Ето какво се случва от тъмната страна на Луната
Разпространиха кадри от китайската безпилотна мисия Chang'e-4
Китайската безпилотна мисия Chang'e-4 – първата, която каца на „тъмната” страна на Луната, разкрива все повече детайли за тази мистериозна зона на земния спътник.
Chang'e-4 кацна в кратера Фон Карман на 3 януари 2019 г., след което освободи лунохода Yutu-2.
Главната цел на лунохода бе да изследва басейна Южен полюс-Ейткън, най-стария и най-голям кратер от тъмната страна на Луната.
Басейнът Южен полюс-Ейткън е с диаметър от 2500 км и дълбочина от 13 км, предава vesti.bg.
От началото на мисията до днес успяхме да разберем, че кратерът е пълен с дебел слой пулверизирани скали и прах.
Подобно нещо установяват и астронавтите от „Аполо 11”, когато кацат на „по-близката” страна на земния спътник.
Екипиран със специални уреди, роувърът успява да изучава лунната повърхност на дълбочина до 40 метра, изпращайки радио сигнали до учените на Земята.
Целта на подобен вид изследвания е да отговорят на въпросите за това как се е формирала Луната, както и да открехне завесата зад историята на нейния вулканизъм и хиляди сблъсъци с метеорити.
От наблюденията на лунохода Yutu-2 разбираме, че под повърхността на земния спътник се наблюдават разнообразни скални слоеве, съставени от по-едри и по-дребни частици.
Според учените това е така поради бурната история на Луната, която в миналото е била непрестанно бомбардирана от астероиди и други космически останки.
Цялото проучване на китайския екип от учение е публикувано в Science Advances.
В момента работата на Yutu-2 на тъмната страна на Луната продължава. Екипът, отговарящ за мисията, обмисля план за взимане на проби, които да донесат на Земята.

















