×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Не е за вярване, че делото за Дупката може да приключи при толкова добър резултат за гражданите на Бургас


Не е за вярване, че делото за Дупката може да приключи при толкова добър резултат за гражданите на Бургас
Надявам се, че в най-близко бъдеще името "Дупката" ще бъде забравено и заменено с названието на някакъв красив проект, написа Иво Баев
Тема в развитие
Време е за пълна промяна на Дупката в центъра на Бургас Първо във Флагман! Вижте трите варианта за бъдеща визия на пл. Тройката и историческата "Дупка" на Бургас Кметът Димитър Николов след гласуването на ОбС: Ура! Днес сагата с Дупката за мен и екипа ми приключи Кметът на Бургас към ОбС: Не вземете ли решение, ще вкарате Община Бургас в огромен капан за "Дупката" Не е за вярване, че делото за Дупката може да приключи при толкова добър резултат за гражданите на Бургас Минахме дълъг път, за да изчистим казуса с "Дупката", вариантът за делба е много добър Пробив! Сагата с Дупката в центъра на Бургас може да бъде разрешена до месец Чудо на природата! Изобилие от флора и фауна е създало джунгла в сърцето на Бургас Уловиха змия в центъра на Бургас, жабарникът ГУМ станал змиярник Само във Флагман.БГ! Вижте уникалния проект за бургаско НДК в дупката на площад „Тройката“ (СНИМКИ) Бургаски студент подари идеен проект за Дупката на „Тройката”, администрацията на кмета Николов залята с атрактивни предложения Идея: „Манежная площадь” да сътворим в Бургас край Альоша, вместо незавършения ГУМ Как да бъде преобразена язвата на „Тройката”? Музей, градски фонтан, подземни арт пространства... Кметът на Бургас: Язвата на Тройката да стане модерен площад с парк, тип пл."Жени Патева" ГИР-2 няма инвестиционен проект за МОЛ в центъра на Бургас. Съдът и Общинският съвет ще кажат какво ще строим Как бяха закопани 10 млн.лв. в трапа на ГУМ-Бургас или развръзката на тъмната сделка за мола на ГИР 2
виж още
скрий
23 Юни 2023, Петък, 18:31 ч.
Автор: Иво Баев*

След близо 40-годишната си адвокатска практика мога да кажа, че няма по-добър завършек на дело за делба

Вчера на комисията по правни въпроси, на която съм председател беше разгледан, дискутиран и одобрен доклад и предложение за решение относно висящото дело за делба на имот в центъра на Бургас, на площад Тройката, който имот вече десетки години носи нелицеприятното име "Дупката". Бургазлии са му измислили и още "по-красиви" имена като "Язвата", "Жабарника", а аз вече бих го нарекъл и "Змиярника". защото преди седмица едвам дръпнах сина си да не се уплаши от една змия, която се виеше пред краката ни по плочките на Тройката и докато сваря да я заснема с телефона, се шмугна в решетките на канализацията. Е това си е както му казват "по близо до природата". Но не е забавно!

Но да се върна на това, което решихме в правната комисия, а то мина и през всички други комисии на общинския съвет и почти навсякъде с голямо мнозинство е подкрепено. Разгледано и подкрепено беше предложение, с което делото за делба на този парцел да приключи с взаимноизгодно споразумение между страните.

Съсобственици в този имот са Община Бургас с най-голям дял от около 11 декара и други четири дружества, които притежават останалата част в различни по размер идеални части от имота. Почти не е за вярване, че това дело, което е започнато през 2013 може да приключи, при това с изход добър за Община Бургас. Явно 10-годишното отлежаване във времето, както удачно отбеляза един колега от правната комисия е работело в полза на Общината. Аз бих допълнил, че времето е работило преди всичко в полза на гражданите на Бургас, за които сигурен съм, че вече с омерзение и може би и с погнуса търпят това грозно петно в центъра на хубавия ни град.

Предложението над което се обединихме е да се постигне спогодба съобразно проект предложен от вещите лица назначени в делбеното дело, като всеки от съсобствениците получи отделен парцел, съответстващ на изискванията за градоустройство и възможности за строителство. Разбира се постигане на подобно споразумение е немислимо без взаимни отстъпки, но определено считам, че Община Бургас, като съсобственик с най-голям дял ще получи адекватна защита на своя интерес в тази спорна територия. И още нещо важно, което мога да кажа след близо 40-годишната си адвокатска практика - няма по-добър завършек на дело за делба, и не само на този вид дела, а на който и да е правен спор - от това да се постигне споразумение между страните.

Впрочем, тук е редно да се каже, че другите четирима собственици в имота проявяват разбиране и ще направят нужните компромиси от своя страна, за да се прекрати десетгодищния спор и повече от 30-годишната сага с този имот. И като говоря за дългогодишна сага, добре е да се напомни на всички, че през тези години с упорство и професионално отстояване на интересите на Общината, Кмет и администрация фактически успешно отвоюваха спорната територия в полза на бургаските граждани и спечелиха по-голямата част от терена.

Надявам се, че в най-близко бъдеще името "Дупката" ще бъде забравено и заменено с названието на някакъв красив проект, който може да бъде изпълнен на това място и който с вид и функционалност да радва и служи на гражданите на Бургас. Подкрепата на предложението получена в постоянните комисии на Общинския съвет ми дава надеждата, че то ще бъде също така подкрепено и на предстоящата сесия следващия вторник. Това мисля, че ще бъде едно много добро дело от страна на общинските съветници в края на този мандат, един истински знак за загриженост към облика на града и бургазлии.

Още когато бях кандидат за общински съветник през есента на 2019, една от предизборните ми позиции беше именно да работя за разсичането на този гордиев възел със съдебните спорове около имота на Тройката, който тридесет, а може би и повече години е една грозна гледка на пъпа на града. Дори една от медийните изяви и снимка в предизборната кампания на листата на общинските съветници издигнати от Демократична България беше направена пред оградата на "Дупката", където казах на журналистите, че се заричам да положа всички усилия да се постигне разрешаване на проблема. Днес със задоволство мога да кажа, че в края на мандата ми сме много близко до постигане на благоприятен изход от тази дългогодишна сага на недовършени бетонни грамади, тенекиени тараби в центъра на града, съдебни противоречия и битки за надмощие между собствениците и още миризми на блато, и жаби, и гларуси, и мръсни юргани на клошари зад оградите, и змии, и какво ли не още...

А може и ще бъде хубаво, зелено, приятно за разходка, музейно, културно средище или каквото многото наши кадърни архитекти предложат да се построи.

Няма да съм изчерпал темата и не е редно да си приписвам едва ли не лични заслуги, защото е важно да се каже, че постигането на коментираното решение е плод на колективна работа. Внесеното за разглеждане предложение беше предшествано от поредица от срещи, в които аз взех лично участие между общински съветници, председатели на комисии и представители на общинската администрация от една страна, а от друга - останалите собственици в спорния терен, с цел преговори по постигане на споразумение. Преди всичко следва да се отчете професионалното процесуално поведение и правна защита от страна на ръководителя на Дирекция "Правно-нормативно обслужване", Г-жа Златина Георгиева, която в десетогодишното развитие на делото за делба представлява и защитава достойно интересите на Община Бургас. Не по-малък принос с компетентни експертни мнения имат главния архитект Г-н Тихомир Райчев, ръководителя на Дирекция "Устройство на територията", Г-н Николай Цоцомански и ръководителя на Дирекция "Управление на общинската собственост", Г-н Живко Димитров. И последно, но от първостепенно значение е подкрепата от преобладаващо мнозинство общински съветници при разглеждането в комисии и надявам се, предстоящата подкрепа при гласуването в зала.

*Адвокат Иво Баев е председател на постоянната комисия по Правни въпроси към ОбС Бургас, коментарът е от фейсбук профила му, заглавието е на Флагман.бг


В категории: Бургас , Политика


Иво БАЕВ Автор
Иво БАЕВ
29
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Кой празнува имен ден на 28 април Кой празнува имен ден на 28 април 28/04/2026, Вторник 07:59 0
Тервел ИЛИЕВ Дори Анчелоти не е виждал такова "чудо" като Неймар Дори Анчелоти не е виждал такова "чудо" като Неймар 27/04/2026, Понеделник 21:00 0
Тервел ИЛИЕВ Барселона готви трансферната бомба на 2026 година Барселона готви трансферната бомба на 2026 година 27/04/2026, Понеделник 20:40 0
Тервел ИЛИЕВ Коя зодия е най-добрият партньор за вас? Коя зодия е най-добрият партньор за вас? 27/04/2026, Понеделник 20:20 0
29
Коментара по темата
29.
Алиса
24.06.2023 12:38:39
0
5
А защо никой не повдига варианта за изменение на ОУП и ПУП за озеленяване без застрояване с последващо отчуждаване на частната собственост в имота, която е само 637,99 кв.м?! Бургас може да получи на това място един хубав парк, защото центърът вече се задушава от бетон и огромни грозни сгради, но вместо това ни готвят още бетон (частно и общинско строителство)! Ясно е, че единици печелят много добре от това, но общественият интерес е грубо ощетен!
28.
Гдгф
24.06.2023 09:47:11
0
3
Обикновено чета коментарите! Забавно е понякога, защото показва нивото на интелекта в нацията! Като резултатите от матурите! Функционално неграмотни са учениците, защото такива са и родителите им! Няма как да има разлика! Та същите тези родители няма как да помнят неща примерно от това какво е било преди Дупката! Но поне да си спомнят Бургас преди 2007 г.
Участвали ли сте някога в дело за делба, коментатори???? Не ви го пожелавам! Тук най точно важи принципа: всяко едно споразумение е по-добро и от най доброто решение на съда! Но за да разбереш това трябва:
1. Да имаш юридически опит.
2. Да имаш житейски опит.
3. Да си малко по-образован от средното образование.
И докато плюете, ще ви напомня: кой беше кмета, който разреши продажбата на част от общинска публична собственост?
Жокер: живее на площада зад Дупката! Защото ако в поредния си неадекватен момент не беше подписал този документ, нямаше да го има и този проблем! А същата политическа сила която 2 пъти го подкрепи, като и двата пъти в инициативния комитет беше тази "гражданка на Бургас Нешка Робева, днес продължава да ни обяснява как е загрижена за обикновения човек! Мисля че драмата на този народ е късата памет на населението! Дори маймуните помнят повече!
27.
*********
24.06.2023 07:26:11
0
3
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържа недоказуеми твърдения, касаещи конкретни личности.
26.
*********
23.06.2023 23:19:09
0
2
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
25.
От Бургас
23.06.2023 23:03:51
0
16
за парк тези седем декара в центъра на Бургас са малко ,но там може да се изгради прекрасна централна градска градина. Място за отдих и релакс в самото сърце на Бургас. Моля никакви сгради, билдинги и молове там -имаме нужда още от малко зеленина и природа в града.
24.
до 23
23.06.2023 21:54:14
0
12
напротив, дотогава ще са раздали парцелите и ще си има цял нов квартал срещу двора на училището
23.
Хахахха
23.06.2023 21:46:19
2
16
Бас ловя че на есен изборите като минат, тая дупка отново ще се забрави
22.
хитър е ?
23.06.2023 21:41:25
1
17
Живущите от комлука искаме там да стане един голям площад и Азис и Меди да пеят всяка събота и неделя.
21.
Преди 35-40г.
23.06.2023 21:34:51
4
13
Някой има ли снимки от преди 35-40г. от това място. Особено за коледа и нова година какъв коледен базар имаше, ей спомени,спомени.
20.
Тошо
23.06.2023 21:19:00
0
1
Очень маленькая дырочку
19.
R
23.06.2023 21:14:33
0
24
Общината е едно голямо ОПГ .
18.
Курти
23.06.2023 21:14:32
1
28
Ех Най-накрая ще се реши казуса с дупката. Браво, чакаме новите жилищни блокове да изникнат там. То голямо хвалене, голямо чудо за какво ли не през последните седмици. Като че ли избори идват.
