×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • „Български пощи“ пуснаха първите комплекти с евромонети
  • САЩ спира имиграционните заявления от 19 държави
  • 54 двойки се ожениха на масова сватба в Газа
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

DW: Aко коронавирусът не си отиде до лятото


DW: Aко коронавирусът не си отиде до лятото
Тема в развитие
Маркетинг по време на криза Здравните системи в Испания, Италия и Франция са пред колапс Заради COVID-19: Туристическата индустрия е в колапс Община Бургас спира всички разплащания, приоритет са мерките за борбата с коронавируса Автомобилната индустрия в ЕС е изправена пред безпрецедентна криза Ще счупи ли коронавирусът икономиката ни? Поне 3,5 млрд. лева ще загуби България Банковата ни система не е уязвима от коронавирус, но ще се съвземе ли скоро икономиката? Коронавирусът ще увеличи свободните офис площи у нас и ще притисне наемите Готови ли са агенциите за недвижими имоти у нас да преминат към виртуален режим? Този път Китай не е склонен да спаси световната икономика Ердоган: Навлизаме в нова ера на фундаментални промени Колекторските компании няма да спрат да събират дългове Икономика по време на пандемия или какво ни очаква в следващите месеци Сривът на пазарите продължава Най-популярните вериги за бързо хранене в България затвориха Пропуква ли се германската икономика под натиска на коронавируса? В борбата с коронавируса Кипър намалява ДДС Великобритания стартира извънредна кредитна схема за бизнеса Икономист: Сегашната криза все още не е по-голяма от тази през 2008 г Пътищата за Банско блокирани, не допускат дори бус, превозващ хляб Как ще се отрази коронавирусът на жилищния пазар у нас? Прогнозират още 20% спад на акциите на Уолстрийт Финансовият министър обясни как държавата ще помага на бизнеса
виж още
скрий
24 Март 2020, Вторник, 08:17 ч.

Днешното сътресение далеч не е толкова страшно, колкото онова отпреди десетилетие, смята икономист

Kоронавирусът парализира световната икономика. Някои дори твърдят, че се задава невиждана криза. Според други, икономиката бързо ще се възстанови през втората половина на годината. Но само ако дотогава епидемията отшуми, пише vesti.bg.

Икономическите сътресения, предизвикани от COVID-19, пробудиха спомени за глобалната финансова криза от 2008-2009 година. Говори се за рецесия, на борсите се лее кръв, а държавите и централните банки сякаш са изтървали икономическите юзди.

Пандемията, която взе вече хиляди жертви по цял свят, буквално парализира глобалната икономика: милиони хора са под карантина, а световните търговски доставки са тежко увредени, включително поради ограниченията в „глобалната фабрика“ Китай.

Вече се чуват оценки, че сегашната криза е сравнима с рецесията от 2008-2009. В същото време мнозина експерти прогнозират, че глобалната икономика бързо ще се възстанови през втората половина на годината. Но със следната уговорка: ако дотогава епидемията отшуми.

До момента короновирусът вече нанесе сериозни щети на въздухоплаването и на петролните пазари. Въздухоплаването тъй или иначе страда от убийствената конкуренция, от ценовите войни и от хилавото си финансово състояние, а сега получи нов тежък удар от пандемията, която заплашва да доведе до фалит редица авиокомпании. Шефът на „Бритиш Еруейз“ Алекс Круз описва сегашното положение като „криза с глобални измерения, каквато още не сме виждали“.

Редица утвърдени авиокомпании настояха за държавни помощи, за да се справят с „тежката буря в небесата“. „След като дори такива богати фирми като „Луфтханза“ искат държавни помощи, тогава положението явно е лошо“, твърди пред ДВ експертът Роб Морис. „Очевидно за всички авиокомпании по света през 2020 година има една-единствена цел: да оцелеят. Боя се обаче, че много от тях няма да се справят и скоро ще станем свидетели на първите фалити.“

Петролните пазари не са в по-добро състояние. Очаква се, че световното потребление на нефтени продукти ще претърпи невиждан крах - поради временните ограничения на пътуванията, затворените производствени мощности и другите мерки за ограничаване на заразата. Тази година цените на петрола вече спаднаха с 50%, пише "Дойче веле".

Кризисната лавина от 2008-2009 беше предизвикана от евтините кредити, които банките безогледно раздаваха на купувачите на недвижими имоти. Когато балонът се спука, редица големи международни банки бяха поставени на колене, тъй като не разполагаха с достатъчно капитал, за да понесат удара. Днес обаче банките са в значително по-добро състояние - най-вече благодарение на засилената държавна и международна регулация, която беше наложена след онази криза.

„Кризата от 2008-2009 беше много по-страшна, защото тогава глобалната финансова система беше много по-уязвима. Банките не бяха толкова добре капитализирани, колкото сега - особено в САЩ“, обяснява експертката Сара Джонсън.

Независимо от всичко това, на банките определено им пáри под стъпалата - особено в Европа, където борбата за печалби беше твърде жестока заради извънредно ниските лихви. Експертите предупреждават още, че заради сегашното извънредно положение Италия може едностранно да прекрати плащанията по своите задължения.

Фалитът на „Лемън Брадърс“ отприщи най-тежката финансова криза след срива от 1929. Икономическият растеж сериозно се забави, унищожени бяха милиони работни места, изгоряха спестяванията на много хора. Според прогнозите на ООН, сегашната икономически криза ще струва на световната икономика около 2 трилиона долара, но това няма да хвърли света в парализа.

„Според нас, сегашният шок е много по-ограничен във времето и ще окаже много по-незначителни въздействия върху световната икономика в сравнение с глобалната финансова криза“, казва в интервю за ДВ Бен Мей, директор на изследователския център по макроикономически въпроси в „Оксфорд Икономикс“. „Днес може и да си стоите у дома заради коронавируса. Но парите, които не сте изхарчили днес, няма да спестите за вечността, а ще ги изхарчите в бъдеще. Това ни учи опитът от предишни епидемии или природни катастрофи.“

От друга страна шокът, предизвикан от COVID-19, едва ли можеше да дойде в по-лош момент за световните търговски връзки, които и бездруго са увредени от напрежението между САЩ и Китай - двете най-големи световни икономики. Независимо от това днешното сътресение далеч не е толкова страшно, колкото онова отпреди десетилетие, смята Щефан Коотс от германския Институт за световна икономика.

"Глобалната финансова криза беше вътрешно-системна поради сериозна декапитализация в определени страни и поради свръхзадлъжнялост. Тези два корена на кризата се лекуват много по-трудно, отколкото сегашната криза, в която си имаме работа просто с прекъсване на определени производствени структури“, обяснява Коотс. „Така че дори кризата, предизвикана от коронавируса, до доведе до сериозно спадане на производството, шансовете за бързо излизане от рецесията са много по-добри, отколкото по време на глобалната финансова криза“, твърди експертът.


В категории: Бизнес


1
Коментара
Флагман.БГ Джулката стана Барби №1 в България Джулката стана Барби №1 в България 03/12/2025, Сряда 14:30 0
Мария АРНАУДОВА Няма да можем да плащаме с карти на Нова година Няма да можем да плащаме с карти на Нова година 03/12/2025, Сряда 13:52 0
1
Коментара по темата
1.
тоя сезон го пиши бегал
25.03.2020 11:47:19
0
1
Още ли се надявате на туристически сезон? Този път обаче и големите играчи ще изгорят на слънчака.
Трябва да не сте в ред или тия които ни управляват, че да пуснат туристи лятото тук. Ако това се случи ще видите сценарий като в Италия
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Вадете маските, предупреди проф. Кантарджиев Вадете маските, предупреди проф. Кантарджиев Под най-голям риск са малките ученици и възрастните хора, нямаме колективен имунитет срещу новата мутация на група Дрехите в пералнята, душ и дезинфекция на вещите след пътуване в самолет Дрехите в пералнята, душ и дезинфекция на вещите след пътуване в самолет Микробиолог и лекар предупреждават за риск от пренасяне на "облак от микроби" чрез облеклото в самолета Бургас отбеляза Международния ден на хората с увреждания с пъстро шествие в центъра (СНИМКИ) Бургас отбеляза Международния ден на хората с увреждания с пъстро шествие в центъра (СНИМКИ) То тръгна от пл. "Атанас Сиреков" по главната ул. "Александровска" и завърши на пл. "Св.св. Кирил и Методий" Няма да можем да плащаме с карти на Нова година Няма да можем да плащаме с карти на Нова година Асоциацията на банките в България съобщи, че прекъсването е необходимо за техническо пренастройване на системите към новата валута Фондация WINBET И Община Бургас наградиха най-успешните спортисти от града Фондация WINBET И Община Бургас наградиха най-успешните спортисти от града Най-изявените бургаски спортисти получиха признание за постиженията си в олимпийските дисциплини 1500 души с увреждания получиха високотехнологични помощни средства безплатно 1500 души с увреждания получиха високотехнологични помощни средства безплатно По проект ма МТСП новите устройства дават възможност за по-пълноценен и независим живот Цял стадион на крака за Любо Пенев - феновете на ЦСКА и Локомотив се обединяват в 9-ата минута Цял стадион на крака за Любо Пенев - феновете на ЦСКА и Локомотив се обединяват в 9-ата минута Деветата минута е избрана неслучайно – тя символизира легендарния номер 9, който Пенев носеше през най-успешните години от кариерата си в ЦСКА и националния отбор Трагедия: Шофьор прегази мъж, лежащ на пътното платно Трагедия: Шофьор прегази мъж, лежащ на пътното платно Пострадалият е транспортиран в болница в Плевен в тежко състояние с черепно-мозъчна травма и опасност за живота Регионалният исторически музей в Бургас обяви вход свободен за Никулден Регионалният исторически музей в Бургас обяви вход свободен за Никулден Във всичките си четири експозиции от 09:00 до 17:00 часа Царево заблестя в коледна магия с уникално шоу Царево заблестя в коледна магия с уникално шоу "Коледният фестивал" започна с впечатляваща програма 
Калъм Търнър е новият фаворит за ролята на Джеймс Бонд – близък до Дуа Липа актьорът повежда надпреварата за 007 Калъм Търнър е новият фаворит за ролята на Джеймс Бонд – близък до Дуа Липа актьорът повежда надпреварата за 007 Букмейкърите на Coral поставиха Търнър на първо място, изпреварвайки досегашните лидери на кандидатите Арън Тейлър-Джонсън и Хенри Кавил Временно ограничение на движението по АМ „Тракия“ Временно ограничение на движението по АМ „Тракия“ В рамките на няколко дни ще се изгражда т.нар. „прозорец“ в средната разделителна ивица – специален участък, който позволява безопасно преминаване на автомобилите от едното платно в другото Докато криптопазарът се сриваше, инвеститорите в Arc Miner печелеха по 10 000 долара на ден Докато криптопазарът се сриваше, инвеститорите в Arc Miner печелеха по 10 000 долара на ден Инвеститори се пренасочват към Arc Miner за безопасни и прогнозируеми печалби, докато волатилността разтърсва криптопазара Бившата на Дейвид Бекъм се отказва от световната суета – днес живее спокойно в норвежките планини Бившата на Дейвид Бекъм се отказва от световната суета – днес живее спокойно в норвежките планини Ребека Лус, бившата на Дейвид Бекъм, днес води спокоен живот в Норвегия с лекар и две деца Скандално признание на Виктор от „Ергенът“: Имам 106 жени и чекмедже с инструменти Скандално признание на Виктор от „Ергенът“: Имам 106 жени и чекмедже с инструменти Признанията на Виктор от „Ергенът“ за бурния му интимен предизвикаха вълна от реакциите и поставиха въпроси за любовта, доверието и истината зад телевизионния образ Делян Пеевски към протестиращите: Власт не се взима на улицата, а на избори Делян Пеевски към протестиращите: Власт не се взима на улицата, а на избори Няма да позволим да бъдат обиждани моите хора, обяви лидерът на ДПС Ново начало  Зеленски търси истински край на войната – очаква решение след разговорите между Москва и пратениците на Тръмп Зеленски търси истински край на войната – очаква решение след разговорите между Москва и пратениците на Тръмп Изказването му идва в момента, когато вниманието на света е насочено към Москва, където се провеждат ключови разговори между руски представители и американската делегация, водена от пратеника на Доналд Тръмп – Стив Уиткоф Камери в Гърция хващат нарушенията на момента и веднага уведомяват шофьора Камери в Гърция хващат нарушенията на момента и веднага уведомяват шофьора AI алгоритъм автоматично замъглява целия фон, оставяйки ясен само човека зад волана САЩ спира обработката на визи и зелени карти за имигранти от 19 страни САЩ спира обработката на визи и зелени карти за имигранти от 19 страни В документа се цитират няколко престъпления, за които се подозира, че са извършени от имигранти 5-часови преговори между Путин и специалните пратеници на САЩ 5-часови преговори между Путин и специалните пратеници на САЩ Първите индикации са, че няма съгласие относно договор за мир между Русия и Украйна
Бойко Борисов Бойко Борисов Протестите си свършиха страхотна работа, бюджетът не беше добър Виц на деня Виц на деня На интервю за работа:
- Защо напуснахте предишната си работа?
- Фирмата се премести в нов офис, но не ми казаха къде се намира...
Виц на деня Виц на деня - Какво правиш?
- Гледам състезание по щанги.
- Мъже, или жени?
- Още не знам.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Да искаш, значи да можеш
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори