"Професионалисти, отдадени на небето и мечтите": Какво не знаем за майор Димитров и ст. лейтенант Дункин
Разказва о.з. полковник доц. д-р инж. Валентин Киров
България продължава да скърби за двамата пилоти майор Петко Димитров и старши лейтенант Венцислав Дункин, които загинаха при авиокатастрофа в авиобаза "Граф Игнатиево" в петък. За тях пред Нова телевизия разказва о.з. полковник доц. д-р инж. Валентин Киров.
"Със старши лейтенант Дункин се познавахме от курсантските му години. Преподавал съм му една от най-сериозните дисциплини - безопасност на полетите. Маневрите, които е изпълнявал, са били част от моите лекции. Преподавал съм и на брат му", разказва той.
Последната им среща е преди около месец. "Разменихме си няколко думи, а с майор Димитров сме се поздравявали. "Като курсист Дункин беше надраснал възрастта си. Същевременно обаче беше типично 20-годишно момче с всички характерни особености на младостта. На тях морето не им е до колене, а до глезените", допълни доц. Киров.
Двамата са доказани професионалисти и в теорията, и в практиката си, споделя доц. Киров.
"Те са изключителни професионалисти, отдадени на небето и на мечтите си докрая. Майор Петко Димитров е изключителен пилот и инструктор. Нямам съмнение в неговите възможности. При самолетите процесите се развиват за части от секундата, никой не е застрахован от грешки. При такива демонстрации винаги има пренатягане. Не би следвало това да е причина, майорът е изпълнявал многократно такива маневри, невъзможно ми е да повярвам, че е допуснал грешка", споделя още полковникът.
И призовава: "Умолявам нека всички политици и министри, да помълчим и да почетем паметта им. Това са хора, старали се да изпълнят задачата по най-добрия начин, въпреки грижата на политиците и помощта им. Те са дошли да се научат да летят и са го постигнали".
Българският турист ще бъде защитен на 100% при пътуване решиха в НС
Ким Кардашиян и Луис Хамилтън навлизат в нов етап
С фокус върху ролята на жените през Втората световна война стартира фестивалът DOCK
България и Кипър с най-висока смъртност от рак в ЕС въпреки бързия достъп до нови терапии
Риби: след 11 февруари 2026 г. започва период, който ще промени посоката ви
Мъж потроши жилището на бившата си приятелка в Стара Загора
Обраха офис на СКАТ
Нов кръг мирни преговори за Украйна започна в Абу Даби
ИТН пред Йотова служебният премиер не бива да е политическа фигура
И в Гърция ситуацията не е розова, домакинства се борят да свържат двата края
Ченгета от РУ-Малко Търново спипаха дрогиран шофьор край село Извор
Един от изпълнителите на „А дано, ама надали“ навършва 38 години

Оставете хора да почиват в мир !
Нищо лично към момчетата, но има толкова добри деца, които можеха да станат отлични летци и да изискват за сигурността си, а така всички са лизачи, тъй като са шуро-баджанаци и не смеят да кажат нищо на зеления чорап, нямат часове, калпави самолети... а ве комунисти.
На мен ми казаха да забравя да стана летец, защото дядовците ми били мръсни капиталисти. А имах шестици по математика, физика, химия... Шуро-баджанаците на комунягите не позволяват да се развиваш. Та така се руши авиация и държава.