×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Висш офицер от руските въоръжени сили загина при взрив на кола
  • Серия от трусове до Несебър
  • КС отмени улеснения за фотоволтаици в ниви
  • БНБ пуска монета „175 години от рождението на Захари Стоянов“
  • ГДБОП разби престъпна група за трафик на антични ценности
  • Две катастрофи на AM „Тракия” между Ямбол и Стара Загора
  • Разходите за ядрени сили на САЩ нарастват до 946 милиарда долара до 2034 г.
  • Кметът на Киев Виталий Кличко: Украйна може да се наложи временно да отстъпи земя в името на мира
  • Намушкаха мъж в ловешко село
  • „Инстаграм“ пусна приложение - конкурент на „ТикТок“
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Бюджет се пълни с данъците от работещ бизнес, не със заеми


25 Октомври 2024, Петък, 18:40 ч.
Автор: Trud.bg

За строителния бранш е изключително важно да има прогнозируемост и хората да знаят, че имат хоризонт за развитие

През първото полугодие на тази година произведената строителна продукция е за 10,2 млрд. лв. като спрямо същия период на миналата ръстът е от 28,7%. Данните съобщиха от Камарата на строителите в България (КСБ) в навечерието на Димитровден, който е и Ден на строителя. Увеличението е изявено от второто тримесечие насам. От лятото се отчита ръст на регистрираните в КСБ фирми. Строителният бранш се мобилизира за очаквания увеличен обем работа и по програмата с общински проекти, и по санирането, и по дълго забавени обекти, коментира председателят на КСБ инж. Илиян Терзиев. Разговаряме с него за готовността на сектора за 2025 година, за кадровото обезпечение и предизвикателствата пред бранша. 

Инж. Илиян Терзиев е председател на Управителния съвет на Камарата на строителите в България. Избран е на поста от Общото събрание на КСБ през февруари 2018 г. Преди това е заемал позициите на зам.-председател на УС на КСБ и председател на Областното представителство на Камарата в София. Завършил е Строителния техникум “Христо Ботев”, сега СГСАГ, а след това Висшето строително училище “Любен Каравелов”. Управител е на “АТ Инженеринг 2000” ООД.

- Инж. Терзиев, от лятото на тази година се отбелязва ръст на вписаните в Професионалния регистър на строителите фирми и за първи път те са близо 7500. Това е с около 1400 повече в сравнение с края на 2021-22 година, когато започна сривът в сектора. Как завършвате 2024 г. и кои са най-сериозните предизвикателства пред бранша за следващата година?
- Браншът е готов и очаква увеличен обем работа. Минахме през много труден период - и Ковид кризата, инфлация, война, политическа нестабилност…Сега са заявени много общински проекти по програмата, която парламентът гласува. Очакваме да започнем отново с обновяването на жилищни сгради, но поне на този етап нещата не вървят с темповете, които бихме желали. Все още не е късно, защото строителният сектор има капацитета да поеме работата, но държавата трябва да се стегне и да не губим повече време и възможности.

- Сроковете притискат общините, а те от своя страна ще искат бързина от строителите - ще успеем ли с наваксването на програмата?
- Важното е и общините, и държавата да не бавят процеса, защото както е казал Колю Фичето, със 100 работника за 100 дни може да стане, но и с 10 000 работника за 10 дни няма как да се случат нещата, защото има технологични процеси, които не зависят от човешката ръка и умения. Те изискват време и подготовка, има време за доставка на материали. Не беше толкова отдавна изпълнението на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Тогава браншът се мобилизира, направихме необходимите екипи и за около две години успяхме да санираме над 2000 сгради. Тогава създадохме изключително добра организация, обучихме хора, беше купена техника и свършихме работата, която държавата очакваше от нас. Помните, имаше приказки за качеството, но в крайна сметка се оказа, че не повече от 0,5 процента от реализираното обновяване на сградите трябваше да се коригира и то в гаранционния срок. Проблемът за бранша дойде след това - програмата беше изпълнена и не започна веднага нова. И екипите, които обучихме, в момента работят в Германия, Франция, Испания, а не в България. Строителният сектор може да върне част от тях отново тук, имаме капацитета да обучим и нови кадри, но за бранша, както впрочем и за всеки бизнес, е изключително важно да има прогнозируемост и хората да знаят, че имат някакъв хоризонт за развитие, по-дългосрочен период за планиране.

- Липсата на прогнозируемост ли е основният проблем пред бранша днес?
- Прогнозируемостта е изключително важна за нас. Защото строителството не е лека кола, която щом не искаш да караш, я паркираш и я оставяш. В бранша са заети стотици хиляди хора, които хранят своите семейства. Не може на един строител да му кажеш да изчака вкъщи, ако в момента няма достатъчно работа, защото добрите специалисти веднага се пренасочват и отиват да работят в чужбина. Това създава и хроничния проблем с кадрите, защото ако имаме перспектива за три или пет години, тогава всяка малка, средна или голяма фирма ще знае колко и какви работници и специалисти трябва да наеме. В този контекст, липсата на перспектива и ритмичността на подаваните проекти е най-сериозният проблем. Защото съответните държавни или общински структури трябва да движат процесите в срокове. Така ще има адекватен период за офериране, а след това и за изпълнение. Най-честите въпроси възникват със забавяне на офертите, а след това и със закъснението на съответните строително-монтажни дейности. 

- В много сектори, включително и в строителството, има дефицит на кадри – това ли е краткосрочното решение на въпроса с липсата на работна ръка?
- В цял свят, в това число и в Европа, трудовата миграция е нормален процес. Над 15 000 души у нас, работници от трети страни, са заети в строителството в момента. А секторът има необходимост от поне 70-80 000 работници. Това е нормален процес – внасяме работна ръка, наши кадри отиват да работят в Германия, а германските специалисти отиват да работят в САЩ. Дали ни харесва или не – това е реалността. Работниците от трети страни започнаха да се явяват конкуренция на нашите и резултатът е, че при това съревнование се получават добри резултати. В Полша, в Румъния колегите от строителния бранш също наемат хора от трети страни, но ето отново проблем пред българските фирми – ние чакаме много време визите и разрешението за работа на един такъв работник. Ако в Полша това става за месец, то у нас документацията се оформя от три до шест месеца. Наши фирми чакат по половин година своите работници, защото институциите не могат да създадат бърза организация по влизането и престоя им в България. Това също е въпрос, по който КСБ работи с компетентните институции.

- Дългосрочната стратегия на Камарата на строителите в България за висококвалифицирани специалисти включва партньорство с Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ). Ще успеете ли да провокирате интереса към инженерни специалности сред младите хора?
- Можем да подпомагаме обучението на инженерни специалисти и точно това за мен е работещата стратегия – това са висококвалифицирани кадри, които ръководят работниците. В момента работим и с министерството на образованието по линия на дуалното обучение. Най-добрата практика е фирмите да създават свои специалисти, технически ръководители, които да се реализират на нашите строителни площадки. Да, трудно е, защото при нашата професия 90 процента от работата е на открито – може да е студено, може да е пек и жега. Но от друга страна заплащането в сектора е много добро. Такива стартови заплати, каквито предлага строителният бранш, почти не се срещат другаде. В моята фирма имам инженери, които сме ги наели буквално от ученическата скамейка и смело мога да кажа, че са прекрасни професионалисти. Практическият опит, който студентите получават на терен, на строителните обекти, в непосредствения процес на работа, е ценно предимство не само за тях самите. Но и за фирмите, защото имат шанса да задържат млади и мотивирани кадри.

- Работеща ли е методиката за индексация на договорите за строителство заради инфлацията?
- Проблем е, че да – имаме методика за индексацията и тя се прилага на много места. Но все още нямаме правилник за прилагането й. Това дава възможност на възложителите да преценяват сами, според това има или няма пари, да бъде ли направена индексация на една фирма, а на друга – не. Би трябвало да има правилник и той да е еднакъв за всички.

- От колко години го чакате?
- Работим по този въпрос от три години. А правилникът е важен за бизнеса, за да се знае как се прилага индексация, кога се прилага и т.н.

- От позицията на Вашия опит, кой период най-силно отговаря на сегашните проблеми в Европа?
- През 2008-2009 година кризата от САЩ се отрази в Европа. На този етап не бих казал, че има криза от такова естество. Но България е единствената държава от ЕС, която е получила само първа част от средствата по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Пари има, а държавата не може да ги вземе. България трябва да успее да реализира инвестициите по ПВУ и политиците трябва да решат този въпрос. Безотговорно ще е да се пропусне тази възможност. Защото инвестициите водят до по-високо качество на живот на хората. За мен не е правилно да се вземат заеми, за да се прави социална политика. Трябва да се даде възможност на бизнеса да работи и да плаща съответните данъци, които пълнят бюджета. И с натрупаните блага властта след това да провежда социална политика. Успешната формула за траен растеж на икономиката е работещ бизнес, а не заеми. В моето и във вашето семейство, ако не работим, не можем да си плащаме разходите. Това е истината. А държавата е като семейство, само че по-голямо. Работещият бизнес плаща данъци, с които се пълни хазната и така има средства да се провежда политика и за възрастните, и за децата. Трябва да се развият и възможностите, които дава публично-частното партньорство. Има фирми, които ще направят и инфраструктура, и училища, и детски градини.

- Какво пожелавате на колегите си в навечерието на професионалния празник на строителите – Димитровден?
- Основното, което желаем, е да имаме условия да работим. Заетите в строително-инвестиционния процес сме като къща на много етажи и всеки просто трябва да си върши работата. И да си носи отговорността – и проектантът, и надзорникът, и инвеститорът, и ние, строителите, и органите, които приемат изпълнението. Ако всеки си свърши работата както трябва в нашата къщичка, наречена строителство, нещата ще се получават. С всички колеги си пожелаваме здраве. А през годините сме доказали, че имаме и воля, и желание за работа, която изпълняваме качествено.

 

 


