Кои хора никога не са изпитвали махмурлук
Разбира се, става въпрос за консумиращи алкохол
Махмурлукът е състояние, познато на милиони хора по света – особено в неделните сутрини след бурна вечер с алкохол. Главоболие, гадене, стомашен дискомфорт, тревожност и усещане за изтощение – това са само част от симптомите, с които мнозина плащат цената за прекомерната консумация на алкохол.
Но съществува една малка, загадъчна група от хора, които твърдят, че никога не са изпитвали махмурлук. Според учени, те не са мит – такива хора наистина съществуват.
През последните петнадесет години темата е обект на научен интерес, включително в изследвания, публикувани в престижни медицински издания. Началото на този фокус датира от 2008 г., когато екип от учени публикува проучване в Националната библиотека по медицина на САЩ. В него изследователите анализират ефекта от алкохола върху работоспособността на участниците. Изненадващо, около 25% от тях не показват никакви симптоми на махмурлук, въпреки приемането на сериозно количество алкохол.
След този резултат учените започват да провеждат допълнителни експерименти. В тях доброволци приемат контролирано количество алкохол, след което изследователите оценяват физическите и психическите последствия на следващия ден чрез стандартизирани въпросници. Отново и отново се повтаря една и съща цифра – около една четвърт от участниците не изпитват махмурлук.
Д-р Ричард Хауланд, професор в Медицинския факултет на Бостънския университет и съавтор на изследванията, отбелязва, че съществуването на тази група е факт, който не може да бъде пренебрегнат. Но каква е причината за тяхната устойчивост?
Една от най-обсъжданите хипотези е свързана с генетиката. Според невролога д-р Ан-Катрин Сток от Техническия университет в Дрезден, Германия, хората, които метаболизират алкохола по-бързо, са по-малко податливи на махмурлук. Това се дължи на начина, по който черният дроб разгражда етанола и неговите странични продукти, сред които е и токсичният ацеталдехид.
Друг важен фактор е психичното състояние на индивида. Проучвания сочат, че хората с по-ниски нива на ежедневна тревожност понасят по-леко последствията от алкохола. От друга страна, тези, които страдат от хроничен стрес или тревожни разстройства, са по-склонни да изпитат тежък махмурлук, дори и при по-умерена консумация на алкохол.
Допълнителна теория, която се разглежда, е свързана с имунната система. Някои учени предполагат, че хората със силна имунна защита понасят по-добре възпалителните реакции, които се активират при разграждането на алкохола.
Макар научната общност все още да не е достигнала до окончателен отговор, наличието на такива хора е доказано. Те не са мнозинство, но не са и единици. Разгадаването на техния „имунитет“ към махмурлук може в бъдеще да доведе до по-добро разбиране на това как алкохолът влияе на човешкия организъм и дори до намиране на нови начини за справяне със симптомите на махмурлука.
Докато това се случи, препоръката на специалистите остава една – слушайте тялото си, подхождайте отговорно към алкохола и консумирайте умерено, пише Zdrave.to


















