Синоптици бият тревога: Внимание! Първите суперклетки за сезона ни удрят в тези дни!

Заради топла въздушна маса живакът на места ще надхвърли 30 градуса, а в същото време ще нахлуе и студен атмосферен фронт
През следващите дни очакваме нов дъждовен период, но и по-високи дневни температури, което ще увеличи вероятността за появата на силни гръмотевични бури. Това съобщават метеоролозите от Meteo Balkans.
Към 6 май 2025 г. повечето регионални модели прогнозират подходящи условия за развитие на гръмотевични бури, като дори съществува немалка вероятност за формиране на суперклетки. Очаква се обаче тяхната сила да бъде значително по-слаба от бурите, прогнозирани за 7 май 2025 г., за което е добре да бъдем подготвени.
Към страната ни ще се пренася сравнително топла и богата на влага въздушна маса. Температурите през деня на много места ще се повишат и ще надхвърлят 25-27 градуса по Целзий, а на изолирани места на 4 и 5 май дори над 30 градуса. По същото време западната част на Балканския полуостров ще попада под влиянието на приближаващ висок циклон, разположен над Адриатическото поле. Този циклон ще се приближава към България, като страната ни ще бъде засегната от добре изразен студен атмосферен фронт и съпътстващите го предфронтални явления.
На 6 май се очакват сравнително силни гръмотевични бури. Изолирани клетки, предимно над планинските райони, могат временно да прераснат в суперклетки. Въпреки това тяхната интензивност ще бъде силна само за кратък период – около 1-2 часа, след което бурите бързо ще отслабнат и ще се разпаднат.
Симулация, базирана на данни от модела SPM, показва, че над нашата страна, и по-специално над Стара планина, ще премине силна буря. Условията ще бъдат благоприятни за образуване на суперклетки – с подходящ вятърен профил, висока влага, енергия, специфична влажност и др.
Суперклетката е вид гръмотевична буря, характеризираща се с наличието на мезоциклон: мощно и постоянно въртящо се възходящо въздушно течение. Тези бури са редки, но са най-склонни да генерират екстремни метеорологични явления, като: торнада ,едра градушка, проливни дъждове, силен вятър, интензивни светкавици.
Могат да съществуват часове, генерирайки екстремни метеорологични явления и то в продължителен период.
Височината на бурята често надминава 15-16 км. Мезоциклонът им придава характерна въртяща се структура, видима на радарите.



