В категории: Бизнес


1
Коментара
Мощно земетресение до...
Мощно земетресение до... 25/04/2025, Петък 19:03 0
1
Коментара по темата
1.
292
28.10.2024 16:20:13
0
0
Те бюджетите хубаво се пълнят с данъци, някои даже и с осигуровки. Отлично е, че го знаеш, другарю строителен началник. Обясни, защо тогава ти и колегите ти държите огромното мнозинство строители на МРЗ и им плащате на ръка в пъти по-високи надници.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Бургаския кв. "Горно Езерово" излиза на протест заради пътя, АПИ обещава основен ремонт Бургаския кв. "Горно Езерово" излиза на протест заради пътя, АПИ обещава основен ремонт  Пътната агенция вече работи по проекта и догодина се предвижда реконструкция на най-кошмарния път в Бургас Жените, които са майсторки в прикриването Жените, които са майсторки в прикриването Не можеш да я хванеш в изневяра, защото винаги ще „замаже“ положението Те никога няма да изхвърлят любимото си мече на боклука Те никога няма да изхвърлят любимото си мече на боклука Топ 3 на най-верните мъже в зодиака Топ 3 на мъжете, които винаги ще ви изневерят! Топ 3 на мъжете, които винаги ще ви изневерят! Близнаците са №1 и ако могат, те поддържат връзка поне с 5 жени Стефан Георгиев е новият председател на Бургаската регионална туристическа камара Стефан Георгиев е новият председател на Бургаската регионална туристическа камара В момента Георгиев управлява собствен семеен хотел Румен Радев с цял "мач" на емблематичен стадион в България Румен Радев с цял "мач" на емблематичен стадион в България Държавният глава и кметът на Перник показаха топли отношения Внимание! Градушка удря до часове Бургаска и още 3 области Внимание! Градушка удря до часове Бургаска и още 3 области Така че въпреки хубавия пролетен ден днес, гответе се за дъждове Завърши ремонтът на детската площадка в с. Равда Завърши ремонтът на детската площадка в с. Равда Поставена е нова цветна ударопоглъщаща настилка, а съществуващите съоръжения са заменени с модерни и безопасни игрови елементи Най-красивите стихове на Петя Дубарова звучаха днес в Бургас, по повод 63 години от рождението й Най-красивите стихове на Петя Дубарова звучаха днес в Бургас, по повод 63 години от рождението й Днес, 25 април, се навършват 63 години от рождението на  момичето-чудо на българската поезия Нов силен трус в Истанбул, хората напускат града от страх Нов силен трус в Истанбул, хората напускат града от страх Приблизително 100 000 души са прекарали нощите си в приюти, джамии, училища, складове или дори на открито в палатки
Русия получава Крим, Донецк, Херсон и Луганск, Украйна си връща Харков и Запорожието Русия получава Крим, Донецк, Херсон и Луганск, Украйна си връща Харков и Запорожието Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф пристигна днес в Москва, където се очаква да се срещне лично с руския президент Владимир Путин, за да обсъдят параметрите на възможното мирно споразумение Travel X в Бургас стартира при огромен интерес, представя бъдещето на туристическия бранш Travel X в Бургас стартира при огромен интерес, представя бъдещето на туристическия бранш Събитието събра в залите на хотел „България“ представители на туристическия бранш, технологични компании, общини и държавни институции Водолази от цялата страна се събират за почистване на морското дъно в Бургас на 26 април Водолази от цялата страна се събират за почистване на морското дъно в Бургас на 26 април През предходните години подобни мерки доведоха до изваждането на значителни количества отпадъци Рибарско пристанище – Поморие е отличено с престижната световна награда Син флаг Рибарско пристанище – Поморие е отличено с престижната световна награда Син флаг През идния сезон Син флаг в Поморие ще се веe и на плаж Изток Сагата с 215-метровия небостъргач в София приключи Сагата с 215-метровия небостъргач в София приключи Главният архитект Богдана Панайотова е отхвърлила проекта, похвали се кметът Васил Терзиев Тръмп-младши: Зеленски не иска мир Тръмп-младши: Зеленски не иска мир Крим би трябвало да е най-лесната отстъпка за Зеленски, защото той е част от Русия през последното десетилетие По-високи обезщетения и стимули за ранно връщане на работа По-високи обезщетения и стимули за ранно връщане на работа Министърът на труда обяви Министърът на труда обяви финансова промяна, която ще облекчи семейството и пазара на труда Къде изчезна Гала Къде изчезна Гала Джуджи пое функциите й в студиото и съвсем естествено влиза в ролята на лидера Загина при ужасяващ инцидент едва на 18 години Загина при ужасяващ инцидент едва на 18 години Организаторите съобщиха, че лекар се е опитал да реанимира Симон oще на пистата, но усилията му не са довели до възстановяване на жизнените й функции Какво се случва с нея Какво се случва с нея Има болнав вид
Проф. Александър Кьосев Проф. Александър Кьосев Корабът бавно потъва. Над 30% от българите въобще не четат Виц на деня Виц на деня – Защо TikTok-ърът не ходи на интервю за работа?
– Защото чакаше клипът му да стане виръл и да се пенсионира на 22.
Виц на деня Виц на деня - Мамо, в училище ми казаха, че съм много разсеян!
- Иванчо, живееш в съседния вход...!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Жени, не се страхувайте от мишките, страхувайте се от котараците.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори