

- Добър ден, много се извинявам за закъснението!
- Нает сте!

- Сега ми обяснете как ударихте пешеходеца?
Шофьорът:
- Господин полицай, изобщо не съм го удрял! Аз спрях за да му дам предимство и той припадна от изненада...

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]
Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Изгревът остана скрит зад облаци и мъгла, но празнуващите не спряха да купонясват край морето от Морска гара до Солниците
Цветовете не са само за красота
Вижте грешките, които допуска всяка домакиня
Нямат шанс дори най-упоритите петна
Нeобходимо e да сe подготви спeциална тeчна смeс за измиванe на тоалeтната чиния
Експертът от ClothesLyne, Оливия, споделя, че едно просто средство от кухнята може да върне белотата и мекотата
На 28 май 2025 г. в акваторията на пристанище Русе се проведе учение под надслов „Дунав 2025“, посветено на реакция при аварийно замърсяване на река Дунав с нефтени продукти. Акцентът на инициативата бе повишаване на координацията и взаимодействието между институциите, отговорни за защитата на бреговата ивица и околната среда при инциденти, застрашаващи както екосистемите, така и за безопасността на населението. Специално внимание се обърна на защитената зона „Натура 2000“ – остров Алеко, където според сценария на учението имаше опасност от изтичане на дизелово гориво вследствие на скъсване на тръбопровод по време на товарна операция.
Участието на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ (ДППИ) беше ключово за реализацията на действията по ограничаване на замърсяването. Предприятието се включи със съоръжения за превенция и реагиране при експлоатационни и аварийни замърсявания (СПРЕАЗ). Специализираният катер тип LAMOR осигури мобилност и бърза реакция по вода. В отговор на заплахата бяха разположени две каскадни линии от бонови заграждения с цел отклоняване на нефтения разлив далеч от бреговете на село Сандрово и остров Алеко. LAMOR изигра важна роля в разгръщането на загражденията, действайки в тясна координация с останалите плавателни съдове, ангажирани в учебната симулация.
Учението беше изпълнено съвместно с институционални партньори и доброволни формирования от общините Русе и Сливо поле. Наред с ДППИ в него се включиха Главна дирекция „Аварийно-спасителна дейност“ и Дирекция „Речен надзор – Русе“ към ИА „Морска администрация“, ПЧМВ Варна, Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Русе, Регионална дирекция „Гранична полиция“ – Русе, ИА „Проучване и поддържане на река Дунав“, както и местни доброволци.
Това ще ни даде спокойствие в много направления – мигранти, замърсявания, бедстващи кораби и хора, обясни Владимир Крумов