×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Тръмп ще отбележи първите 100 дни от управлението си с митинг в Детройт
  • Ето какво ще е времето днес
  • Тръмп ще намали въздействието на автомобилните мита
  • След великденската ваканция, депутатите се събират за две заседания, започвайки с извънреден парламентарен контрол днес
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Какво е Биткойн Халвинг?


28 Април 2020, Вторник, 09:53 ч.

Досега сме били свидетели само на два халвинга 

Отброяването до биткойн халвинг започна. Само няколко седмици до следващото събитие за разполовяване на наградата за всеки блок. Очакваната дата на Биткойн халвинг  2020 е 12 май 2020 г.

Какво е Биткойн Халвинг? При разработването на Bitcoin Blockchain, Сатоши Накамото определя, че максималният брой налични биткойн е 21 000 000. Тези биткойни обаче са в обращение от самото начало.

За увеличаването на доставката на биткойн, потребителите на мрежата трябва да провеждат активно добив, за да изкопаят нови монети. Миньорите получават награда за успешното завършване на всеки нов блок, така наречената награда. Тази награда е предназначена да компенсира миньорите за предоставената услуга.

Тъй като извличането на нови BTC е доходоносен източник на приходи за много миньори, трудността в мрежата се увеличава редовно. Съответно, добиването става по-трудно с времето. В допълнение, Накамото е внедрил още една функция, която има за цел да предотврати спечелването на всички монети твърде бързо - халвинга. Това представлява  разполовяването на наградата за блок.

Преди първия халвинг миньорите получаваха награда от 50 BTC на завършен блок. Тази награда вече е 12,5 BTC. Кодът на Bitcoin Blockchain гласи, че подобен халвинг се извършва само на всеки 210 000 блока.

Халвингът се извършва след изкопаване на 210 000 блока. Като всеки блок се изпълнява на всеки около десет минути - 144 блока се изпълняват всеки ден - това съответства на период от почти четири години.

Досега сме били свидетели само на два халвинга на наградата. Първият се проведе през 2012 г., а наградата се намали наполовина на 25 BTC на блок. Второто събитие последва през 2016 г., така че миньорите започнаха да получават по 12.5 BTC за успешното завършване на блок. Въпреки че размерът на възнаграждението намалява, мрежата на Bitcoin изпитва постоянно нарастваща нужда от изчислителна мощност. Само след няколко седмици - изчисленията показват, че е на 12 май 2020 г., ще се случи следващия халвинг.

Разполовяването служи като важна цел

Целта, която стои зад Bitcoin, не е само да се разработи децентрализирана и цифрова валута, която да е независима от правителствата и институциите. Трябва да се появи криптовалута, която да е по-безопасна и най-вече по-стабилна от класическите валути. За да разберем това намерение обаче, трябва да разгледаме по-отблизо известните валути и златото като актив.

Нашата парична система днес се състои от безброй валути, които нямат реална равностойност. Докато златният стандарт все още е бил в сила до 70-те години за осигуряване на стойността на щатския долар чрез злато, днес това вече не съществува. Съответно стойностите на банкнотите на съвременните валути са напълно лишени от реална, физическа стойност. 

Централните банки регулират размера на фиатните валути в контекста на класическата парична политика. Известното уравнение на количеството вече показва, че политиката има два лоста за влияние върху икономиката:

  • Контрол върху предлагането на пари

  • Контролиране на търсенето

Особено в кризисни периоди се оказва, че коригирането на паричното предлагане е лесен начин за влияние върху теоретичната конструкция. Увеличаването на паричното предлагане трябва да увеличи потреблението и да увеличи икономическата продукция на дадена страна. Подобна корекция на паричното предлагане не би могла да се осъществи със съответното обезпечение със злато.

Максималната наличност на злато е ограничена и златните мини не могат да извличат безкрайно количество благороден метал годишно. Съответно златото има относително постоянна инфлация от 2 до 3 процента годишно. Това не е така при фиатните валути. Някои исторически примери показват, че понякога цените на стоките се повишават по-бързо. След като паричното предлагане се увеличи, трябва да се извърши баланс от дясната страна на формулата - нивото на цените се увеличават.

Биткойнът като дигитална валута обаче има предимно свойствата на златото. Максималното предлагане е ограничено, което дава на монетата рядка стока. Освен това миньорите трябва активно да изкопават новите монети - друг паралел със златото.

Халвингът на биткойн понижава наградите, които миньорите получават за завършване на блок. Това обаче означава, че в обращение влизат по-малко монети. Преглед на данните разкрива, че инфлацията спада след всеки халвинг.

Какво влияние може да има събитието върху BTC?

За да отговорим на този въпрос, трябва да направим кратък преглед на майнинга. Вече отбелязахме, че миньорите получават BTC за успешното завършване на блок. В допълнение, те също се възползват от таксата за транзакция за всеки блок. Това прави минното дело привлекателен вариант за печелене на монети. Конкуренцията обаче се засили през последните години и на пазара доминират професионални минни ферми и минни басейни. А частните миньори станаха жертва на това развитие с намаляване на възможността да бъдат конкурентни. 

Алгоритъмът за доказателство за работа в добива се счита за особено сложен. Разходите за енергия са значително високи. Следователно възнаграждението трябва да бъде по-високо от цената на добив. Ако това не е така, добивът губи своята привлекателност, миньорите спират да работят и транзакции не се извършват. Логичното следствие от това предположение - ако наградата за блок намалява, цената трябва да се коригира. Ако това не се случи, страда цялата биткойн мрежа.

Да кажем, че 1 BTC струва еквивалента на $ 8000. Цената на завършването на блок обаче е 80 000 долара. С награда от 12,5 BTC, миньорът взема $ 100 000 и генерира марж от $ 20 000. Ако няма корекция на цените след халвинга, новата доходност е само 50 000 долара. Целият добив става нерентабилен. За постигане на същия марж цената на BTC трябва да се удвои до 16 000 долара. 

Какво показва историята и как реагира пазарът след наличните до момента два халвинга?

Халвингът от 2012 г.: През декември 2013 г. BTC достигна цена над 1000 долара

Халвингът от 2016 г.: BTC се търгуваше на стойност 19 700 долара през декември 2017 г.

Какво ще е влиянието от биткойн халвинг 2020?

Ако считаме опита от предишните халвинги, тогава се тенденциозен модел курсовете да се покачват. Между експертите обаче няма единен консенсус. Някои гледат на променените рамкови условия критично, защото вече е наличен повече биткойн в основния поток. Все повече инвеститори също търгуват с деривати на Bitcoin и по този начин влияят върху цената.

Също така не е ясно, дали ефектите от разполовяването вече не са оценени. Предстоящото събитие насърчи много инвеститори да се включат във водещата криптовалута.

Например, според Том Лий, анализатор от Fundstrat Global Advisors, биткойн все още има сериозен потенциал за повишаване. В прогнозите си за 2020 г. той заявява, че цената на популярната монета може да нарасне с над 100 процента. Халвингът е една от причините монетата да придобие огромна стойност през 2020 г. През февруари дори имаше корекция на прогнозата - Лий смята, че ръстът от над 200 процента е реалистичен.

Изпълнителният директор на Binance, Changpeng Zhao, също не вярва, че потенциалът е вече оценен. В интервю за "BlockTV" той посочи, че търсенето продължава да расте, докато страната на предлагането се свива. В крайна сметка това прекомерно търсене води до повишаване на цените.

Извод: Биткойн ще стигне ли до ценово рали при последващия халвинг 2020 г.?

Биткойн все още се счита за основната криптовалута. През 2020 г. тази ситуация едва ли ще се промени. Следващото разполовяване, обаче е неизбежно и би могло да окаже голямо влияние върху цената на BTC и други криптовалути.

Един поглед към миналото показва, че има потенциал за ценово рали. В крайна сметка цената трябва да се повиши, за да се осигури печеливш добив. Освен това намаляването на доверието в централните банки, заедно с колебанието на стоковите пазари кара инвеститорите да търсят алтернативни активи като биткойн.

Мнението на експертите по криптовалута също е фундаментално положително, така че е възможен биков пазар. Съответно цената на биткойн може да счупи нови рекорди през следващите месеци. Инвеститорите, които все още нямат собствена биткойн позиция, все още могат да се възползват от справедливи цени и да изградят собствена позиция. 


В категории: Бизнес


Флагман.БГ Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона 29/04/2025, Вторник 22:00 0
Флагман.БГ На десния си крак носи бижута за... На десния си крак носи бижута за... 29/04/2025, Вторник 21:03 1
Големи проблеми с водата в...
Големи проблеми с водата в... 29/04/2025, Вторник 20:40 0
Млада жена нападна полицаи
Млада жена нападна полицаи 29/04/2025, Вторник 20:00 1
Флагман.БГ Спечели чисто нова кола Спечели чисто нова кола 29/04/2025, Вторник 19:40 0
Флагман.БГ Каза за българския футбол Каза за българския футбол 29/04/2025, Вторник 19:24 0
България Всички новини
Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Отстраненият от шоуто готвач се появи на вечерната резервация с цветя и любовно послание Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Вече са договорени първите групи и стартираха резервациите за организираните пътувания Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона Добрин не завоюва колата от Турнирите, но получи награда за атрактивност Световен шампион пристига в Бургас Световен шампион пристига в Бургас Нафтата със силен трансфер Токът на Иберийския полуостров спрял заради фотоволтаици Токът на Иберийския полуостров спрял заради фотоволтаици 60% дял на ВЕИ в мощностния баланс е критичен, поясни енергийният експерт Иван Хиновски Жечо Станков: Енергийната ни система е добре защитена от удар като този в Испания Жечо Станков: Енергийната ни система е добре защитена от удар като този в Испания Той сподели, че се съмнява кибератака да е причината за аварията на Иберийския полуостров, заради която няколко държави останаха без ток Големи проблеми с водата в... Големи проблеми с водата в... Хората във врачанско село бедстват Заради полицейски чадър ли поевтинява кокаинът? Експерт тръби, че дрогата минава през Бургас и Варна Заради полицейски чадър ли поевтинява кокаинът? Експерт тръби, че дрогата минава през Бургас и Варна Европол казва, че влиза от двете пристанища, поясни бившият секретар на МВР проф. Николай Радулов Промяна в движението по "Тракия" утре Промяна в движението по "Тракия" утре Движението при 251-ви км, в посока Бургас, ще е в активната лента за няколко часа Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Гражданите настояват за реализацията й от години
Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Терористът е избягал със скутер Медведев отсече: Русия и САЩ са... Медведев отсече: Русия и САЩ са... Политикът счита, че няма да има крайно изостряне на отношенията между Москва и Вашингтон Драмата с тока не спря Григор Димитров Драмата с тока не спря Григор Димитров Българинът победи чисто великобританец Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Знаете ли, това, което правя, е изключително сериозно, заяви президентът на САЩ Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България "Европа трябва да защитава физичната среда, но и мрежовата", каза пък специалистът по киберсигурност Ясен Такев Почина Ирина Мутафчиева Почина Ирина Мутафчиева Тя е автор на множество публикации в централния периодичен печат и в специализирани издания А ако токът спре в такъв момент? А ако токът спре в такъв момент? Хаосът в Испания можеше да е още по-голям Най-малко 26 души загинаха при експлозия Най-малко 26 души загинаха при експлозия Починали са и деца В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... По неволя: Транзисторите се връщат на мода Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака В Мадрид обаче не бързат с констатациите
Володимир Зеленски, президент на Украйна Володимир Зеленски, президент на Украйна Ние ценим живота на хората, а не парадите Виц на деня Виц на деня Тя разбра, че трябва да си обръсне краката, когато Той я погали и каза:
- Шаро, махай се!
Виц на деня Виц на деня - Като малък исках да стана гробар...
- Защо?
- Спокойна работа, клиентите не се оплакват.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Село - място, където кокошките ходят сурови по улиците.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори