Мащабният план на движението в Айтос - еднопосочни улици, нови кръгови кръстовища и синя зона

До изграждане на кръгово кръстовище в района на автогарата на т.нар. "пътя на смъртта" - ул. "Хаджи Димитър", ще бъде монтиран светофар
Повече от два часа продължи днес общественото обсъждане на мащабния проект за генералния план за организация на движението в Айтос. Той беше представен от зам.-кметът на общината Калоян Калоянов, който откри и публичния дебат.
„Предвид географското положение и инфраструктурата на града ни, сегашната организация на движението не отговаря на огромния брой пътни превозни средства, които се движат на територията му. Няколко са целите, които Генералният план трябва да постигне – подобряване на уличното движение на МПС и намаляване на задръстванията от автомобили по цялата улична мрежа. Подобряване на екологичните условия в града – намаляване на шума и вредните емисии. Другата важна цел е безопасността на движението и намаляването на пътните инциденти. И не на последно място, целта е въвеждане на нова организация на движението и регулиране на паркирането на моторните превозни средства по всички улици в обхвата на плана“, заяви Калоянов.
Генералният план ще бъде разгледан и приет от Експертния съвет. Невъзможно е новата организация на движение да се въведе едновременно в целия град, затова ще бъде осъществена на три етапа – първият обхваща централната градска част, вторият – улиците около ЦГЧ и третият – крайните квартали.
Обхвата на проекта и решението за „горещите“ точки в плана, представи арх. Ани Маркова от проектанския екип.
"Екипът ни е с дългогодишен опит и този опит показва два основни извода. Първият е, че навиците много трудно се променят. Вторият, че има едни физически дадености, които към днешна дата трябва да бъдат адаптирани към промените, които са се случили в града", каза тя.
Проектът обхваща цялата улична и пътна мрежа на територията на Айтос. Основната цел е да осигури бързо, удобно и безопасно движение на моторните превозни средства, пешеходците и велосипедистите, като заедно с това се намали влиянието на вредните условия за здравето и живота на населението. Планът предвижда и строителни мероприятия, свързани с техническите елементи на уличната мрежа, като реконструкция на кръстовища и улични участъци, монтаж на светофарни уредби, парапети, вертикална и хоризонтална сигнализация, подмяна на настилки и др.
При разработване на плана е направен пълен анализ на сегашното състояние на градската мобилност - състоянието на действащата към момента организация на движението, движението на леки автомобили; местата и възможностите за паркиране; товарното автомобилно движение; обществения транспорт; пешеходното и велосипедно движение, републиканска-та пътна мрежа на територията на община Айтос. Специално е вниманието към ул. „Славянска“ като продължение на път I‐6, и ул. „Хаджи Димитър“ като продължение на път III‐208-улиците, които провеждат значителен транзитен поток за града. Тема на обсъждането бяха възловите градски кръстовища - на ул. "Славянска" и ул. "Хаджи Димитър", кръстовището на ул. "Хаджи Димитър" с ул. "Николай Лъсков" и най-критичната точка - кръстовището при Автогарата на ул. Хаджи Димитър и ул. Цар Освободител.
Повишеният трафик и множеството конфликтни точки, липсата на предпазни парапети, ограничаващи преминаването на пешеходци, необезопасени и несигурни пресичания на ул. Славянска от градските второстепенни улици, създаването на велоалеи, както и директните излизания и влизания на улични платна с интензивен трафик, бяха само част от обсъжданите проблеми, свързани с предложенията на гражданите и общинските съветници, дошли на публичното събитие. Много бяха предложенията за нови пешеходни пътеки, пътни знаци и пътни неравности на платното - или т.н. "легнали полицаи".
Интересът към предварителния план се оказа много голям. Показват го десетките писмени предложения, постъпили в общинската администрация, и предложенията, направени по време на публичното обсъждане. Проектантският екип и Експертният съвет по устройство на територията излизат със становища по всяко едно от тях.
Концепцията на проектното предложение е за превръщане на част от двупосочните улиците в еднопосочни; обособяването на паркоместа в частта от уличното платно, освободено от движение; въвеждане на синя зона в централна градска част; определяне на маршрути и спирки на обществения транспорт. Освобождаване на тротоарите от паркирали МПС; подобряване разпределението на транспортните потоци, което от своя страна създава по-равномерно натоварване на уличната мрежа; Въвеждането на еднопосочни улици около обществени пространства и обекти (административни, търговски, обслужващи, учебни обекти и детски заведения, спортни, търговски) което да улесни спирането около тях дори и за кратко време и да създаде условия за увеличаване на безопасното пресичане на улиците от пешеходци. Екипът предлага още регулирането на кръстовището при Автогарата, пресичането на ул. "Хаджи Димитър" и ул. "Цар Освободител", да бъде организирано също с кръгово движение. Като първа мярка до разработване на проект за кръгово движение и реализирането му да се постави светофарна уредба, която да регулира движението.
При кръстовището на ул. "Хаджи Димитър" и ул. "Лозенград" да се обособят отделни платна по ул. "Хаджи Димитър" за извършване на десен и ляв завой към ул. "Лозенград". Мярката е, за да бъде постигната непрекъснатост на движението по ул. "Хаджи Димитър" при функционирането на търговските обекти по ул. "Лозенград", които се очаква да генерират увеличаване на трафика към тях. Във втори етап се предвижда поставянето на светофарна уредба на това кръстовище. Кръговото движение ведно със светофарна уредба при пресичането на ул. "Славянска" и ул. "Хаджи Димитър" се запазва в сегашния си вид с допълнителна вертикална сигнализация. По ул. "Славянска", ул. "Хаджи Димитър", ул. "Николай Лъсков" се предлага поставяне на хоризонтални неравности по настилката за намаляване на скоростта преди регулираните ключови кръстовища. Неравности по настилката се препоръчва да бъдат поставяни и на улици с надлъжен наклон по‐голям от 6%.
Разработката включва и предложение за пускане на една градска автобусна линия с определен маршрут, определяне на местата на спирките със съответните навеси и места за изчакване. За автобуси, обслужващи учебни, социални и здравни обекти се предвиждат обособяването на конкретни места в близост до обектите.
Предложението е приоритетно да бъдат изграждани маршрутите, свързващи ключови транспортни и обществени обекти; По ул. "Хаджи Димитър" и ул. "Славянска" пешеходните пресичания да се обособяват на определени места, като на останалата част от продължението на улиците да се поставя предпазен парапет между автомобилно и пешеходно движение. Управлението на синята зона ще бъде предмет на отделен проект, заяви още арх. Маркова.




















