Това е вкусът на детството - топи се в устата, а рецептата е по-лесна, отколкото изглежда
Ето как се приготвя
Традиционната торта „Орешек“ с варено кондензирано мляко е сладкиш, който от десетилетия присъства в много домове и носи вкус на носталгия. Съчетавайки пухкаво бисквитено тесто и нежен крем, тя предлага богат аромат и кадифена текстура, която се харесва както на възрастни, така и на деца.
Историята на този десерт води началото си от съветската епоха, когато домакините и сладкарите експериментират с наличните продукти. Вареното кондензирано мляко се превръща в предпочитан крем – лесен за приготвяне и изключително вкусен. Самата форма на тортата – „ядки“ – е вдъхновена от специални формички, които са придавали характерния ѝ облик.
И днес „Орешек“ остава част от празничните трапези и чаени събирания, пазейки духа на домашната сладкарска традиция.
Необходими продукти за тестото:
* 4 яйца;
* щипка сол;
* 180 г захар;
* 15 г бакпулвер;
* 130 г брашно;
* 2 с.л. какао;
* 100 мл кафе.
Необходими продукти за крема:
* 200 г масло;
* 300 г варено кондензирано мляко.
Начин на приготвяне:
Яйцата се разбиват с щипка сол до пухкава смес, след което постепенно се добавя захарта. Бакпулверът и брашното се пресяват заедно с какаото и се прибавят към яйчната смес. Към тестото на части се излива кафето, докато се получи гъсто бисквитено тесто.
Формата или купата на мултикукъра се застила с хартия за печене и сместа се изсипва вътре. В мултикукър тортата се пече 50 минути на програма „Печене“, а във фурна – около 20–25 минути на 180°C във форма с диаметър 22 см.
За крема мекото масло се разбива с топло варено кондензирано мляко до гладка консистенция. Охладеният блат се разрязва на два пласта. Първият блат се поставя във форма и се намазва с половината от крема. Отгоре се поставя вторият блат и се покрива с останалия крем.
Тортата се оставя да престои поне 8 часа в хладилник, за да се стегне. Преди поднасяне може да се украси със счукани ядки за по-богат вид и вкус.
Резултатът е изключително ароматна и нежна торта, която съчетава простота и изтънченост – истински вкус на детството.
Трима мотористи са в болница след челна катастрофа
Виктор Илчев от Немската гимназия в Бургас в „Златната лига“ на Стани Богат
Това е новата Мис България. Харесва ли ви?
Камион избухна в пламъци на Прохода на Републиката, образувала се е тапа
