Министър Жечо Станков: България и Република Корея споделят обща визия за чиста, сигурна и конкурентна енергетика
Балансираната комбинация от ядрени мощности, възобновяеми източници, системи за съхранение и цифрови решения е ключът към устойчивото развитие на сектора, смята Станков
Република Корея е сред най-значимите стратегически партньори на България в развитието на модерната енергетика. Това отбеляза министърът на енергетиката Жечо Станков по време на българо–корейския енергиен форум, който се проведе днес в София. Двете държави споделят общи цели – намаляване на въглеродните емисии, укрепване на енергийната сигурност и стимулиране на иновациите.
Пред гостите на събитието министър Станков представи основните направления в националната енергийна политика, фокусирани върху сигурност на снабдяването, декарбонизация и повишаване на конкурентоспособността. Според него балансираната комбинация от ядрени мощности, възобновяеми източници, системи за съхранение и цифрови решения е ключът към устойчивото развитие на сектора.
Особено внимание бе обърнато на водещата роля на ядрената енергетика в България. Министър Станков посочи, че за повече от 50 години тя гарантира стабилно, надеждно и нисковъглеродно производство на електроенергия, като допринася за енергийната сигурност на страната и региона. В този контекст, той информира участниците за напредъка по проекта за изграждане на два нови блока в АЕЦ „Козлодуй“ с технология AP1000.
По думите на министъра през 2026 г. се очаква окончателно инвестиционно решение и подписване на договорите по проекта. Министър Станков представи и плановете за внедряване на малки модулни реактори, което ще даде възможност България да се позиционира като регионален център за следващо поколение ядрени технологии. В контекста на прехода към нисковъглеродна икономика министър Станков отбеляза ролята на системите за съхранение на енергия и големите инфраструктурни проекти. „Инвестираме в ПАВЕЦ, защото балансирането на енергийната система е от ключово значение“, посочи той.
В заключение министър Станков заяви, че България работи в посока да бъде водещ енергиен балансиращ център – да гарантира сигурността на снабдяването, не само за българските граждани, но и на целия регион. „Сътрудничеството между нашите държави е важна стъпка към общо бъдеще, основано на чиста и сигурна енергия и стратегическа независимост“, подчерта той. Събитието беше организирано от Посолството на Република Корея в България, KOTRA (корейска национална организация за насърчаване на търговията) и Центъра за изследване на демокрацията, и събра представители на държавни институции, енергийния бизнес и международни партньори.
Шокиращо насилие: Мъж преби приятелката си и се опита да я хвърли през прозореца
Крум Зарков няма да е част от проекта на Радев, влиза в битката за лидер на БСП
Рецидивист от Котелско задържан за серия кражби от вендинг машини и климатици в Несебър
Иран „се готви за военна конфронтация, като същевременно използва дипломатически канали“.
Машинното гласуване беше отхвърляно от депутатите в НС
Чуждестранните студенти в България се увеличават, а близо 60% от тях изучават медицина
Германия дискутира бойкот на Световното първенство по футбол в САЩ заради външната политика на Вашингтон
Бургазлии задържани за кражба на кабели
Самолетна катастрофа в Колумбия отне живота на 15 души при полет от Кукута до Окана
„Рима – пътуване към дома“: вдъхновяваща история за малките читатели в The Little Nursery
От Варна до Кан – интериорите, които носят подписа на Аделина Стоянова
Костадин Костадинов: Благодаря на Румен Радев

Justice for Mitko!