Какво да правим при слънчево изгаряне?
Народно "лекарство" може да забави възстановяването
Ако не сте могли да устоите на слънчевите бани или сте забравили да нанесете крем със защитен фактор и усещате, че сте изгорели, ви трябва първата помощ.
Преди всичко е важно да отидете на сянка или в хладно помещение веднага щом усетите първите симптоми на слънчево изгаряне.
Следващата стъпка са студените компреси - те ще успокоят кожата и ще помогнат за намаляване на болката и отока.
Най-добре е да накиснете чисти памучни кърпички или медицинска марля в студена вода и да ги поставите върху местата по тялото, които са изгорели и зачервени.
Добра идея е също така да се увиете в чисти, мокри кърпи за известно време, докато дискомфортът, болката и усещането за парене отшумят малко.
Първа помощ при изгаряне
Изгорената кожа трябва да "почива", затова е необходимо да стоите в хладно и затъмнено помещение. Също така, намалете физическата активност и не забравяйте да избягвате по-нататъшно излагане на слънце.
Необходими са поне два до три дни, за да заздравее леко изгорената кожа. Препоръчително е също да пиете много вода, за да предотвратите дехидратацията, която лесно може да влоши състоянието.
В допълнение към водата, можете да пиете и зелен чай, плодови сокове, компот... Трябва да избягвате пиенето на кафе и алкохол.
Какво да сложим върху изгоряла кожа?
Ако освен слънчево изгаряне, усещате и слабост и болка в мускулите, се препоръчва прием на антипиретици или лекарства от категорията НСПВС (нестероидни противовъзпалителни средства).
Използвайте хидратиращи гелове на водна основа с антисептичен ефект. Те ще облекчат възпалението, ще премахнат зачервяването и ще ускорят регенерацията на увредената кожа. Продуктите с пантенол също имат добър ефект.
Забравете за млечните продукти, за да помогнете на изгоряла кожа
Обърнете внимание на честите грешки, които могат да влошат състоянието - никога не нанасяйте натурално растително масло върху изгоряла кожа.
Дори добре познати народни "лекарства" като намазване с кефир, кисело мляко или заквасена сметана не помагат; точно обратното - подобни покрития върху кожата създават филм, който предотвратява проникването на въздух и охлаждането на раната, пише zdrave.to.



















