Вдигат вноската за пенсия с 3 процента?

Възрастта за пенсиониране се увеличава плавно
Увеличението на вноската за пенсия е заложено в средносрочната бюджетна прогноза. Предвижда се плавен ръст. 1 процентен пункт през 2027 и още 2 процентни пункта през 2028 година, съобщава БНТ.
Възрастта за пенсиониране се увеличава плавно. Крайната цел, според сегашното законодателство, е мъжете и жените да се пенсионират на 65 години. Мъжете ще я изпълнят през 2029, а жените през 2037 година.
Близо половината от парите за пенсии не идват от осигурителни вноски, а от държавния бюджет. Населението у нас намалява и застарява. Това е причината властта да даде заявка за ново прекрояване на пенсионната система.
Конкретни предложения се очакват до края на годината. Синдикатите обявиха, че не биха подкрепили увеличаване на възрастта за пенсиониране. Те са "за" увеличаване на вноската за пенсия, но не биха подкрепили вдигане на възрастта.
"Ние в момента сме в процес на вдигане на пенсионната възраст и оттук нататък да направим стъпка и да продължим нататък в никакъв случай не е добър знак за устойчивостта на пенсионната ни система", заяви президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.
Бизнесът иска ясни разчети какъв ще е ефектът от увеличаването на вноската и възрастта за пенсиониране.
"Ние виждаме, че възрастта се увеличава на преживяемост на хората. Така че на първо място бихме искали да се насърчава оставането на пазара на труда и да се създават условия и за хора, които могат и са в състояние да работят", допълни зам.-председателят на БСК Мария Минчева.
Системата не трябва да се реформира на парче, казват експертите.
"Да се търсят решения, които биха от една страна гарантирали продължаване на това пенсиите непрекъснато да растат. Тоест да има по-добра адекватност на пенсиите. И от друга страна това да не става за сметка на дефицит на системата, а по-скоро да се търси финансова стабилност", коментира председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова.
За целта сивата икономика трябва да намалее.
"Много от тези хора, които са в сивата икономика, не си дават сметка, че когато дойде време за пенсия тяхната пенсия ще бъде много ниска", поясни Минчева.
"Голямо предизвикателство в България по отношение на самата система е демографската картина. И има много стъпки, които са свързани с подобряване на включването на млади хора на пазара на труда. Това е един от големите проблеми на България", добави Русинова.
Необходими са и ясни правила за определяне на минималната пенсия. Има предложение тя да бъде обвързана с минималната заплата или линията на бедност.
"Нещата, които правеха напоследък политиците - тези своеволни предизборни упражнения абсолютно разкъсаха тези връзки. Има твърде много пенсии за осигурителен стаж и възраст, които по изчисления се оказват по-ниски от минималната пенсия", каза още Димитър Манолов.
Механизъм за определяне на минималния и максималния осигурителен доход и прехвърляне на всички плащания, несвързани с трудова дейност от пенсионната към социалната система, препоръчват още експертите. Прогнозата е, че ако се стигне до промени в пенсионната система те ще започнат да се прилагат най-рано през 2027 година.





















Оти се хвaнaли кaто рaзузнaвaчидо 65 годишнa възрaст, женaтa "бездетнa"- стaнaлa мaйкa, оня "не може дa имa децa" стaнaл бaщa, щото "секундa невнимaние и цял живот бaщa" ...или "всички жени сa курви, с изключение нa мaйкa ми, но дa не зaбрaвяме, че все пaк и тя е женa"...
Не е мaйкa ми, бaщa й умрял след погребението нa мaйкa ми, нa което отишли мaйкa й и бaщa й кaто никaкви... някaкви непознaти ...