×
Бизнес ЮГ Войната в Ивицата Газа София Парламентарни избори 2023 Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Лазаровден е - обичаи и традиции
  • Правителството смени шестима областни управители
  • Седем доживотни присъди и 1794 години затвор за терористката от Истанбул
  • Май идва с ниски температури
  • Закрити са всички стари общински депа за отпадъци у нас, ЕК прекрати наказателната процедура
  • В Пловдивско задържаха участници в измамна схема в размер на 173 хил. лв.
  • Тестват първата в света персонализирана иРНК инжекция срещу меланом
  • Земеделците трябва да сезират за засегнатите от градушките площи в 10-дневен срок
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

България пропилява огромни възможности за евтин ток от вятър


28 Септември 2023, Четвъртък, 11:09 ч.

Пред развитието на вятърната енергия има много пречки, но тя може да се окаже жизненоважна за енергийния преход

Експертите определят вятърната енергия като една от най-важните технологии за декарбонизацията на Европа. В много страни тя се явява най-евтиният и потенциално най-големият вътрешен източник на електроенергия, който може да замени изкопаемите горива.

България обаче е сред държавите в Европейския съюз, които все още са на ранен етап в развитието на този вид енергия, която може да се окаже жизненоважна, ако Блокът иска да постигне целта си за възобновяема енергия за 2030 г.

Потенциал за над 40 GW

С благоприятното си географско местоположение България е в добра позиция да се възползва от предимствата на вятърната енергия и да направи значителни крачки в своя енергиен преход. Само на сушата страната ни има потенциал за над 40 GW, а голяма част от крайбрежието ни е много подходяща за развитие на вятърни паркове.

Въпреки това, с малки изключения, от 2014 г. в България няма голяма инсталирана мощност за вятърна енергия, която да е присъединена към мрежата, обясни научният сътрудник в програма „Енергетика и климат“ към Центъра за изследване на демокрация Мария Трифонова по време на кръгла маса „Разгръщане на потенциала за вятърната енергия на сушата в България“, организирана от Центъра за изследване на демокрацията.

По думите ѝ България ще има нужда и потенциал да инсталира близо 10 GW вятърна енергия на суша и в морските пространства до 2040 г., за да постигне целите на въглеродната неутралност.

Анализът установява, че между 40 и 42 GW вятърна мощност може да бъде инсталирана на сушата. Поне 10 GW инсталирани наземни вятърни мощности могат да се реализират в Североизточна България (в областите Варна, Добрич, Шумен и Разград) заради високите средни скорости на вятъра, малките пречки пред използването на земята и подходящите екологични условия.

За разлика от вятърни централи на сушата у нас все още няма закон, който да урежда и регулира изграждането на офшорни вятърни паркове и по тази причина засега няма такива проекти в Черно море. Такава стъпка беше направена през есента на миналата година, но законопроектът мина само през Комисия по енергетиката и не стигна до гласуване в зала. Обещанията на политиците са, че по закона отново ще започне да се работи още тази есен.

Предимство на вятърната енергия е и цената на производство, която пада всяка година и в момента дори става една от най-евтините от всички видове енергия, обясни директорът на програма "Енергетика и климат" към Центъра за изследване на демокрацията Мартин Владимиров.

Трябва да се стремим да имаме баланс от различни ВЕИ източници, защото те се допълват едно друго и това минимализира разходите за дисбаланс. При един добър, балансиран микс между вятър, слънце и вода, какъвто би трябвало да е нашият случай в България, това носи сигурност, че може да се доближим до над 50% ВЕИ и съответно да няма притеснение как ще се балансират променливите източници на енергия", коментира Трифонова.

По данни на Европейската асоциация за вятърна енергия до 2019 г. инсталираният капацитет на вятърна енергия в страната достига 708 MW, което е увеличение от близо 60% в сравнение с 2010 г.

Накратко страната ни има огромен потенциал за вятърна енергия, коментират експертите, но може да се каже, че се пропилява.

Бавната скорост

Бавното навлизане на вятърната енергия в България до голяма степен се дължи на широко разпространени управленски дефицити в енергийния сектор. Примери за това са непоследователни и политически обосновани промени в нормативната уредба, противопоставянето от страна на местните общности на големи проекти, конфликти, свързани с ползването на земята и околната среда, и като цяло - липса на политически ангажимент за ускоряване на инвестиционния процес.

Налице е също така ограничена наличност на основани на доказателства оценки на технико-икономическия потенциал на вятърната енергия, което подхранва дезинформационни послания, подкопаващи социалното приемане на вятърните технологии, допълват от Центъра.

Друг ключов въпрос е и необходимостта от надграждане и разширяване на електрическата мрежа на страната, за да се приспособи към нарастващия дял на възобновяемата енергия. Това изисква значителни инвестиции в мрежова инфраструктура и интелигентни мрежови технологии, както и координация между правителство, индустрията и мрежовите оператори, за да се гарантира, че интегрирането на вятърната енергия се управлява ефективно.

