко пъти съм имал чувството, че разговаряме като високоговорители, съзнателно държим нещата на повърхността, защото ни е страх. Опитайте се например да получите от някого обяснение за нещо сторено. И вие винаги ще получите… оправдание. Забележете, обяснението при нас е станало синоним на оправданието. Това е страшно. Аз имам един приятел, с когото се опитваме да си говорим. Но в момента, когато разговорът стигне до нещо съществено, той моментално се свива в черупката си и думите ни повече не се срещат. Той престава да разговаря СЪС мене и започва да говори НА мене. Колко пъти на интересни и жизнени въпроси чувате празни, тенекиени отговори. Не защото хората не знаят истинските отговори, а защото ги е страх…

Димитър продължава с пламенността на истински оратор. За миг ми се струва, че той е роден неизвестен български апостол на истината, обикновен мислещ човек, който никога не ще приеме нищо, което сам не е разбрал и преценил. Колко наивни трябва да са всички догматици и идейни теоретици, които си мислят, че хората са папагали… И същевременно си мисля колко прав е той, колко повърхностни са повечето от нашите отношения.

Господи, за какво разговаряме в София? Колко пари печелите? Как сте се наредили у дома? Къде ще ходите на курорт? Какви връзки имате? Какво мислите за този или онзи? И никой не се интересува, какво всъщност сте вие, какъв човек сте, какво ви е? И в действителност всред нашето интелектуално или полуинтелектуално общество никой не е интересен никому. Дори човек не е интересен сам на себе си.

— Но защо се стигна дотам? — продължава всред всеобщото мълчание Димитър. — Защо ние, българите, престанахме да разговаряме един СЪС друг и фактически престанахме да се интересуваме истински един от друг? Защо така се боим да открием себе си? Защо се страхуваме да открием другите? Значи ли това, че наистина няма какво да СИ кажем?

— Чак къде я закара, Димитре! — подхвърля сепнат журналистът, но момчето със светлото лице не спира:

— Днес ние, българите, сме далеч по-инстинктивни, отколкото разумни. Всичките ни действия и състояния са под сянката на подозрение и страх. И ако ни е останала някаква елементарна частица искреност, трябва да признаем, че нашият истински владетел, диктатор и тиранин е СТРАХЪТ. Погледнете, страната се управлява със страх, литературата се пише със страх, в предприятия се работи със страх, тичате по магазини и опашки със страх, срещате се с приятели със страх, любите се със страх. Тогава откъде ще дойде това равновесие на духа, за да можем ДА СИ КАЖЕМ приказката?

Той спира за миг, после с друг тон казва:

— Горките вестници, горката литература. Всичко в тях е декларации, защото партията говори с декларации и изисква декларации. И хората свикнаха да разговарят с декларации. Толкова удобно е… — гласът му звънва жално.

— Не само е удобно, но това е и самозащита! — казва един от моите гости. — Логична самозащита. Скривайки себе си, всеки от нас по същество спасява себе си, запазва своята човешка същност недосегаема от нечисти ръце и чака да дойде времето, когато ще може да се обърне към някого: „Хайде да си кажем приказката!“

— Дано! — казва Димитър и млъква така внезапно, както е започнал. Запалвам лампата, за да напълня чашите. Всички умислено мълчат. Изглежда, че разговорът ги е тласнал по някакъв дълъг, мъчителен път.

— Ами морето? — пита някой. — Може ли да се разговаря СЪС морето?

— И още как! — отвръща Димитър и лицето му отново просветва.

В категории: Ретро Флагман


11
Коментара
Димитър КИРЯКОВ Анелия разкри тайната за перфектна фигура Анелия разкри тайната за перфектна фигура 23/06/2026, Вторник 16:00 1
11
Коментара по темата
11.
КОТКАТА
07.07.2019 18:00:03
1
2
... как е видял градът десидентът?!?!?!.! Абе, някога на училище ходили ли сте?!?!.! Как пък един път не улучихте тия определителни членове?!?!.!
10.
10
11.04.2018 09:40:45
0
18
"Това е град, в който няма злоба, отмъстителност и суета."

Вече не е така...
9.
Иван
10.04.2018 09:43:02
2
20
Благодаря! Много хубав текст. Напълни ми душата.
8.
VIp
10.04.2018 09:41:43
36
7
И преди е било град кенеф,и сега си е такъв !!!
7.
Alex
10.04.2018 07:58:10
0
19
То не се отнася само до Бургас злобата е безгранична .
6.
Do 1
10.04.2018 07:12:21
5
27
И ти драги не по-малко миришеш с този коментар, даже като се замисля и май си се поизпуснал , нищо простено ти е такива глупави изказвания пораждат само надсмешка.с това твое бездушие си мисля, ти приятелю не си болен, ти си мъртъв !
5.
056
10.04.2018 06:37:28
0
21
Интересен текст на Георги Марков.
4.
*********
10.04.2018 02:23:55
4
9
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
3.
КМЛ
10.04.2018 00:58:00
4
45
Значи Бургас преди социалистическа индустриализация. Жалко, от тоя град и неговите обитатели сега почти нищо не е останало.
2.
Обективен
09.04.2018 22:09:27
6
121
Нищо общо със сегашния Бургас.Град на озлобени тъпи селяни от ямболско,сливенско и др. каращи БМВ на 25+ години напомпани с анаболи и гледащи лошо.Качествените бургазлии отдавна напуснаха града .
1.
В Бургас
09.04.2018 21:54:21
24
18
още миришат и са болни!!!!!!!!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Магистрати и съдебни служители в Бургас дариха кръв в благородна акция Магистрати и съдебни служители в Бургас дариха кръв в благородна акция Представители на съдилища, прокуратури и съдебна охрана в града дадоха личен пример за солидарност и гражданска отговорност И проф. Александър Маринов се уреди с държавен пост, ще съветва вицепремиер И проф. Александър Маринов се уреди с държавен пост, ще съветва вицепремиер Очевидно това е компенсация за причинените му „вреди” от предизборната кампания през март т.г. Трима души и дете пострадаха след удар в дърво и преобръщане на автомобил в Карнобатско Трима души и дете пострадаха след удар в дърво и преобръщане на автомобил в Карнобатско Инцидентът е станал на пътя между Айтос и Карнобат заради движение с несъобразена скорост ГЕРБ отстъпва избора на парламентарната квота във ВСС на „Прогресивна България“ ГЕРБ отстъпва избора на парламентарната квота във ВСС на „Прогресивна България“ Владислав Горанов обяви безусловна подкрепа за кадровите решения на Румен Радев, осигурявайки липсващите гласове за квалифицирано мнозинство Край на тримесечния шок: Дизелът падна до 1,48 евро за литър Край на тримесечния шок: Дизелът падна до 1,48 евро за литър Основният двигател зад сегашното рязко поевтиняване е именно успокояването на геополитическата обстановка в Близкия изток и туширането на първоначалния конфликт Деветокласничка от Айтос спечели първо място в международен конкурс за фотография Деветокласничка от Айтос спечели първо място в международен конкурс за фотография Елис Тунджай Айнур заслужи престижното отличие на Ротари България с впечатляващ резултат от 449 точки Шофьор от бургаския жк "Меден рудник" загина при тежка катастрофа в Карнобатско Шофьор от бургаския жк "Меден рудник" загина при тежка катастрофа в Карнобатско 78-годшният водач е самокатастрофирал Падаща противоградова ракета подпали житен масив във Видинско Падаща противоградова ракета подпали житен масив във Видинско Бързата намеса на пожарникарите спаси десетки декари готова за жътва пшеница след инцидент по време на буря Трагедия в Лозенец: Известната столична интелектуалка Елка Скорчева почина чисто гола на плажа Трагедия в Лозенец: Известната столична интелектуалка Елка Скорчева почина чисто гола на плажа 86-годишната представителка на артсредите стана първата жертва на жестоките юнски горещини Премиерът Радев: Няма да замразяваме минималната заплата тази година Премиерът Радев: Няма да замразяваме минималната заплата тази година Правителството готви нов механизъм за изчисляването ѝ от 2027 година
Гърция строи безплатни жилища за лекари, учители и полицаи на островите Гърция строи безплатни жилища за лекари, учители и полицаи на островите Мащабният проект обхваща 12 острова в Егейско и Йонийско море с цел привличане и задържане на ключови специалисти Ще каже ли София „Не“ на санкциите срещу Русия Ще каже ли София „Не“ на санкциите срещу Русия Не налагаме вето, но когато вредят повече на нас, отколкото на Москва, имаме резерви и ако те бъдат взети под внимание, пакетът ще бъде приет, каза външният министър Санкциите срещу Иран падат, боевете в Ливан затихнаха Санкциите срещу Иран падат, боевете в Ливан затихнаха Историческата крачка е направена след края на първия кръг от преговорите в луксозния швейцарски курорт Бюргенщок Огнен ад в Европа: Рекордните жеги, които взеха 18 жертви във Франция, пълзят към Балканите Огнен ад в Европа: Рекордните жеги, които взеха 18 жертви във Франция, пълзят към Балканите Високите температури причиняват смъртни случаи главно чрез топлинен стрес, който натоварва организма Задава ли се революция в Британия? Задава ли се революция в Британия? Оставката на Киър Стармър вещае бунт на забравената Англия и срив на двупартийната система, оцеляла почти 200 години Мнозинството от британците вече отчитат Брекзит като историческа грешка Мнозинството от британците вече отчитат Брекзит като историческа грешка 10 години след референдума ново изследване показва сериозно разочарование от икономическите последици и миграционната политика на Обединеното кралство Махнаха Тома Белев, Зелените останаха само с Даниела Божинова Махнаха Тома Белев, Зелените останаха само с Даниела Божинова Рухна и митът за влиянието на зелените. Средно на всяка от четирите партии се падат по малко над 4000 гласа Тръмп: Войната в Украйна можеше да приключи за ден, ако руските танкове бяха останали на магистралата към Киев Тръмп: Войната в Украйна можеше да приключи за ден, ако руските танкове бяха останали на магистралата към Киев Според него, руски генерал е наредил на танковите колони да напуснат шосето и да навлязат в околните полета, въпреки неблагоприятните метеорологични условия. Ултиматумът на Зеленски към Минск: Спрете руските ретранслатори или ние ще го направим! Ултиматумът на Зеленски към Минск: Спрете руските ретранслатори или ние ще го направим! Той даде на Беларус точно една седмица да изпълни искането Иран се оттегли от преговорите за мир със САЩ, след като Тръмп заплаши, че „ще ги взриви от бой“ Иран се оттегли от преговорите за мир със САЩ, след като Тръмп заплаши, че „ще ги взриви от бой“ Само глупак може да прави такива празни блъфове, обявиха иранците
Йордан Цонев Йордан Цонев Правя го от 1990 г., 36 години са достатъчно Виц на деня Виц на деня - Кучка мръсна! Измет долна! Лягай на земята! Ръцете на главата! Разтвори си краката!
- Скъпи, аз някак си по-различно си представях ролевата игра "Полицай хваща крадец"...
Виц на деня Виц на деня Две жени си говорят:
- Мъжът ми се спомина 3 дни след сватбеното пътешествие.
- Ох, миличкият... поне не се е мъчил много.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако една дреха ти харесва, ти буквално не излизаш от нея! Същото е и с жените!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори