×
Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Марин Льо Пен обеща на французите предсрочни избори
  • Германия връща контрола по всички сухопътни граници от 16 септември
  • Reuters: Белият дом предаде на Конгреса секретен доклад за стратегията на САЩ в Украйна
  • Надал спечели трофей от голф турнир, приключва скоро с тениса
  • Изборен абсурд в Стамболийски: 1200 души са регистрирани на един адрес в ромската махала
  • Проф. Георги Рачев обеща прохладен и слънчев първи учебен ден
  • Ядрено напрежение и с Техеран! МААЕ иска спешна среща с новия президент
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Какво представлява ядреният синтез и защо е важен за бъдещето на човечеството


Какво представлява ядреният синтез и защо е важен за бъдещето на човечеството
И по-важният въпрос – коя ще е първата държава, която успешно ще реализира мечтата да впрегне в лаборатория енергията на Слънцето
19 Май 2023, Петък, 21:00 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ, Снимка: MidJourney

През последните години учените достигнаха до сериозен технологичен прогрес в това направление и скоро може дойде моментът „Еврика”

Слънцето е на практика вечен, поне за човешкото възприятие за време, източник на енергия. Логично, от десетилетия учени и изследователи се опитват да впрегнат процесите, които се случват в центъра на звездата ни и да ги използват за производство на електричество и топлина. Ядреният синтез е „Светият Граал” в науката. За разлика от ядрения разпад, който използваме от 40-те години насам за деструктивни цели, създавайки най-разрушителните оръжия, съществували някога, при синтезът, вместо ядрото на атома да бъде разделяно, за да създаде нови по-малки частици, тук ядрата на два атома се сливат в едно и отделят огромно количество енергия.

Ако този процес може да бъде изкуствено създаден в лабораторни условия, това би сложило край на всички проблеми с недостиг на електричество и би изстреляло човечеството в нова орбита от неговото технологично и дори еволюционно развитие. Точно затова от повече от 50 години учени по света опитват да пресъздадат комплексните условия, необходими за ядрен синтез, в умалена среда – задача, която се оказва повече от сложна за решаване.

За да се случи ядрен синтез са необходими няколко елемента. Първият, може би най-важен от тях, е наличието на огромна маса атоми, сбити под силите на тежка гравитация много близко един до друг. В центъра на нашата звезда това е основно водород. Ядрата на тези водородни атоми, съставени само от по 1 протон, се „докосват” и през серия от стъпки се сливат едно с друго, създавайки хелий. Невинаги процесът е успешен, но когато е, това се случва когато единият протон се трансформира в неутрон по силата на Слабата ядрена сила. От това се образуват и по един позитрон и неутрино. Резултатът е елемент, познат като деутерий. След това друг протон се блъска във вече формираният деутерий и това завършва със създаването на ядро на хелий-3 и изпускането на гама радиация. Именно тя излиза от ядрото на Слънцето към повърхността и съответно към космоса.

Най-важните новини в науката през 2022 г.

Финалната форма от синтеза е хелий-4, който има по-малко маса от оригиналните 4 протона, които са го създали заради формулата на Айнщан (E=mc^2) и именно заради това създаването на този атом води до отпускането на огромни количества енергия под формата на топлина и светлина, които „извират” от Слънцето. Описаният процес се случва 9.2х10^37 (или 920 с 37 нули отзад, или 9 200 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000) пъти в секунда. От цялата маса, която участва в случващото се, едва 0.7% се превръща в енергия, което макар и да изглежда малко, всъщност е равносилно на около 4.26 милиона метрични тона маса (основно водород), които са равносилни на 3.8х10^26 джаула енергия на секунда. Количеството е повече от достатъчно – всъщност над 100 000 пъти повече – от необходимата за една година енергия, която да реши всички проблеми на планетата.

Видно от всичката тази сложна математика, мотивацията да се пресъздаде силата на Слънцето в лаборатория е огромен. И докато буквално допреди година учените твърдяха, че „ядреният синтез е на 40 години разстояние от нас, винаги”, сега картината в научните среди изглежда много по-оптимистично.

Редица нации по света разработват т.нар. „Токамаци” – реактори, които опитват да усвоят енергията от синтез на атомните ядра. За жалост на русофобите, оригиналната концепция идва от Съветския съюз – от физиците Игор Там и Андрей Сахаров, които са били вдъхновени от Олег Леврентиев. Думата „Токамак” е съкращение от „Тороидална Камера с Аксиални магните полета”. Първият работещ такъв реактор пък е създаден от Натан Явлинский през 1958 г. Без да навлизаме в политика, сега руснаците не са водещи в развитието на тази технология. Европейските лидери са Чехия, Германия и Великобритания.

На прага на пробив: Успешен експеримент с ядрен синтез вещае светло бъдеще за човечеството

САЩ също не изостават от тази поредна за човешката история технологична надпревара. Редом до разработките с изкуствен интелект, които основно се извършват в Щатите, учените там работят сериозно и по няколко свои уж иновативни Токамаци. Експериментите и заигравките с технологията от Китай също не бива да се подценяват. И отново именно по оста „Запад-Изток” ще е основното съперничество. Защото ядреният синтез буквално ще обърне нова страница в човешката история.

Има няколко открития, които досега са правили това. Сред тях несъмнено са използването на огъня, измислянето на колелото, създаването на първата печатна машина и до известна степен концепцията зад интернет пространството. Всички те обаче ще бледнеят, в сравнение с овладяването на процесите, случващи се в центъра на Слънцето, прогнозират учени.

Въпросът е – коя държава ще се окаже в крайна сметка тази, която държи ключа към бъдещето на човечеството. Защото от това ще зависи и облика на планетата ни в идните векове. А моментът "Еврика" изглежда е само на една крачка разстояние.

 


В категории: IT и технологии


Разядка с тиквички
Разядка с тиквички 10/09/2024, Вторник 21:00 0
Дали помни Гришо?
Дали помни Гришо? 10/09/2024, Вторник 18:20 1
6
Коментара по темата
6.
така така
20.05.2023 16:50:03
0
2
Пишете за пико наркомани и утайки!!! Кви са тея наУчни глупости от вас?
5.
DB7
20.05.2023 08:52:50
0
1
ПО-ТОЧНО КАЗАНО "ЗА ЖАЛОСТ НА ХОРАТА МРАЗЕЩИ ЕВРЕИ НАТАН ЯВЛИНСКИ
4.
фактолог
20.05.2023 06:29:18
0
3
Прав си ХХ . Още два източника: ТЯС "термоядрен синтез" , според известните физични закони , е невъзможен, твърди физикът Острецов. След "термоядрения" взрив , на полигона "Новая земля", не е открит хелий, т.е. синтез не е имало, твърди физикът С.А.Салль.
3.
XX
19.05.2023 23:12:21
0
7
Той ще си и остане важен за бъдещето на човечеството.
2.
Ай чиърс!!!!
19.05.2023 21:32:21
5
6
Таз статия утре събахлян ши я прочета цялята да мой да я усмислим,да я анализирам убаво и да си изведа правилните изводи!!!....чи след първите няколко изречения меко казано луеко са напрегнах.......и ши зема напрая някоя беля......най-много да скъсам някой минискус!!!
Ама иначе завладяващо четиво......грабна ма веднага.....чак процесора ми изпуши от удивление!!
1.
доsadsa
19.05.2023 21:08:06
1
17
Ядреният синтез е тогава когато журналист на флагман се опита да събере 2 +2
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Цените в България - най-ниски в Европа след Румъния, но... не и за българите Цените в България - най-ниски в Европа след Румъния, но... не и за българите Средната заплата у нас е три пъти по-ниска от средната за ЕС, а стоките и услугите - 2 пъти по-евтини Паламуд се появи в Царево, идва ли по-рано есента и как да се възползваме от деликатесната риба Паламуд се появи в Царево, идва ли по-рано есента и как да се възползваме от деликатесната риба Най-добрата компания на ястията с „циганка”, както мърските вълци наричат първите и дребни екземпляри с меко месо, е... хубавото червено вино Преди първия звънец: Родители питат кога в училищните тоалетни ще има топла вода и сапун Преди първия звънец: Родители питат кога в училищните тоалетни ще има топла вода и сапун Въпросите са адресирани до министрите на образованието и здравеопазването, както и до Агенцията за закрила на детето и омбудсмана Страни в ЕС затегнаха мерките по границите заради мигрантския натиск, България не е сред тях Страни в ЕС затегнаха мерките по границите заради мигрантския натиск, България не е сред тях Някои страни членки да въвеждат временни проверки по границите си Първо във Флагман! Ето водачите на листите за 51-во НС от 2 МИР Бургас Първо във Флагман! Ето водачите на листите за 51-во НС от 2 МИР Бургас Докато месец преди последните предсрочни парламентарни избори през юни 2024  всичко бе ясно, днес огромни въпросителни има навсякъде Ресторантьор оряза заплатите на готвачите си, поискали му договор и осигуровки Ресторантьор оряза заплатите на готвачите си, поискали му договор и осигуровки Бизнесменът удържал част от парите им като гаранция, но щом те разбрали, че работят без договори - напуснали, а за "депозита" трябвало да забравят Лунното затъмнение на 18 септември: Какво ни очаква по това време Лунното затъмнение на 18 септември: Какво ни очаква по това време Астролог посочи какво може и какво не може да се прави на този ден Сестрата на Иван Гарелов с изказване за смъртта на брат й Сестрата на Иван Гарелов с изказване за смъртта на брат й Радка Гочева никога не е парадирала с известния си брат Тази певица се дипломира Тази певица се дипломира "Гордея се със себе си и това, което постигнах след 8 години здраво учене, две деца и стотици участия", написа тя в социалните мрежи Ще има ли "ол инклузив" сезон 6? Ще има ли "ол инклузив" сезон 6? От "Ол инклузив" са излъчени пет сезона или общо 60 епизода.
Министър-председателят на Словакия е в потрес Министър-председателят на Словакия е в потрес Призивът на Роберт Фицо отразява руските аргументи във войната срещу Украйна, включително твърдението на Кремъл, че инвазията на руските сили през 2022 г. има за цел да "денацифицира" съседната страна.  Започва основен ремонт на пътя Царево-Лозенец Започва основен ремонт на пътя Царево-Лозенец Ремонтът ще налага временна организация на движението Тя спечели милиард долара, но не може да износи свои деца Тя спечели милиард долара, но не може да износи свои деца Селена Гомес обмисля сурогатно майчинство или осиновяване Дъщеря му роди от Калин Врачански Дъщеря му роди от Калин Врачански Златина е от втория брак на Краси със съученичката му Елена Никакъв шанс да се събере с нея Никакъв шанс да се събере с нея Любовта ни с Мария е минало – и за мен и за нея, и двамата сме наясно с това и няма никаква интрига, обяви Рачков Сестра ми e парясница Сестра ми e парясница Ти никога не си била достойна за уважение, Юрда ханъм, обяви Йозджан Дениз Стана част от екипа на Гала Стана част от екипа на Гала Красивата брюнетка пристъпи уверено в студиото на токшоуто и предизвика веднага вниманието с изкусително вкусни профитероли Завърна се в тв ефира с нова турска сапунка Завърна се в тв ефира с нова турска сапунка Първият сезон на „Съседната стая“ бе излъчен през март и април и отзивите са повече от положителни 35 жертви взе тайфунът Яги 35 жертви взе тайфунът Яги  При рухването на мост във Виетнам са изчезнали около 10 автомобила, 2 мотоциклета и 13 души Харис и Тръмп с почти равен резултат преди дебата Харис и Тръмп с почти равен резултат преди дебата  Резултатите са приблизително същите като при проучването през юли, направено след като Джо Байдън се отказа от надпреварата за Белия дом
Проф. Галин ЦОКОВ, министър на образованието Проф. Галин ЦОКОВ, министър на образованието Над 50 % от учениците са разсеяни, защото ползват мобилни телефони в час
Виц на деня Виц на деня - Хората трябва да спят на отворени прозорци...
- Значи сте лекар?
- Не, крадец.
Виц на деня Виц на деня Мутра и негов приятел се срещат пред една закусвалня. Приятелят пита мутрата: - Ти какво правиш тук? - Абе, не мога да си купя баничка, два пъти влизам и всеки път ми дават оборота! Статус във фейсбук Статус във фейсбук Днес се чувствам като депутат. - Защо? - Едно ми е такова безотговорно, мързеливо, заспало...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори