Колко са богатите пенсионери
Това са предимно мъже
4735 са пенсионерите, които вземат максимална пенсия от 3400 лева. А всеки четвърти от богатите пенсионери е във възрастовата група от 70 до 74 години. Техният брой е 1184. Богатите пенсионери във възрастовата група на 65-69-годишните са само 879. Сред по-възрастните те са чувствително повече. Например получаващите максимална пенсия в групата на 75-79-годишните са 995, а при най-старите – в групата на 80+, са 1009.
Богатите пенсионери са предимно мъже. Представителите на силния пол с максимална пенсия са пет пъти повече от дамите – съответно 3939 мъже срещу едва 786 жени. Това е така, защото, от една страна, заплатите на мъжете у нас като цяло са по-високи. По данни на Евростат господата вземат средно с 13-14% по-големи възнаграждения, отколкото дамите, пише „Телеграф“. От друга страна, повече мъже работят в опасни и вредни производства и в сектор „Отбрана и сигурност“, които осигуряват възможност за превръщане на стаж и съответно по-висока пенсия. Например миньор или пилот, който е работил в условията на първа категория труд, при преизчислението ще има 16 години и 8 месеца стаж, приравнен към трета категория. Подобна е ситуацията и с полицаи и военни. Всеки четвърти богат пенсионер например е бивш полицай, военен или държавен служител в ДАНС или разузнаването. Експертите на НОИ обръщат внимание, че средният зачетен осигурителен стаж на пенсионерите с пенсия на „тавана“ е средно 59 г. и 6 м., от който само около 1/3 е осигурителен стаж от трета категория труд.
Очаквано най-много богати пенсионери има в София – 2185, или близо половината от всички на максимална пенсия. Следват област Бургас с 412 лица и Варна с 342. Наличието на АЕЦ „Козлодуй“ на територията ѝ пък е причината област Враца да е на четвърто място с 312 пенсионери с максимална пенсия. Това е така, от една страна, заради високите заплати в атомната централа, а от друга – заради превръщането на стажа за работещите във вредни и опасни производства.
Над сто пенсионери с пенсия на тавана има в Пловдив (299 лица), в София-област – 226, Плевен – 130, и Кюстендил – 102. Най-малко са възрастните хора с максимална пенсия в Разград (11 лица), в Силистра и Търговище (по 12 лица) и в Шумен (15 души).
Таванът на пенсиите е закован на 3400 лева от октомври 2022 г. Ако такова ограничение не съществуваше, богатите пенсионери щяха да вземат средно с около 650 лева повече.




















