Скандалната заповед на Сандов за „Корал“ излезе в Държавен вестник. Община Царево ще я обжалва в срок
Ако привържениците на екоминистъра спазват законите в държавата, от този момент трябва да незабавно да разчистят бивака на „Корал“ и да се изнесат към столицата
Скандалната заповед за създаване на защитена местност „Залив Корал“ на вицепремиера и министър в оставка Борислав Сандов се появи, публикувана в Държавен вестник, бр. 59 от 26.07.2022 г.
Тя беше издадена на 07.07.2022 г. след още по-скандално заседание в РИОСВ-Бургас, на което присъстваха лицата, чиито имена бяха публикувани от Флагман.бг в ето тази статия:
Как „Корал” стана защитена морска територия (ПЪЛЕН АУДИОЗАПИС от залата на РИОСВ-Бургас)
Заседанието бе проведено в сградата на РИОСВ Бургас в присъствието на зам.-министър Тома Белев, като в последния момент в залата влезе и кметът на община Царево Георги Лапчев.
Абсурдната картина бе заснета от наш репортер, който бе отстранен от залата.
Припомняме, че процедурата за създаването на тази защитена местност беше инициирана от Сдружение „Да запазим Корал“. В обосновката е посочено, че новата морска защитена територия е подходяща за възстановяването на вида тюлен монах. За тази цел, според доклада от еколог, чието име така и не бе оповестено, е необходимо да се осигури акватория с режим от мерки на опазване, които да гарантират местообитание и хранителна база за тюлена монах. Също така бе посочено, че трябва да се защити и постоянното местообитание на морската свиня, афалата, делфина, есетровите риби и др.
На заседанието от 15 юни 2022 г. на въпросната Комисия кметът на община Царево Георги Лапчев единствен е гласувал против и е оспорил с особено мнение подхода по обявяването на защитената местност и предвидените ограничения, припомниха с прессъобщение току-що от Община Царево.
В прессъобщението се казва още, че въпросното проектно предложение е било с липсващи доклади от редица институции и експерти, в първоначалния вариант на проекта за заповед риболовът беше изцяло забранен. Кметът, както се чува в аудиозаписа, публикуван от Флагман.бг на 16 юни 2022 г., изразява твърда позиция в защита на местната общност и на рибарското съсловие. През последните 3 дни напрежението между Община Царево и министъра в оставка Борислав Сандов се нагнети още повече, след като в ефира на bTV, се чуха несъстоятелни твърдения за един държавник.
Кметът на Царево: Министър Сандов излъга в ефир, няма заповед за защитена територия Корал
Това, което е отразено в Държавен вестник, копие от който Флагман.бг публикува тук (виж галерията под текста), става ясно, че след реакцията на кмета на община Царево и на рибарската общност, в заповедта се предвижда изключение от забраната за риболов.
От пресцентъра на Общината опровергават твърденията на Сандов, че заповедта в този й вид е изпратена на вниманието на кметската администрация. Неверни били и внушенията, които разпространява независим общински съветник от Царево, че кметът не е бил против да се приеме предложението за обособяването на защитената зона.
Община Царево ще обжалва в срок публикуваната заповед.

Почина първият отвлечен за откуп бизнесмен в България, Стефко Колев
Сеизмичен рояк: Над 150 труса са регистрирани в Западна Турция
Пилешки бутчета с картофи и грах в гювеч – класическа рецепта за почивните дни у дома
Ще се изненадате: защо копчетата на мъжките дрехи са вдясно, а на дамските – вляво
Даниел Смилов: Йотова няма да води политика, различна от тази на Радев
Планинските курорти търсят нов модел на развитие чрез законодателни промени
Почина актьорът Стоян Георгиев
2 зодии ще плачат от щастие през 2026 г.
Фестивалът на фенерите в Китай: Огнена феерия за Нова година
Измамници продават морски контейнери на фалшиви оферти: Жертви разкриват схемата
Ледена вълна в САЩ: Температури до минус 33° в Чикаго и хиляди отменени полети
Гардероб за 1599 лв. става 1599 евро: НАП и КЗП проверяват ценови скокове след въвеждането на еврото

Вижте чии палатки и каравани са върху плажа. Вижте, кои дерибействат на плажа необозпокоявани от никой. Дошли от незнам си къде и прогониха местните хора с поминък рибарството.
Защитават свинете Киро и компания, други свине и прасета няма на частния плаж Корал, екологично осран от мизерниците!