×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Ново мощно земетресение удари Турция
  • Заради липса на изпитващи: Курсисти чакат над месец, автоинструктори излязоха на протест в Шумен
  • Принц Уилям и Кейт Мидълтън празнуват годишнина от сватбата си
  • Полицаи иззеха 2 килограма наркотици в София
  • Северна Корея тества оръжейни системи на нов разрушител
  • Тръмп: Русия иска да постигне споразумение в Украйна
  • 12 000 случая на варицела от началото на годината
  • Делото „Дебора“ продължава с разпит на свидетели
  • 74-годишен водач блъсна украинка в Слънчев бряг
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Цезаровото сечение не е козметична практика и не бива да се прави по желание на бременната жена


Цезаровото сечение не е козметична практика и не бива да се прави по желание на бременната жена
Бременността след 35-годишна възраст често е свързана с високо кръвно налягане, преждевременно раждане, както и с раждането на деца с по-ниско тегло, смята главният асистент в университетската болница „Майчин Дом“- София Анатолий Дуковски
17 Октомври 2013, Четвъртък, 19:19 ч.
Автор: Женя ГАЙТАНДЖИЕВА Снимка е-вестник

Стресът е причина за липса на дете у 15% от жените, които лекуват стерилитет. Прибягвайте към високорисковата инвитро бременност само ако е единствена възможност за бездетната двойка

Д-р Анатолий Дуковски е създател и ръководител на един от първите частни медицински центрове у нас -  „МЕД-РАЛ“, 1995г.

Главен асистент в университетската болница „Майчин Дом“- София. Ръководител на акушеро-гинекологичната практика в частната болница „City Clinic” -София.

Автор е на над 70 научни публикации у нас и в чужбина. Автор на две монографии по ултразвукова диагностика:  „Ултразвукова диагностика в акушерството“  и  „Ултразвукова диагностика в гинекологията“.

Редовен член на ISUOG – световна асоциация по ултразвукова диагностика в акушерството и гинекологията от 2003г.

Сертифициран от Световната здравна организация по проблемите на инфертилитет (спонтанни аборти и високо рискови бременности)

 

- Д-р Дуковски,какви са най-честите гинекологични проблеми на съвременната жена?

- Най-често срещаните проблеми на съвременната жена са проблемите свързани със забременяването (проблеми на стерилитета), успешното износване на бременността (проблеми на инфертилитета- спонтанни аборти, преждевременни раждания, високо кръвно налягане по време на бременността), и проблеми свързани с раждането. Следващи по честота са проблемите свързани с тумори на женските гениталии и накрая възпалителните заболявания. Към тези основни проблеми се прибавят и такива по време на пубертетно-юношеското съзряване, климактериума и менопаузата, които са щастие като цяло са по-редки.

 -Има ли българката добра култура по отношение на това колко често трябва да посещава личния си гинеколог и какво трябва да следи в състоянието си?

- Ако кажем, че има такава култура отговорът ще бъде малко преувеличен, ако кажем, че няма рискуваме да обидим много жени, които притежават такава. Като цяло здравната култура на всеки един човек зависи от неговото образование, възпитание, социално-икономически статус, религия и бит. Като цяло може да се каже, че българската жена има задоволителна здравна култура.

- През последните 10-тина години възрастовата граница за раждане на първо дете се измести нагоре. Все повече жени отлагат майчинството за възрастта след 30 – какъв риск крие това за тях и за бъдещето бебе?

- Това наистина е така и зависи главно от желанието на съвременната българска жена да се реализира в професионален аспект. За съжаление се знае, че бременността след 35-годишна възраст например по-често се среща преекламция (високо кръвно налягане в последните месеци на бременността), преждевременно раждане, двуплодна бременност и раждането на деца с по-ниско тегло. От друга страна тази възрастова група носи по-голям риск от някои хромозомни аномалии на плода, например синдром на Даун.

- Какво трябва да знаем за генетичните дефекти? Има ли тестове по време на бременността, които да открият  малформации?

- Понастоящем тази част от акушерската практика, която се занимава с диагноза на тези дефекти се нарича антенатална диагностика на плода. Съществуват следните диагностични методи за това: ултразвукова диагностика, раннен биохимичен скрининг, стандартен биохимичен скрининг, ранна амниоцентеза. Вълнуващ прогрес в тази област от последните 2 години, представлява изследването наречено клетъчно-свободна ДНК секвениране. За разлика от амниоцентезата, то е значително по-неинвазивен метод на изследване, при който се взема кръв от бременната жена(а не околоплодна течност както при амниоцентезата), и диагностичната точност е равна на тази както при амниоцентезата, т.е. почти 100% точна диагноза.

- Колко често по време на бременността жената трябва да прави ултразвукови прегледи?

- Първият ултразвуков преглед се прави тогава, когато пациентката се обърне към лекаря с въпрос за диагноза и установяване на бременността. Вторият ултразвуков преглед трябва да бъде направен в интервала между 12-та и 14-та гестационна седмица, когато вече е завършено ембриогенезата и могат да бъдат установени рано някои аномалии на плода като например аненцефалия, дефект на предната коремна стена, дефект на гръбначния стълб. Следващият ултразвуков преглед трябва да се направи в интервала 18-та и 20-та гестационна седмица, когато трябва да бъде изследвана цялостната анатомия на плода. Днес този преглед е популярен като фетална морфология, което е абсолютно неправилно понятие, по простата причина, че с ултразвуков се определя не морфологията на плода, а неговата анатомия. От тук следва, че правилната морфология е фетална анатомия. Четвъртият ултразвуков преглед трябва да бъде направен в интервала 28-ма и 30-та гестационна седмица, като целта на този преглед е да определи дали плода има правилно нарастване до момента и въз основа на определени ехографски критерии да се заключи дали има риск от изоставане в развитието му до края на бременността. Последният, 5-ти, ултразвуков преглед трябва да бъде направен 4 седмици преди определения термин за раждане като цялата информация от ултразвуковия преглед трябва да бъде използвана за определяне на начина на предстоящото раждане.

- През последните години жените предпочитат да раждат чрез цезарово сечение. Защо жените все по-рядко раждат по естествен начин?  Какъв е вашият съвет?

- Наистина през последните 10-15 години ражданията чрез цезарово сечение силно се увеличиха. Причините за това са много - както обективно медицински (например различни усложнения на бременността), така и субективни (по желание на самата пациентка). Днес за никой не е тайна, че лекарите извършват много цезарови сечения по желание на техните пациентки - този въпрос дори е дискутиран на различни научни форуми из страната. Моето мнение е, че като всяка хирургична интервенция цезаровото сечение трябва да бъде много добре индуцирано, т.е. да има медицински аргументи за това. В противен случай акушерската наука и практика се превръща в козметична такава (т.е. по желание на пациента).

- Много болници във вътрешността на страната все още използват пълна упойка при раждане чрез цезарово сечение. Какво е вашето мнение – пълна, спинална или епидурална упойка трябва да се прилага по време на раждане?

Най-подходящата упойка при раждане чрез цезарово сечение е спиналната, за обезболяване по време на нормалното раждане е епидуралната, а пълната упойка се използва при гинекологични операции, тъй като при последната се използват различни наркотични аналгетици, те бързо преминават през плаценкологични операции, тъй като при последната се използват различни наркотични аналгетици, те бързо преминават през плацентарната бариера и могат да потитарната бариера и могат да потиснат центъра на дишане на новороденото дете.

- Все повече жени се оплакват от репродуктивни проблеми. На какво се дължи тази тенденция? Възможно ли е стресът от страха, че не може да зачене, да пречи на една жена наистина да забременее?

- Не толкова стресът от това, че жената не може да забременее, а изобщо стресът като цяло (в медицината се нарича още дистрес)  пречи на жената да забременее. Днес начинът на живот на причинява силно безпокойство, несигурност, много негативни емоции, които се отразяват на нервно-физиологичните процеси. Това има за резултат липса на овулация и невъзможност да забременее. Всъщност се счита, че от 10 до 15% от всички жени със стерилитет, причината е психогенен фактор.

- Много жени прибягват към инвитро оплождането. Има ли риск?

- Именно поради изброените по-горе причини на стрес има нарастваща честота на стерилитета. Разбира се, че има много случаи, в които научната медицина може да предложи инвитро като единствена възможност на бездетната двойка. Но трябва силно да се подчертае, че всички програми за инвитро оплождане причиняват голяма антифизиология в женския организъм (основно при стимулацията на яйчниковата функция), при което развитието на най-ранната бременност започва в условията на антифизиологично състояние. Именно това е в основата на множеството усложнения, които настъпват по-късно при тези бременности - спонтанни аборти, раждане на деца с ниско тегло, преждевременни раждания. Тези бременности трябва се определят като високо рискови. Изисква се висок професионализъм за тяхното следене и наблюдение.


В категории: Здраве


Айтозлия погази закона
Айтозлия погази закона 30/04/2025, Сряда 09:33 0
Флагман.БГ Млад мъж кара дрогиран в Несебър Млад мъж кара дрогиран в Несебър 30/04/2025, Сряда 09:03 0
Флагман.БГ Огромна драма в "Ергенът" Огромна драма в "Ергенът" 30/04/2025, Сряда 08:33 1
Отиде си голям рокаджия
Отиде си голям рокаджия 30/04/2025, Сряда 08:00 1
Флагман.БГ Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона 29/04/2025, Вторник 22:00 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Роден град се тресе: Мъж хвърли дете от мост Роден град се тресе: Мъж хвърли дете от мост "Престъплението е огромно", каза кметът на Луковит Иван Грънчаров Инцидент с възрастен бургазлия и украинка Инцидент с възрастен бургазлия и украинка Шофьор отнесе велосипедистка Една искра, запалила поколения: Механото чества вековен юбилей Една искра, запалила поколения: Механото чества вековен юбилей Юбилейният спектакъл ще събере над 800 гости на 30 април Айтозлия погази закона Айтозлия погази закона Шофира дрогиран Румънско семейство в шок от "лечението" им в УМБАЛ-Бургас Румънско семейство в шок от "лечението" им в УМБАЛ-Бургас Ето защо те никога повече няма да дойдат в България, а на нас желаят здраве и успех с евроинтеграцията Млад мъж кара дрогиран в Несебър Млад мъж кара дрогиран в Несебър Полицията го спипа 800 лева за 5 километра: Фирма за пътна помощ ужили 18-годишно момче след тежка катастрофа 800 лева за 5 километра: Фирма за пътна помощ ужили 18-годишно момче след тежка катастрофа Лелята на младежа разказа за скандална схема   Екшън в Бургас: Високо напрежение между тийнейджъри и ядосан шофьор от градския транспорт Екшън в Бургас: Високо напрежение между тийнейджъри и ядосан шофьор от градския транспорт Две момчета с тротинетки минаха на червен светофар пред автобус Републиканският път Ямбол-Средец е в критично състояние! Готви се протест Републиканският път Ямбол-Средец е в критично състояние! Готви се протест "Търпението на хората се изчерпа", каза кметът на село Войника Мария Георгиева   Топло време в София, по Черноморието не чак толкова Топло време в София, по Черноморието не чак толкова Слънчев ден като цяло в страната
Тръмп задължи с указ шофьорите на камиони да владеят английски език Тръмп задължи с указ шофьорите на камиони да владеят английски език В края на втория си мандат Барак Обама подписа указ, който облекчи леко мярката. С него беше дадено право на полицаите по пътя да не отстраняват тези шофьори на тирове от работа, а просто да им напишат глоба Доналд Тръмп: Целият свят се смееше на САЩ Доналд Тръмп: Целият свят се смееше на САЩ Лидерът на републиканците изрази тежко мнение за Байдън Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Терористът е избягал със скутер Медведев отсече: Русия и САЩ са... Медведев отсече: Русия и САЩ са... Политикът счита, че няма да има крайно изостряне на отношенията между Москва и Вашингтон Драмата с тока не спря Григор Димитров Драмата с тока не спря Григор Димитров Българинът победи чисто великобританец Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Знаете ли, това, което правя, е изключително сериозно, заяви президентът на САЩ Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България "Европа трябва да защитава физичната среда, но и мрежовата", каза пък специалистът по киберсигурност Ясен Такев Почина Ирина Мутафчиева Почина Ирина Мутафчиева Тя е автор на множество публикации в централния периодичен печат и в специализирани издания А ако токът спре в такъв момент? А ако токът спре в такъв момент? Хаосът в Испания можеше да е още по-голям Най-малко 26 души загинаха при експлозия Най-малко 26 души загинаха при експлозия Починали са и деца
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Луди искат да ме отстранят! Щяха да превърнат САЩ в пропаднала дупка от третия свят Виц на деня Виц на деня - Какво е шведска маса по нашенски?
- Запой в гараж, върху щайги.
Виц на деня Виц на деня България е единствената държава, в която даже и неодушевените предмети си имат майка. Статус във фейсбук Статус във фейсбук Горещото кафе в пластмасова чашка отнема 2/3 от мъжката потентност. Първо изгаря пръстите, а после и езика...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори