"Мадика" и "Хоризонт" ще се развиват по план, не хаотично

Новите квартали няма да са просто спални – а пълноценна градска среда, категоричен е главният архитект на Община Бургас
Накъде ще се развива Бургас през 2025 година. Отговорите на тези въпроси потърсихме от главния архитект на Община Бургас Тихомир Райчев, с когото разговаряхме минути след вчерашната сесия на ОбС, на която бе приет бюджета за настоящата година. В последните месеци прави впечатление, че градът расте сериозно в северна посока. Строителството и в двата нови квартала - Хоризонт и Мадика напредва. Има сериозни интереси и за естественото разширяване на "Братя Миладинови" в посока Елкабел и завод "Победа". Бурно е строителството и в кв. Крайморие.
- Арх. Райчев, какво предстои да се случи през тази година в новите квартали на Бургас – Мадика и Хоризонт? Виждаме интензивно строителство. Това се забелязва от всички бургазлии.
-Да, наистина, в кварталите Мадика и Хоризонт се наблюдава доста активна строителна дейност. Това не е случайно. И двата квартала са обект на сериозно градоустройствено планиране. По-конкретно – в момента сме в процедура по изработване на подробен устройствен план (ПУП) за кв. Мадика. Това стана възможно след решение на Общинския съвет, с което беше допуснато изработването на плана. Този процес е в ход – предстои завършване на плана, след което той ще бъде представен отново пред Общинския съвет за одобрение. След приемането му, всяко ново строителство там ще трябва да бъде в пълно съответствие както с предвижданията на новия подробен устройствен план, така и с общия устройствен план на Бургас. Целта е кварталът да се развива организирано, с балансирано разпределение между жилищна, обществена, социална и техническа инфраструктура.
- Предвиждате ли създаване на паркове, зони за отдих и места за обществено обслужване? Особено в кв. Мадика, където голяма част от терените са частна собственост?
- Да, абсолютно. В новите подробни устройствени планове, които се изработват за квартал Мадика и като цяло за разширяващата се територия на Бургас, залагаме стриктно прилагане на чл. 16 от Закона за устройство на територията. Това означава, че се предвиждат т.нар. редукции от частни терени, с цел осигуряване на общественополезна инфраструктура. Това включва изграждането на улична мрежа, техническа инфраструктура (водоснабдяване, канализация, електрозахранване), както и социална инфраструктура – училища, детски градини, здравни заведения. Не на последно място – предвиждат се терени за паркове и зони за отдих. Възможно е и обособяването на парцели за депа и бази, свързани с обществен транспорт, включително и за нуждите на „Бургасбус“. Подходът ни е цялостен – да се планира устойчиво, така че да отговаря на нуждите на населението не само сега, но и в дългосрочен план.
- А какво се случва в квартал Хоризонт? Там също се изграждат много нови сгради...
- Квартал Хоризонт е вече с утвърден подробен устройствен план. Там рамката на развитието е ясна – планът е одобрен и влязъл в сила. В момента тече административна процедура по именуването на самия квартал чрез решение на Общински съвет, тъй като това все още не е формализирано. В резултат на прилагането на чл. 16 и направената 25-процентна редукция на частните имоти, вече има обособени терени за обществени нужди. Един от тези терени е предвиден за изграждането на кампус, а друг – за социална инфраструктура. Това показва, че процесът е активен и се води с визия за създаване на пълноценна градска среда – не просто застрояване, а създаване на квартал с всички необходими функции.
- Забелязва се засилен интерес на инвеститори и в района на бул. "Одрин" и около "Елкабел". Това ли е посоката на естественото разрастване на Бургас?
- Предполагам имате предвид територията в района на улица „Одрин“. Да, там има сериозен частен интерес. Зоната попада в така наречената смесена устройствена зона, съгласно общия устройствен план на Бургас. Това позволява развитието както на жилищни, така и на търговски и обществени обекти. В този контекст, много частни инвеститори вече са започнали изработването на индивидуални подробни устройствени планове за конкретни парцели. Всичко се случва в синхрон с изискванията на Общия устройствен план. Това е един от начините, по които градът расте – в посока от ул. „Трапезица“ и Елкабел. И това е логично разширение – встрани от централната зона, но с възможност за добра свързаност.
- Означава ли това, че Бургас ще се разраства в посока север – към обходния път – и на юг към кварталите като Крайморие?
- Точно така. Разширението на града е заложено в две основни направления – северно, към обходния път, и южно, към Крайморие. За южната зона – по-специално около Крайморие – Общият устройствен план предвижда нискоетажно жилищно застрояване. Това е и решението на Общинския съвет, което беше потвърдено на няколко поредни сесии. За разлика от това, в зони като Мадика и Хоризонт се предвижда по-високо и плътно застрояване. Това отговаря на градоустройствените нужди на Бургас – едновременно разширение и уплътняване на урбанизираните територии.
- Какво се случва около новия южен обход на ж.к."Меден рудник"? Вече има ли инвестиционни намерения за жилищно строителство?
- В обхвата на южния обход все още не са постъпили конкретни инвестиционни намерения за жилищно застрояване. Но според мен това ще се случи в обозримо бъдеще. Логично е – при наличие на добра пътна инфраструктура и разширяваща се урбанизация, интересът на инвеститорите ще се насочи и в тази посока. На този етап обаче не мога да заявя със сигурност, че има подадени проекти или планове. Все още се намираме в етап на очакване и наблюдение на процесите.
- А със зона "Д" в ж.к."Меден рудник", сякаш се развива по-бавно в последните години. Какво се случва там?
- Зона Д е интересна и стратегическа територия за града, но за съжаление развитието ѝ се забави поради липсата на изградена техническа инфраструктура. Това е основният проблем, който ограничава темпото на инвестициите и строителството в района. Все пак има положителни сигнали. Например, около търговския обект Кауфланд – в участъка между него и продължението на бул. „Копривщица“ – вече започва по-интензивно строителство. Основна причина за това е, че там беше изградена и въведена в експлоатация канално-помпена станция. Това е ключова стъпка за осигуряване на канализация в района. Този обект създаде предпоставки строителната дейност да се концентрира около него. Очаквам, че с поетапно изграждане на инфраструктура, зоната ще навлезе в по-активна фаза на развитие.




















