"Ефектът на 30-ия километър" крие огромен риск за шофьорите
Чаша кафе не решава проблема със заспиването, дори напротив - може да го задълбочи, сочат експерти
Това е едно от нещата, които не ви казват на шофьорски курсове, но то е много добре известно на водачите на камиони. А именно – 20 до 30 минути след пиенето на кафе, особено по време на пътуване, може рязко да ви се доспи. Това е ефектът на „30-ия километър“, който крие огромен риск за шофьора.
Широко разпространеното схващане е, че кафето ободрява. Човек изпива чаша и мисли, че може да издържи няколко часа зад волана. Но в момента, когато ефектът на кофеина отслабва, в мозъка се започна обратната реакция. И това най-често се случва в рамките на половин час след началото на пътуването, тоест след изминаване на около 30-40 километра.
Тялото все още изглежда на мястото си, но съзнанието се „изключва“ и започва микросънят. За около 5 секунди шофьорът сякаш не е тук, а това при движение по магистрала означава изминаване на 130 метра, през които могат да се случат много неща.
Според Европейския съвет за пътна безопасност такива случаи причиняват около една пета от произшествията извън града. Най-големият риск е през нощта, когато към умората се добавя и лоша видимост. А ако вали дъжд или сняг, инцидентът не може да бъде избегнат.
Шофьори на тирове с голям опит са категорични, че кафето е илюзия, а единственото, което помага в тези случаи е кратка дрямка и проветряване на кабината. Достатъчно е да поспите 15-20 минути, за да облекчите умората, но след това трябва да спиране на всеки 2 часа. И тя да е придружена със слизане от автомобила и кратка разходка да раздвижване на тялото, съчетана с дишане на чист въздух.
Температурата в кабината също е от съществено значение, защото ако е твърде топло, тялото се отпуска. Опитните шофьори съветват да се поддържа около 21 °C, анализира automedia.

