Ключовата роля на операторите на преносни системи беше потвърдена по време на дискусията и от изпълнителния директор на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Ангелин Цачев.

Трябва да се опитаме максимално да облекчим административната тежест пред изграждането на вятърни централи и те да станат част от електроенергийния микс на страната възможно най-скоро“.

Той призна, че България няма готовност да разгърне напълно вятърния си потенциал, въпреки издадените положителни становища за присъединяване на 7000 MW нови вятърни мощности.

От ЕСО уточниха за Economic.bg, че проекти с обща вятърна мощност от 700 MW са пред подписване на предварителни договори с оператора. Както и при слънчевите централи обаче проблемът е, че не се знае каква част от тези проекти са реални и в действителност ще бъдат изградени.

Това се вижда и в последния план на ЕСО за развитие на мрежата до 2032 г. В него предвидените за присъединяване ВяЕЦ в електропреносната и електроразпределителните мрежи в следващите 10 години са общо 403 MW, като само през тази и следващата година е предвидено присъединяване на по-големи проекти. В останалите - от 2025 г. до 2032 г. са прогнозирани по 12 MW вятърна мощност всяка година, което показва, че прогнозите за развитие на този тип енергия са в застой.

Несъгласие с плановете на ЕСО изразяват от Българската ветроенергийна асоциация, според която в процес на разработване са повече от 4000 MW нови вятърни мощности. Според експертите, предвидените за присъединяване в Плана 403 MW вятърни електрически централи (ВяЕЦ) до 2032 г.,  са в пъти по-малки от реално постижимите, както и значително по-малко от предвидените нови слънчеви мощности - 11 677 MW.

България не би могла да изпълни заложените цели за декарбонизация, още повече в контекста на предложението на Европейската комисия за реформа на пазара на електроенергия в ЕС, съгласно което следва да се достигне целта от 510 GW вятърни мощности до 2030 г. в ЕС.

…трябва да се забърза

За да се забърза развитието и за да се справи индустрията с предизвикателствата са нужни редица промени. Според Виктория Керелска от организацията Wind Europe се очаква пакет за регулаторни мерки за отключване на инвестициите във вятърния сектор. Те трябва да включват намаляване на бюрокрацията и ускоряване на процеса за издаване на разрешителните за строеж, чрез дигитализиране на процеса, както и създаването на дългосрочна и предвидима регулаторна рамка, основана на ясни цели за присъединяване на нови мощности на национално равнище. Тя подчерта още, че договорите за разлика ще изиграят ключова роля за реализирането на вятърния инвестиционен потенциал.

Председателят на Надзорния съвет на Българската ветроенергийна асоциация Миглена Стоилова също потвърди, че чрез договори за разлика може да се гарантира инвестиционна предвидимост, тъй като те запазват конкурентното начало при определяне на цената на пазара, но дават повече яснота за себестойността на произведената електроенергия и, съответно, за разходите на енергийните потребители.

Според нея за съжаление, инвеститорите са изправени пред редица административни предизвикателства, които не се различават значително от трудностите, с които се сблъскват инвеститори в други европейски страни.

Насърчаването на вятърната енергия в Европейския съюз беше и един от акцентите в речта на Урсула фод дер Лайен преди дни. Тогава тя обяви, че Комисията подготвя специален финансов пакет, посветен на вятърната енергия или т. нар. "зони за ускорено развитие", който ще бъде публикуван на 24 октомври и от него ще могат да се възползват всички държави, но за тази цел страната ни трябва има планове за развитието на ВяЕЦ.

В заключение вятърната енергия може да заеме важна роля в енергийния микс на България, но страната ни трябва да има визията как да се възползва от нея. Въпреки това справянето с предизвикателствата, свързани с интегрирането на мрежата и въздействието върху околната среда и обществото, ще бъде от решаващо значение за гарантиране на дългосрочния успех на вятърния енергиен сектор у нас.

 


В категории: Бизнес , Политика


2
Коментара
Жесток удар по Лена
Жесток удар по Лена 27/04/2024, Събота 10:00 5
2
Коментара по темата
2.
Реалист
28.09.2023 11:54:28
0
4
Възможностите ги пропиляват бг политиците вече 30 години!
В местност "острицата" на върха преди 25-30г един бургаски инженер построи завод с девет големи цеха за перки за вятърна енергия, цяла поточна линия, почна производство, но го настъпха, заплашиха и т.н. Цеховете бяха затворени, вътре все още има матрици и части за перки, които просто не са сглобени, всичко си стои, машини, телфери......
1.
Пешо
28.09.2023 11:53:45
1
4
Пълни глупости. В страни като Нидерландия, Германия, Белгия - откровено си признават, че вятърната енергия е прекалено скъпа и прекалено увреждаща природата. В сравнение примерно с ядрената енергия, дори и въглищната.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Смени в Надзорния съвет на НОИ Смени в Надзорния съвет на НОИ От състава на Надзорния съвет са освободени: Иванка Николова Шалапатова, Весела Начева Начева, Добринка Димитрова Вичева Жесток удар по Лена Жесток удар по Лена Днешните й думи не ми остават друг избор, освен да заведа срещу нея едно дело за клевета, заяви управителят на НЗОК Тревожна статистика: Над 500 са регистрираните болни от коклюш у нас, 90% са деца Тревожна статистика: Над 500 са регистрираните болни от коклюш у нас, 90% са деца Правят имунизационни кабинети във всеки областен център за безплатната ваксинация на бременни жени Кога ще започне изграждането на тунел под връх Шипка Кога ще започне изграждането на тунел под връх Шипка Все още има незавършени процедури по проектирането на съоръжението Лазаровден е! Лазаровден е! 3 страхотни имена черпят на светлия празник Пленум на БСП ще реди листите за парламентарните и евроизборите Пленум на БСП ще реди листите за парламентарните и евроизборите Излъчени са около 100 номинации за представители в ЕП Правят основна подмяна на футболния терен на градския стадион в Царево  Правят основна подмяна на футболния терен на градския стадион в Царево  Не е препоръчително през следващата седмица теренът да се използва Ударна ревизия на Закона за хазарта Ударна ревизия на Закона за хазарта На първо четене парламентът прие пълна забрана за рекламата на хазартни игри в радио, телевизия, печатни и електронни издания, както и на обществени места и фасади на сгради Трескава подготовка за откриването на "Флора 2024" Трескава подготовка за откриването на "Флора 2024" Не пропускайте да направите цветна обиколка на Лазаровден в Морската градина, официалното начало е от 11 в събота 4 знака, че имате нужда от спешна промяна в живота си 4 знака, че имате нужда от спешна промяна в живота си Понякога всичко, от което се нуждаем, за да се почувстваме пълноценни, е промяна на средата
Путин отива на визита в Китай през май Путин отива на визита в Китай през май Носи на Си книга на руски революционер Часовникът на най-богатия пасажер, загинал на „Титаник“, се продава на търг Часовникът на най-богатия пасажер, загинал на „Титаник“, се продава на търг Бизнесменът Джон Джейкъб Астор загива на 47 годишна възраст, когато „Титаник“ потъва през 1912 г. Съпругата му се спасява Трус разлюля Гърция - на 30 км от България Трус разлюля Гърция - на 30 км от България Епицентърът е до Петрич Макрон предупреди, че Европа не е безсмъртна Макрон предупреди, че Европа не е безсмъртна Европейският континент не инвестира достатъчно в иновации, не успява да защити промишлеността си и да засили военните и отбранителните си способности, каза френският президент Кой каза, че ергенът Алек е беден? Часовникът му струва 7 бона Кой каза, че ергенът Алек е беден? Часовникът му струва 7 бона Скъпата швейцарска марка „Baume et Mercier” блести на ръката му Паника в Бъкингам! Преразглеждат протокола за смъртта на Краля Паника в Бъкингам! Преразглеждат протокола за смъртта на Краля Кралят предизвика голямо безпокойство сред членовете на семейството и приятелите си, тъй като продължава да се бори с неразкрит вид онкологично заболяване Служебното правителство назначи шест нови областни управители Служебното правителство назначи шест нови областни управители Повечето от тях са свързани с ГЕРБ Кевин Костнър гледа децата, докато жена му я спукват от секс Кевин Костнър гледа децата, докато жена му я спукват от секс Бившата му изобщо не ги поглежда, а Танцуващият с вълци плаща на хлапе по 160 000 щ.д. В този ресторант подаряват бутилка вино, ако не докосвате телефона си В този ресторант подаряват бутилка вино, ако не докосвате телефона си Заведението се намира във Верона Забравете за банани, ябълки и други подобни на Евро 2024 Забравете за банани, ябълки и други подобни на Евро 2024 Няма да може да вкарвате плодове по време на първенството
Делян Пеевски Делян Пеевски Кирил Петков е пудел, който драска на вратата на Борисов Виц на деня Виц на деня - Сащо, ти защо не ме взимаш никъде със себе си?
- Вземам те!
- Къде... Нито на кафе, нито на кино, нито на гости?
- Мими, аз винаги те нося в сърцето си!
Виц на деня Виц на деня - Здравей красавице, имаш ли си гадже?
- Ние с теб сме женени от две година бе!
- Опаа, обърках чата.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук За да върви семейния живот, трябва не да се редят мебелите по фен-шуй, а да се спи по Камасутра!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори