Ще успее ли Тръмп в битката срещу неолиберализма, завладял университетите на САЩ

Това е отдавна закъснелият отговор на доктрината, която в края на миналия век им наложи да дадат превес на тъмнокожите, феминистките и всякакви "прогресивни" възгледи за сметка на образованието
На фона на родните проблеми, които ни притискат, новината, че администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп замрази федералните субсидии за Харвардския университет (Бостън), не буди голям интерес. Но какви са причините за това кардинално решение, касаещо един от най-престижните и стари (в САЩ – най-старият) световни университети. На пръв поглед звучи като лична вендета, подета от Тръмп. Все пак, Харвард не е просто име, а институция (макар през последните години у нас да се споменава с негативна конотация, благодарение на един бивш министър-председател).
Първоначалната информация, която и нашите медии оповестиха, беше, че Тръмп изискал от няколко университети, сред които и този в Бостън, да ограничат правата на студентите и преподавателите, което беше и моментално оповестено като вмешателство и опит за ограничаване на академичната свобода. Разбира се, така поднесено, е именно това – груба намеса от страна на държавата.
Антисемитизъм
Не е тайна, което нееднократно беше посочено от Тръмп и администрацията му, че Харвард е сред университетите, в които от години – със знанието и дори подкрепата на ръководството на кампуса, има крайни пропалестински прояви, вследствие на които еврейски студенти дори заведоха дела срещу университета, защото не е гарантирал нито сигурността им, нито правата им.
Миналата година се стигна и до сблъсъци с полицията в някои други висши учебни заведения, включително Колумбийският, където десетки пропалестински настроени демонстранти окупираха зала и се барикадираха. Протестиращите се опитваха да извият ръцете на ръководството, настоявайки образователната институция да се откаже от инвестициите, които получават от компании, свързани с Израел. А палатковите лагери, появили се в кампусите, освен че възпрепятстваха учебния процес, доведоха и до обостряне на атмосферата, и до допълнителен риск за останалите студенти.
Миналата година, тогавашният президент на Харвардския университет Клодин Гей подаде оставка, след като беше критикувана заради антисемитски коментари – както в кампуса, така и нейни двусмислени. Малко преди това, в Конгреса, тя беше изслушана и за противодействието на антисемитизма след началото на войната в Ивицата Газа. Заедно с нея бяха колегите ѝ от Масачузетския технологичен институт и Пенсилванския университет. На изслушването Гей заяви, че макар призивите за убиване на евреи да са недопустими, „ще зависи от контекста дали подобни коментари ще представляват нарушение на кодекса на поведение на Харвард по отношение на малтретирането и тормоза“.
Още с назначаването ѝ беше повдигнат и въпросът на какво е базирано това решение – на реални научни постижения и принос за развитието на университета, или просто на факта, че е черна жена. Явно е второто, защото малко по-късно стана ясно, че тя е разследвана за плагиатство в нейното академично досие. И макар бордът на Харвард да обяви, че не е нарушила стандартите за неправомерно поведение при изследването си, за пореден път станахме свидетели, че дайвърсити(то) нанася огромни щети върху репутацията на вековни институции.
Войнстващ либерализъм
Именно университетите, първоначално в САЩ, после и по света, се превърнаха в люлка на необлиреална пропаганда, удобно прикрита зад думи като многообразие, приобщаване и прочее, за които даже има програми, финансирани именно от обикновения данъкоплатец.
Хуманитарните специалности се превърнаха в мека на прокарване на вредни идеологии, индоктриниращи младежите. Университетите бяха и сред първите, поощряващи пренаписването на историята, заличаването на факти и налагане на цензура спрямо класически литературни произведения, които били диксриминиращи.
Крайнолеви и анархистични движения като Антифа превзеха кампусите, уж пазейки ги от неонацистки прояви. И всичко това, отново с мълчаливото съгласие на ръководителите на висшите учебни заведения.
Милиони, хвърлени за различни мерки за DEI
Diversity, Equity and Inclusion - многообразие, равенство и приобщаване. В университетите има и редица програми, насочени към „предотвратяване на дискриминацията срещу хора въз основа на техния пол, цвят на кожата, сексуална ориентация, религия, етнос“. Всъщност, напълно дискриминационни методи срещу белите. Към тях спада и т.нар. позитивна дискриминация при приемането на студенти, включително чрез квоти за чернокожите.
Администрацията на Тръмп спря и 175 млн. долара финансиране за Университета на Пенсилвания, заради политиките му за транссексуални спортове. По-конкретно, именно там трансджендър плувкинята Лиа Томас беше включена в отбора на школото, стана и първата транссексуална шампионка в колежанския шампионат на САЩ и взе титлата на Ivy League на 500 ярда за жени през 2022 г.
Малко по-рано през годината, през февруари, Тръмп забрани на транссексуалните момичета и жени да участват в женски спортни събития в училища и университети.
Неомарксизмът
Тръмп подписа и указ, с който да се закрие Министерството на образованието, изпълнявайки едно от си предизборните си обещания. Сред основните обвинения са отново крайни политики, свързани с програмите за разнообразие, справедливост и приобщаване. Предстои Конгресът да реши.
Американският президент е категоричен, че "Харвард" трябва да закрие всички програми за разнообразие, справедливост и приобщаване; да споделя различни подробности за приема на студенти с правителството; да докладва на федералните власти чуждестранни студенти, които нарушават нормите на поведение; да възложи на външна страна да одитира всеки академичен отдел, за да се увери, че студентите, преподавателите, служителите и ръководството имат „разнообразна гледна точка“ и т.н. Ако това не се случи, следващата стъпка е Харвардския университет да бъде лишен от статута му на освободен от данъци.
Това, разбира се, не касае само това висше учебно заведение. Проблемът е десетилетен, а асоциирането на университетите с налаганите от демократите идеологии, накърнява както репутацията на въпросните престижни университети, така и цялостно образование в САЩ, превърнало се в бастион на woke-културата.
Различните проучвания през последните години сочат, че доверието във висшето образование сред американците рязко е спаднало, като една от основните причини е именно фактът, че университетите агресивно прокарват и налагат политкоректния дневен ред, подтискайки всяка свободна мисъл, противоречаща на модерния наратив. Те се превърнаха в люпилня на индоктринирани в правата вяра младежи, инакомислещите бяха прогонени, а редица преподаватели и учени – канселирани.
И действията на Тръмп, макар и определяни от политическите му противници като нещо нечувано; революционни; крайни; първични; и прочее, всъщност са отдавна закъснелият отговор на неолибералната доктрина, която в края на миналия век наложи най-престижните университети да дадат превес на тъмнокожите, феминистките, на всякакви прогресивни възгледи и идеологии, за сметка на образованието, постиженията и възможностите, разбира се.


















