Градът Бургас се оформи като феноменална туристическа дестинация на българското Черноморие

За 2025 г. се очертава исторически ръст на потока от чуждестранни гости
Тази констатация показват данните за реализираните нощувки на територията на града до 30 юни 2025 г., преди още да е почнал летният сезон по крайбрежната ивица. От Дирекцията на Общинско предприятие "Туризъм" към Община Бургас са изготвили справка, която показва официално отчетени нощувки за цялата 2024 година, те са 570 781. Те са с ръст от около 1/5 вповече спрямо 2023 г.
А само до 30 юни на 2025 година, когато сезонът дори още не е започнал, са реализирани 233 335 броя нощувки, което изстрелва града с космическа скорост като предпочитано място за отдих и развлечение, а не само за бизнес. Свободни места в хотели и квартири до 1 септември няма.
Регистрирани като туристи, посетили обекти на територията на община Бургас за 2024 година са 223 676 души, от които 154 165 са българи, а 69 511 - чужденци. Само за двата пролетни месеца - май и юни от настоящата година, този брой е 101 205, от които българи са 70 045, а чужденците - 31 160. По принцип най-силни са месеците юли и август. Най-атрактивният туристически обект на територията на общината е остров Света Анастасия. Интересът към него расте с всеки изминал сезон през тези 10 години, откакто е възстановен с усилията та Общината и с европейско финансиране.
През последните три летни сезона - 2022, 2023, 2024 година, сцената на Амфитеатъра на Острова се е превърнала в притегателен център за различни културни събития. През 2024 г. този факт е привлякъл общо 37 195 души, регистрирани като посетители, предвижващи се до Острова с регламентиран плавателен съд, собственост на Общината, придвижващ пътници от Морска гара до Острова и обратно. За целия месец юни - от 1 до 30 юни 2025 г., броят на посетителите е 9 975, което очертава тенденция за нарастване на интереса почти двойно в сравнение с предходната година. Това се дължи на гъвкавата политика на ръководството на Общинското предприятие "Туризъм", ефективната реклама и привличането на качествена продукция в областта на културата.
Увеличен е и трафикът на плавателни съдове от Морска гара. Придвижването на зрителите с кораб става до полунощ, което е прецедент за пристанището на Бургас. Резултатите от проучване на туристопотока към Културно-туристическия комплекс "Ченгене скеле" за цялата 2024 година сочи следния брой посещения - 1557. Посетителите са пътували с корабче, закупено от Община Бургас със средства по европроект.
Посетителите на КТК "Ченгене скеле" със същия плавателен съд от 1 до 30 юни са 656. Анализът на данните за плавалите до остров "Света Анастасия" и КТК "Ченгене скеле" през месец юни 2025 година сочат нарастване на интереса към тези две дестинации още в неразгърналото се лято, докато не всички дни са със спокойно море и благоприятни температури за отдих на открито.
Музеят на КТК "Ченгене скеле" през 2024 година е посетен от 1581 души, а само за месец юни през 2025 е посетен от 545 души. Обобщено тези данни, като статистика за трите главни туристически обекта на град Бургас, показват рязко повишение на туристопотока. Античният термален център „Акве Калиде“ в кв.Ветрен за 2024 г. е посетен от 6 933 души, а само през май и юни 2025 г. от общо 2 123.
Остров „Света Анастасия“ е водещ морски туристически обект с устойчив растеж
Остров „Света Анастасия“, който е част от акваторията на Бургаския залив, затвърждава позиция като най-посещаван туристически обект в региона. Данните за 2023 година показват посещаемост от около 30000 души, докато през 2024 г. броят на посетителите вече надхвърля 35000, което представлява ръст от приблизително 17% на годишна база.
Посещаемостта е съсредоточена основно в периода от 24 май докъм 10 септември, като най-силен месец традиционно остава август, когато плавателният капацитет работи на максимум. Същото се потвърждава от публикации на страницата на острова и доклада за интегрирано развитие (ПИРО) на общината за 2023 г. Островът се възползва успешно от потенциала на културно-историческия туризъм, предлагайки достъп до реставрирания манастир „Света Анастасия“ и реставрираната църква, музейната експозиция, Фар-а, театрални постановки и гастрономически събития.
През 2024 г. са регистрирани над 350 нощувки, което изпълва на 100 процента капацитета и сочи засилен интерес към възможността за престой на острова – сравнително нова и все по-предпочитана услуга на приемлива цена. Това превръща обекта не само в дестинация за еднодневен туризъм, но и в локация за събития от бутиков тип – сватби, фирмени партита и семинари.
Тенденцията за ръст на посещаемостта е резултат от няколко ключови фактора – увеличен маркетинг от страна на Община Бургас, активност в социалните мрежи, поддържана корабна линия от Морска гара и синхронизация с културния календар на града. Очакванията за финал на сезон 2025 са още по-високи, с прогнозиран ръст от около минимум 10%, особено ако времето позволи разширяване на сезона и към средата на месец септември.
Културно-туристически комплекс „Ченгене скеле“ е с нишов потенциал за ценители и с нужда от доразвитие
„Ченгене скеле“, който пресъздава рибарското наследство на Бургас, остава по-слабо разработена, но автентична алтернатива за морски туризъм. Косвените индикации – включително онлайн ревюта, присъствие в туристически блогове и включване в регионални обиколки – подсказват, че интересът нараства плавно, особено с атракционите в морето. Община Бургас вложи сериозни средства за изграждане на експозиционната сграда, бистро, приемна и благоустрояване на пространството.
Това представлява стратегическа инвестиция, която тепърва ще се капитализира чрез увеличаване на посетителите. Комплексът привлича предимно семейства, ученици и групи от вътрешността на страната. Висока е оценката за преживяването в автентичната рибарска среда, както и за демонстрациите на морски занаяти и приготвянето на риба. Достъпът е чрез личен транспорт, вече има и централизирана резервационна система.
Като цяло „Ченгене скеле“ има потенциал да се утвърди като устойчив туристически продукт, ако се засилят още интегрираните маркетингови усилия и се предоставят допълнителни услуги на място.
Античен термален комплекс „Акве Калиде“ – културен ресурс с недооценен капацитет
„Акве Калиде“ е обект с дълбока историческа стойност, съчетаващ археология, минерални извори и музейна експозиция. Въпреки че конкретни данни за броя на туристите през 2023 и 2024 г. не са публично обявявани до този момент, наличната информация сочи, че обектът се посещава от значителен брой индивидуални туристи през топлите месеци, както и от ученически групи, предимно в периода март–ноември.
В реставрацията и дооборудването на „Акве Калиде“ и за възстановяването на „Банята на Сюлейман I“ са инвестирани около 3 млн.лв. През 2020-21 г., още половин млн. лв. за кафетерия, изложбена част и прилежаща инфраструктура. Онлайн платформите за туристически оценки (Google Reviews, TripAdvisor) показват устойчиво високо ниво на удовлетвореност – между 4.3 и 4.5 звезди от максималните 5. Посетителите подчертават качеството на реставрацията, поддръжката на територията и възможностите за съчетаване на културен и здравен туризъм.
Основен недостатък остава липсата на редовни публични събития и по-активно медийно присъствие, което би могло да превърне „Акве Калиде“ в още по-привлекателен обект. Предвид наличието на минерална вода и термални извори, обектът се развива и като целогодишна спа и релакс дестинация, включвайки балнео-туризъм в комбинация с исторически и образователни дейности.






















Дори снимките не са снимки, ами компютърни идеи.
Град е потънал в боклук, няма паркинги, няма нищо интересно, а заведенията са направили една салата почти 20 лева.
Се появят или какво?
Това е Бургас….без икономика,без млади хора и без туристи….
БУРГАС Е ЕДНО …ГОЛЯМО НИЩО
Направо изстреля в космоса дипломата на автора на това "произведение".