Какво стана със завода за бронирани коли на който се направи първа копка?
Защо в целия град пътищата са като след обстрел с леки снаряди?
Кога общината ще изиска от топлофикация да си вкопае топлопреносните тръби под земята?
И още и още и още....
17.
Бай....
23.06.2023 20:49:44
4
13
Каква дупка, какви пет лева бе, нещастници?! От сутринта досега една нещастна старица с деменция стои права между колите пред 4-ти и 5-ти вход на бл.465 в М.Рудник и никой не иска да и помогне! Нещастни идиоти!
16.
ГЕРБЕР
23.06.2023 20:16:22
8
20
Герб Кмета Браво!
Само да напомня имаме още една грозна дупка в центъра на часовника на ъгъла на Александровска и Богориди. За грозните ламарини в целия град не ми се говори. Отврат. Вижте Иван Вазов, Вижте църквата в Меден рудник, вижте Комлука/ Между другото имало пясък на брега в Комлука. Ами направете плаж там за ямболии , че им е близичко.
15.
*********
23.06.2023 20:05:42
1
15
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържа недоказуеми твърдения, касаещи конкретни личности.
14.
Аз предлагам
23.06.2023 19:53:57
2
16
Да издигнат още по голям паметник на съветската армия
13.
Шон
23.06.2023 19:37:58
0
33
Пропуснахте да кажете, че това е платена реклама. Остава да разберем кои са спечелитите златни парцели
12.
*********
23.06.2023 19:34:37
0
6
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
11.
Данчето и Бойко
23.06.2023 19:32:19
0
29
"Хубаво е, но не е готово".
Важното е да се похвалим, колко сме велики.
Ако не стане, виновни ще са другите.
Защо да няма местен референдум. Гражданите можем да решим, друго! Щото нашите архитекти знаем какво зелено ще предложат да се построи - други сгради като тази на "Левски" и другата между "Хеликона" и ДНХК, дето затулиха площада.
10.
Ник
23.06.2023 19:30:20
34
13
Не съм специалист , но на въпросната ,,дупка" трябва да се направи нещо с което центъра да живне !! Според мен това е съоръжение , което да привлече хората !! С паркове , музеи и библиотеки няма да стане !! В сегашно време това е само МОЛ с безплатни парко места !! Аз лично не съм ,,молец" , но един универсален магазин със кино и детски център примерно би било хубаво ! При това в супер центъра !! Извинете но такъв магазин няма никъде по света !! Е....ако това се случи моловете в Славейков и изгрев няма да ги има....ама центъра на Б-с ще стане това което го помним !!
9.
Ех
23.06.2023 19:07:23
0
18
Да ве ,и като всички знаят за корупцията в община на Гешев ли да се оплача?Сарафов?
8.
адвокат
23.06.2023 19:05:06
0
36
Че и змия намеси пеликана. Тъкмо да я снима и тя влязла в канализацията.
Там на никой земя не трябва да подарявате. Разберете се за някаква компенсация на друго място, ако не искат- отредедете целия парцел само за парк и те да духат супата. Община да си направи парка в своята част, ако останалите не правят нищо и държат дупката - глоби до скъсване. Никакви споразумения за строителство на сгради и други подобни. Само ако е парк бургазлии ще имате полза.
7.
Еее
23.06.2023 19:02:52
19
9
Хайде стига с това черногледство бре, хора. Всеки тръгнахте да плюете предварително. Големите капацитети! Ако имахме реално гражданско общество, което да е коректив на властта, нямаше да има такива своеволия и корупция, за каквито говорите. Така че и ние сме толкова виновни, колкото управляващите.
6.
Ех
23.06.2023 19:00:55
2
18
И задължително да сложат пак статуя на някой върколак ,да види народа,че не са говеда.Вълци са!:)
5.
Един
23.06.2023 18:53:58
0
40
Там трябва да бъде само и единствено централен градски парк.
Щом този мазен адвокат е написал толкова хвалби за някакво разбирателство значи най потърпевшите ще бъдат общината и гражданите на Бургас, а ще спечелят тези който са му напълни пеликанската гуша
4.
www
23.06.2023 18:52:50
1
27
Чиновниците ще подарят имоти, които са на гражданите на Бургас и това е успех?

Никой няма право да се разпорежда с общинската собственост като с лична, а дори общинският съвет няма право да подарява имоти без търг и с тайни договорки.
3.
yo
23.06.2023 18:49:35
4
42
сега всички тия дървета от снимката ще бъдат изсечени. Както бяха изсечени около библиотеката само че там бяха много по малко. Изобщо в тая бетонна джунгла на тройката само бетонни дървеса ще има. И на великата морска гара и цялото пространство там ни едно дърво няма - малоумна и дебилна работа.
Едва ли другаде има такава омраза към природата както в тоя град. Навсякъде където се прави ново пространство се пълни с дървета - само тук се секат
2.
*********
23.06.2023 18:45:00
2
13
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
1.
Бургазлия
23.06.2023 18:37:28
2
50
Това което правите се нарича пропаганда, а не журналистика.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Доц. Георги Димов: Иран предизвика голяма криза, морските империи губят войната за проливите Доц. Георги Димов: Иран предизвика голяма криза, морските империи губят войната за проливите Доналд Тръмп не води луда политика, но убиват хора в името на това в САЩ да живеят по-добре, коментира той Голово шоу в Пазарджик: Черноморец победи „Хебър“ с 1:3 в зрелищен мач Голово шоу в Пазарджик: Черноморец победи „Хебър“ с 1:3 в зрелищен мач „Акулите“ демонстрираха ефективност в атаката с голове на Желязков, Добрев и Петков Нов удар по производител на синтетичните наркотици в Бургас: разбиха му лабораторията за метамфетамин Нов удар по производител на синтетичните наркотици в Бургас: разбиха му лабораторията за метамфетамин Полицията в Бургас задържа 38-годишният рецидивист Семейството, което показва, че мечтите нямат граници гостува в Бургас, за да представи вълнуващата си книга Семейството, което показва, че мечтите нямат граници гостува в Бургас, за да представи вълнуващата си книга Те са едни от най-известните български пътешественици, а новата им книга е страстен разказ за изпитания, за вътрешни съмнения, за преодоляване на препятствия и за истинския смисъл на пътуването Ужасна катастрофа на магистрала „Тракия“: Тир излетя от пътя след сблъсък с лека кола Ужасна катастрофа на магистрала „Тракия“: Тир излетя от пътя след сблъсък с лека кола Единият от шофьорите дал положителна проба за наркотици Бойко Борисов отговори на Вежди за девойката: Бих ли допуснал някой друг да решава кой да е в листите Бойко Борисов отговори на Вежди за девойката: Бих ли допуснал някой друг да решава кой да е в листите На националната среща в Пловдив присъстват областните координатори, бивши и настоящи депутати, ексминистри, кметове и други знакови фигури Съдия зове за промени в закона, за да не е ВСС магнит за службогонци и прокурорите да не са на каишка Съдия зове за промени в закона, за да не е ВСС магнит за службогонци и прокурорите да не са на каишка Не бива главният прокурор да има влияние върху кариерата им, подчерта той Цветан Цветанов: Народът избра Радев, защото е жертва на статуквото, но зрее социално напрежение Цветан Цветанов: Народът избра Радев, защото е жертва на статуквото, но зрее социално напрежение  Дефицитът е 6% от БВП, а политиците казват, че трябва да е до 3 на сто и разходите трябва да бъдат орязани, обясни той Флагман.бг разкри строителния фараон Пилипенко, той взе пари за 160 апартамента на зелено в Бургас и ги заряза на Акт 14 Флагман.бг разкри строителния фараон Пилипенко, той взе пари за 160 апартамента на зелено в Бургас и ги заряза на Акт 14 Продължават преговорите между едноличната му фирма "Дисконт 29" и възложителя на незавършения жилищен комплекс "Ариа 2" в новия бургаски кв. Хоризонт, но засега без резултат Успех за каратистите от КК „Сансай” на международния турнир в Истанбул Успех за каратистите от КК „Сансай” на международния турнир в Истанбул Те завоюваха 4 златни медала, 7 сребърни медала и 6 бронзови медала, доказвайки, че Бургас е едно от водещите места за карате в България
Емили Блънт: Страхувах се от Мерил Стрийп, докато снимах „Дяволът носи Прада" Емили Блънт: Страхувах се от Мерил Стрийп, докато снимах „Дяволът носи Прада" Разбира се, двете звезди по-късно успяват да изградят приятелство по време на снимките на първия филм и създадоха един от най-иконичните киноленти на всички времена След силен вятър един човек загина, а трима са ранени  След силен вятър един човек загина, а трима са ранени  Бурният вятър в Румъния доведе до инциденти, щети в 72 населени места и прекъсвания в електрическото захранване Лавров за Зеленски: Мопс срещу слон! Лавров за Зеленски: Мопс срещу слон! В тази класическа история малко куче лае силно по по-голямо животно, за да привлече вниманието му Иран иска отлагане на преговорите за ядрената програма, ако САЩ са съгласни - отварят Ормузкия проток Иран иска отлагане на преговорите за ядрената програма, ако САЩ са съгласни - отварят Ормузкия проток Предложението е било отправено чрез посредниците от Пакистан САЩ удари лодка заподозряна за наркотрафик в Тихия океан, трима души загинаха САЩ удари лодка заподозряна за наркотрафик в Тихия океан, трима души загинаха Южното командване твърди, че съдът е бил свързан с нелегална търговия, но доказателства не са представени публично Непалска драма в България: Млад работник издъхна за дни от скоротечен рак Непалска драма в България: Млад работник издъхна за дни от скоротечен рак Съпругата и детето му останаха на хиляди километри – шенгенските визи не дойдоха навреме Стрелба във Вашингтон: Доналд Тръмп и Мелания бяха евакуирани Стрелба във Вашингтон: Доналд Тръмп и Мелания бяха евакуирани Заподозреният, когото Тръмп описа като „болен човек“, е арестуван Тръмп отмени мирните преговори с Иран Тръмп отмени мирните преговори с Иран В пакистанската столица днес трябваше да пристигнат емисарите Стив Уиткоф и Джаред Къшнър, за да разговарят представители на Иран Почина общински съветник от БСП Почина общински съветник от БСП Поклонението ще се състои на 25.04.2026 г. от 14:00 часа в обредния дом в гробищен парк "Чаира" Политолог: Най-фаталното е когато имаш толкова много власт, да преядеш с нея Политолог: Най-фаталното е когато имаш толкова много власт, да преядеш с нея "Покачването на цените и реформите в съдебната власт са първите две предизвикателства, с които ще се срещне управлението. Бюджетът е нещо повече от просто справяне с цените", каза доц. Буруджиева
Вежди Рашидов за ГЕРБ Вежди Рашидов за ГЕРБ Нова звезда, някаква девойка, командва и кадрува в ГЕРБ Виц на деня Виц на деня Две блондинки си говорят:
- Много мъже ми пишат. Ставам все по-популярна.
- Ооо, това не е нищо! На мен ми пишат и жените им.
Виц на деня Виц на деня - От колко време си женен?
- Ами от 45 години.
- Еха, а кога беше най-щастливия момент в живота ти?
- Преди 46 години.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Баба проповядваше милост и любов към ближния си и винаги се караше с всички.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори