×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • На 1 май отбелязваме Деня на труда
  • Април 2025 година се оказа значително по-студен от предходната – температурите се движиха между 8 и 14°C
  • Плащаме по-скъпи винетки от 1 май 2025 г.
  • 1 май идва с много слънце, следобед на места ще превали и прегърми
  • Без синя и зелена зона в Бургас днес
  • Отбелязваме 149 години от избухването на Априлското въстание
  • В Нови Сад се отбелязват шест месеца от трагедията на жп гарата
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Какво следва, ако отново няма редовно правителство?


Какво следва, ако отново няма редовно правителство?
Най-късно месец след избирането на НС, президентът Румен Радев трябва да го свика за първо заседание
06 Октомври 2022, Четвъртък, 12:58 ч.
Автор: Димитър СТОЯНОВ*

През последните месеци България се намира в серия от кризи, изключвайки политическата такава – висока инфлация, рекордни цени на горивата и електроенергията за бизнеса, неяснота за зимния отоплителен сезон

Последната година и половина, след изборите на 4 април 2021 г., отключили портите на продължаваща месеци наред политическа криза и стагнация, въпросът, който следва всяко обявяване на резултатите от поредните парламентарни избори, е не толкова кой е победител, колкото дали и как ще може да сформира конструкцията на редовно управление.

И, наистина, редовно избраните правителства за последната над година и половина се превърнаха в своеобразна „екзотика“ на родния политически небосклон. Казано по друг начин – времето на политическата криза в страната роди серия от прецеденти, започвайки от исторически конституционни казуси до първия кабинет в новата ни история, който беше свален чрез вот на недоверие.

Какво следва оттук насетне след обявяване на изборните резултати в стойност на проценти и в брой гласували?

Първоначално има определено количество работа за Централната избирателна комисия, свързана с това да определи броя мандати по методиката, след това да ги персонализира поименно и да ги обяви в „Държавен вестник“. Оттам процедурно „топката“ преминава в ръцете на президента Румен Радев.

Съгласно чл. 75 от Конституцията новоизбраното Народно събрание се свиква на първо заседание от президента на републиката най-късно един месец след избирането на Народно събрание.

Ако в посочения срок президентът не свика Народното събрание, то се свиква от една пета от народните представители. На първото заседание Народното събрание трябва да избере председател, заместник-председатели и т.н., преди да започне една същинска, но с възможност да бъде времево ограничена в кратки срокове работа. Защо?

През последните месеци България се намира в серия от кризи, изключвайки политическата такава – висока инфлация, рекордни цени на горивата и електроенергията за бизнеса, неяснота за зимния отоплителен сезон, проблеми в публичните финанси, свързани със заложения дефицит и невъзможността на приходите да покрият увеличените разходи.

Приетите от Народното събрание през лятото компенсации за цените на промишления ток ще спрат да действат в края на годината. Бизнесът от своя страна настоява и за компенсаторен механизъм за цените на природния газ. Без действащо Народно събрание няма как това да бъде заложени в бюджетните параметри на държавата. А политическата криза, в случай, че се задълбочи и отново не бъде излъчено редовно правителство, обрича държавния бюджет на една голяма мъгла и неяснота.

От една страна, България има служебно правителство, което може да внесе проекта за държавен бюджет и проектите за бюджети на НЗОК и НОИ, тъй като в Конституцията действа принципът на непрекъсваемост на изпълнителната власт – страната няма как да остане без правителство.

Но от друга, този бюджет обаче може да влезе в капана на политическото противопоставяне.

Едно поляризирано Народно събрание, без желание за диалог между отделните политически сили, може да минира възможността за сформиране на необходимите поне за разглеждане на бюджетите парламентарни комисии – финансова, социална, здравна, включително и безкрайно необходимата на всеки един парламент правна комисия. Тези комисии представляват т.нар. „санитарен минимум“ за функционирането на законодателната власт с възможността да вземе някакви решения. Тоест, всяка липса на политически диалог в Народното събрание с цел бързото приемане на правилник за организацията и неговата дейност и  излъчването на комисии след неговото свикване, поставя спънки пред приемането на държавния бюджет за следващата година. А времето за това няма да е никак много – до 31 декември 2023 г. от момента на свикването на Народното събрание ще остават в най-добрия случай два месеца и половина.

Друг проблем на липсата на политически диалог между партиите в 48-то Народно събрание може да се окаже ключов за задълбочаване на политическа криза и да ограничи хоризонта за действие на парламента за решаване на важни и належащи въпроси. А той е свързан с процедурата по сформиране на правителство по чл. 99 от Конституцията – онази процедура, която се разигра толкова пъти безуспешно през последната година и половина.

Докато Народното събрание сформира своите комисии и влиза в диалог със служебното правителство по линия на ключовия за толкова сектори и за цялото общество държавен бюджет, президентът ще започне процедурата с връчването на проучвателните мандати на парламентарните групи.

Практиката показва, че при спазване на един разумен срок, както и при конституционно установените срокове по чл. 99, тази процедура отнема средно по два месеца. При неуспех на трите проучвателни мандата се стига до разпускане на парламента, назначаване на служебен кабинет и нови парламентарни избори.

Невъзможността на политическите сили в 48-то Народно събрание да постигнат диалог и в посока за сформиране на управляващо мнозинство и излъчване на министър-председател и състав на правителство, което да се ползва с подкрепата на мнозинството, рязко може да ограничи онзи времеви интервал, в който законодателната власт да може да се структурира пълноценно и да започне да действа по същинските въпроси. Тоест, съществува риск при липсата на политически диалог държавата да остане без редовен кабинет, без приет държавен бюджет и бюджети на здравното и общественото осигуряване за следващата година, без необходимите компенсации, с несигурност за покриването на редица социални и обществени разходи. Разбира се, бюджетът за 2022 г. ще продължи да действа и в началото на 2023 г., но той няма да бъде нито актуализиран спрямо реалностите на деня, нито ще има някаква предвидимост по отношение на приходи и държавни разходи.

Държавният бюджет може би заема най-голяма доза внимание от всички съществуващи въпроси, защото е пряко свързан с най-наболелите въпроси на деня. Но извън него съществуват редица други институционални казуси, чието решаване зависи изцяло от възможността на едно Народно събрание да функционира стабилно – избор на парламентарна квота за новия състав на Висшия съдебен съвет, избор на главен инспектор и инспектори към Висшия съдебен съвет, избор на двама конституционни съдии от квотата на парламента, избор на управител на Българска народна банка, избор на председатели на водещите регулатори, които са с изтекъл мандат. Продължаването на политическа криза чрез разпускането на 48-то Народно събрание след изчерпване на процедурата по чл. 99 от Конституцията ще остави тези държавни органи без членове или ново ръководство за месеци напред.

В този смисъл решаването на серията от кризи, съпътстващи държавата в икономиката, финансите, управлението, се дължи преди всичко на намирането на изход от политическата криза чрез съставянето на стабилен кабинет и парламентарно мнозинство, което да го подкрепя и което да поеме инициативата за вземането на неотложните решения. И не само – то трябва да намери основата за достатъчно широк диалог, за да предприеме тези стъпки, които изискват по-големи парламентарни мнозинства, както например това стои при въпроса с Висшия съдебен съвет, парламентарната квота за него и състава на инспектората към ВСС. Конституцията е заложила достатъчно сериозни гаранции за осъществяването на приемственост в управлението, неговата последователност и непрекъсваемост.

Проблемите, които могат да се породят, не идват от дефицита на конституционната уредба, а от дефицита на политическо разбирателство и диалог. Но именно политическата криза може да стигне до такива мащаби, че постепенно да породи други кризи след себе си, както се случва и това – финансова, икономическа, дори и конституционна. Затова и решението е в три думи – диалог, консенсус и разбирателство.

*Димитър Стоянов е юрист, специализиращ в областта на конституционното право и административното право и процес. В периода 2017-2021 г. е експерт в тази област към политическия кабинет на вицепремиера по правосъдната реформа.

Автор е на публикации по правна, историческа и външнополитическа тематика.


В категории: Политика


Счупи се
Счупи се 01/05/2025, Четвъртък 18:00 0
3
Коментара по темата
3.
Vanessa Mineta
06.10.2022 14:23:29
12
5
Mashinete van.Novi izbori s buletini i pravitelstvo shte ima.Dokato pravich MASAJI na KIRETO I SI VZIMAHME LINIKI MI PRIZNA CHE NAI GO E STRAH DA SE VARNE GLASUVANETO S BULETINA.
2.
Bbb
06.10.2022 14:09:38
2
12
Вече многократно провалили се полотици, няма как да спечелят доверието на Българския народ, даже и тези които гласуваха на последните избори, повечето от тях по задължение, ще стават все по малко на брой.
1.
Biznes partnior
06.10.2022 14:03:59
0
13
Ами избори. После след 2 - 3 месеца пак избори и пак нови и пак 2-3 месеца и после избори и нови и пак - 2-3 месеца , после избори после нови месеца 2-3 избори нови ... пак ... месеца , нови 2-3 и така :)
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Счупи се Счупи се Третият по заплати в ЦСКА пак се контузи Фирмена кола изпревари колона от автомобили по тротоара Фирмена кола изпревари колона от автомобили по тротоара Нарушението е извършено в Пловдив  Войната ще спре, когато Путин каже "Победихме" Войната ще спре, когато Путин каже "Победихме" Експертите коментираха и споразумението между Вашингтон и Киев за природните богатства на Украйна Съдът остави Беляшки в ареста, твърди че получил молба да конвоира тира с цигари от турското посолство Съдът остави Беляшки в ареста, твърди че получил молба да конвоира тира с цигари от турското посолство След като си направил селфи до камиона се обадил по телефона и се обърнал с „шефе" Главна дирекция „Национална полиция“ се включва в изложбата „Шофирай със сърце и разум“ в Бургас Главна дирекция „Национална полиция“ се включва в изложбата „Шофирай със сърце и разум“ в Бургас На 2 май бургазлии ще се срещнат с полицаи, патрулни превозни средства и демонстрации за пътна безопасност Ужасяваща смърт! Цяло семейство падна и умря в септична яма Ужасяваща смърт! Цяло семейство падна и умря в септична яма Инцидентът потресе съседна Сърбия  18-годишното момиче от Хасково е убито в деня на изчезването 18-годишното момиче от Хасково е убито в деня на изчезването Очаква се МВР да даде повече подробности Силно земетресение люшна Гърция, усетиха ли го у нас? Силно земетресение люшна Гърция, усетиха ли го у нас? Земният трус е бил с епицентър 4,3 по Рихтер, на 140 км от Петрич Райна Караянева измества Наум Шопов като водещ на „Ергенът“ Райна Караянева измества Наум Шопов като водещ на „Ергенът“ Тя заминава за снимките през юни, като дестинацията се пази в пълна тайна и ще стане ясна на 10 май Извънредно! Гори апартамент в ж.к."Зорница", евакуираха живущите в блок 27 Извънредно! Гори апартамент в ж.к."Зорница", евакуираха живущите в блок 27 Към този момент няма данни за пострадали
17 земетресения за 3 часа: Турция се люлее като кораб 17 земетресения за 3 часа: Турция се люлее като кораб Най-силният трус е бил с магнитуд от 4.2 по скалата на Рихтер Силно земетресение люшна Гърция, усетиха ли го у нас? Силно земетресение люшна Гърция, усетиха ли го у нас? Земният трус е бил с епицентър 4,3 по Рихтер, на 140 км от Петрич Гигантско торнадо, по-голямо от Земята, се завихри на Слънцето Гигантско торнадо, по-голямо от Земята, се завихри на Слънцето Необичайното явление може да е част от по-голямо слънчево изригване България с най-много смъртни случаи на пътя в ЕС за поредна година България с най-много смъртни случаи на пътя в ЕС за поредна година България и Румъния с най-високи нива на смъртност при пътнотранспортни произшествия за 2023 година На 116 години почина най-възрастният човек в света На 116 години почина най-възрастният човек в света Бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас беше призната за най-възрастния човек на планетата след смъртта на Томико Итоока през януари т.г. Даниелите и синдромът на лъскавото нищо Даниелите и синдромът на лъскавото нищо Да, Даниела се държи и изказва като парвеню, а аурата ѝ на самозабравила се новобогаташка дразни като песъчинка в презерватив Meta е в играта с AI, пусна в действие... Meta е в играта с AI, пусна в действие... Потребителите ще имат възможност да използват приложението, за да изследват как други използват AI Извънредно! Трима загинаха при тежка катастрофа Извънредно! Трима загинаха при тежка катастрофа ПТП-то стана между Враца и Мездра Терористична атака вероятно е причинила огненото бедствие в Йерусалим Терористична атака вероятно е причинила огненото бедствие в Йерусалим Към тази сутрин 119 пожарни екипа все още работят по всички пожари в Израел Историята на първи май – Деня на труда Историята на първи май – Деня на труда В България Първи май се чества за пръв път още през 1890 г. – само година след решението в Париж
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Луди искат да ме отстранят! Щяха да превърнат САЩ в пропаднала дупка от третия свят Виц на деня Виц на деня - Вашето куче ме ухапа. Искам компенсация!
- Тихо, тихо, не викайте. Аз сега ще го хвана, а вие го хапете.
Виц на деня Виц на деня - Какво е шведска маса по нашенски?
- Запой в гараж, върху щайги.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Бракът е като обществена баня - веднъж влезеш ли, трябва да се примириш с каквото има.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори