С ехограф откриваме ранен артрит преди да е видим на рентген

Тогава лечението е най-ефективно и шансът за ремисия е най-голям, казва ревматологът
Д-р Александър Ангелов, дм, е специалист ревматолог в МБАЛ „Бургасмед“, преглежда и в ДКЦ „Бургасмед“, включително по НЗОК. Той завършва Медицински университет – София и специализира ревматология в най-голямата ревматологична клиника в България към УМБАЛ “Св. Иван Рилски“ - София, преминава и множество обучения в чужбина. През май 2024 г. д-р Ангелов успешно защитава дисертационен труд относно сърдечносъдовия риск при артрит и придобива образователната и научната степен „доктор“. Притежава европейски сертификат за компетентност в ставната ехография ниво EULAR Advanced. Автор е на множество научни публикации, изнасял е презентации на редица конференции по ревматология, съизследовател е в различни клинични проучвания.
- Д-р Ангелов, върнахте се наскоро от Барселона с едно от най-високите признания в Европа за компетентност в ставната ехография, каквато имат малцина български лекари. С какво то поставя „Бургасмед“ на картата на върховата ревматологична диагностика?
- В Барселона преминах сертификационен курс по ехографията на стави с практически изпит от водещи световни експерти, организиран от Европейския алианс по ревматология (EULAR). Това е структура, която задава стандартите в съвременната ревматологична практика в Европа.
Трябва да уточним, че европейската ревматологична школа има водеща роля в развитието на този метод в световен мащаб. Програмите на EULAR привличат участници от целия свят и са международно признат стандарт за качество. През последните години именно европейски екипи създават голяма част от клиничните насоки, обучителни програми и научни публикации за ехографията в ревматологията.
Защитих ниво на квалификация EULAR Advanced, каквото наистина малко специалисти у нас имат. На базата на този сертификат „Бургасмед“ осигурява вече на пациентите от Бургас и региона достъп до ехографска диагностика на най-високо европейско ниво. Болницата вече инвестира в закупуването на ехографски апарат Mindray, оборудван с високочестотен линеен трансдюсер до 20 MHz. Това ни позволява изключително детайлна визуализация на структурите.
- С какво е характерна ехографията на стави, колко прецизно и безопасно е изследването?
- Мускулоскелетната ехография е неинвазивна и високо информативна техника, която позволява в реално време, да се визуализират ставни структури като сухожилия, ставна мембрана и кост. Методът открива ранни възпалителни промени, често преди те да станат видими на рентген и в някои случаи даже и на ядрено-магнитен резонанс (ЯМР).
Научните данни показват, че между 1 и 10% от населението страда от някаква форма на артрит, като ранното лечение е определящо за постигане на ремисия и предотвратяване на инвалидизация.
Чрез ехография можем да видим болестта в самото ѝ начало, когато е още невидима за другите методи, но лечението е най-ефективно и шансът за ремисия е най-голям.
Ехографията дава възможност за динамично сканиране на структури по време на движение, натиск или провокация на болка. Това я прави особено ценна при оценка на функционални нарушения, които не се улавят с другите статични образни методи. Изследването е напълно безопасно, без рентгеново облъчване и странични ефекти.
- Какви други патологии се „улавят“ с високочестотните звукови вълни?
- С ехограф може да се извърши подробна оценка на редица ключови структури, свързани със ставната патология. Могат детайлно да се визуализират нишките на сухожилията като може да се съди за скъсвания, удебеление, калцификати и други промени. Може да се измери разрастването на синовиалната ставна мембрана при артритни заболявания, както и кръвоснабдяването, което е белег за активно възпаление чрез специална доплер програма. Лекарят може да открие вътреставен оток, костни ерозии и остеофити (т.н. шипове), кристална депозиция на пикочна киселина или калциев пирофосфат, както и частично да оцени хрущялния слой и менискусите.
С ехографията може да се оцени и състоянието на ентезите – специализирани зони, където сухожилията и връзките се залавят за костта. Те представляват отделен, функционално важен орган и са честа мишена на възпаление при анкилозиращ спондилит, често познат като болест на Бехтерев, и псориатичен артрит.
- Какви са рисковете от късната диагностика?
- При възпалителните ставни заболявания всяко забавяне може да доведе до необратими увреждания. Ултразвукът ни дава възможност да реагираме бързо и точно. Това позволява ранна диагностика и проследяване на терапевтичния отговор при заболявания, които често се развиват подмолно и с неспецифични оплаквания.
- Какви други приложения има ехографията в ревматологията?
- Освен за стави, ехографията има важна роля при диагностика на някои системни заболявания. Например при синдрома на Сьогрен, хронично автоимунно заболяване, което засяга предимно слюнчените и слъзните жлези и води до сухота в устата и очите, ултразвукът може да установи характерни промени в структурата на жлезите. Това значително подпомага диагнозата.
Ехографията е ценен метод и при възпалително заболяване на съдовете, т.н. васкулит, което може да доведе до зрителни нарушения и други сериозни усложнения. Чрез ултразвук могат да се визуализират удебеляване на съдовата стена и специфични промени, насочващи към диагнозата и в много случаи може да се избегне провеждането на инвазивни изследвания като биопсия.
- Използва ли се ултразвукът и за лечение на ревматични заболявания?
- Ехографията се използва не само за диагностика, но и за лечение. Под визуален контрол могат да се прилагат инжекционно медикаменти с висока прецизност в стави, бурси или около сухожилия. Това значително повишава ефективността и безопасността на терапията, намалява риска от засягане на околни тъкани и осигурява по-добър контрол на симптомите.



















