Рибарите стават търговци – всяко попче през касов апарат

Иван Алексиев, Гюзелев, кметът Николов, Гребенаров и зам.министър Цветанов (отдясно наляво) слушат рибарите
20 Юни 2011, Понеделник, 17:41 ч.
Автор: Катя КАСАБОВА, Снимка авторътНовите промени в
закона са абсурдни, казва кметът на Ченгенето Стоян Боев-Сербеза
Голяма глупост ще залегне в промените на закона за рибарството и аквакултурите, ако мнозинството в НС не ни послуша. Рибарят е беден човек – не можеш да сложиш в лодката му сметачна машина, която да отчита колко броя попчета днес е уловил, нито касов апарат – колко и на каква цена е продал. Това са думите на Стоян Боев-Сербеза, председател на неправителствената организация „Морски сговор“, известен повече като неформален кмет на Рибарското селище Ченгене скеле до Бургас. В каналите на Ченгенето в момента, по думите на Сербеза, има 1 200 лодки. Давам ви гаранция, че това са плавателни съдове на активни рибари. Но те не са богати, от нас ще се иска всеки да се регистрира като едноличен търговец.
Почват данъци, патенти, осигуровки и пр., казва Сербеза. С тези думи пред besove.bg рибарският кмет на Бургас направо стъписа седналия до него шеф на агенцията по безопасност на храните Димитър Германов, както и шефовете на ИАРА. Това стана в голямата заседателна зала на Областна управа днес по обед, където заприиждаха представители на рибарските сдружения от варненска и Бургаска област, по покана на бургаските депутати от ГЕРБ. Причината за срещата бе да се обсъдят между първо и второ четене предложения, които да залегнат в поправките на закона. Дойде и зам.министърът на земеделието Цветан Димитров.
Срещата бе председателствана от депутата Стоян Гюзелев, до него седеше Иван Алексиев. Малко по-късно пристигна областният шеф на ГЕРБ Димитър Бойчев. До зам.министъра се настаниха областният управител Константин Гребенаров и бургаският кмет Димитър Николов, който е доста популярен в Ченгенето. Срещата продължи повече от два часа, зам.министърът успокояваше присъстващите, че иска да синхронизира рибарлъка с работата в останалите сектори от икономиката, да се избегне нелоялната конкуренция и „като цяло да има контрол върху стопанската дейност на всички участници в хранителната верига“.
Сред най-големите абсурди бе посочен примерът, че ние квота за чернокоп нямаме, а в Турция от този деликатес правят луди пари. Че нашата квота за улов на калкан в ЕС е унизително малка, за сметка на огромните количества цаца. Също така трябва се намери начин точно да се специфицират траловете, които да се допускат на дълбочина под 15 метра. Черната мида – филтърът на морето била на изчезване, защото рапаните са я изяли, а бялата мида била забранена за улов, въпреки, че италианците си облизвали пръстите за нея.
В категории:
Бизнес








Ето защо го връщат в “Игри на волята”
01/05/2025, Четвъртък 22:00
1

Мериш по 3 супени лъжици от всичко и накрая заливаш с мляко – бърз и сочен сладкиш за 20 минути
01/05/2025, Четвъртък 21:40
0

Настъпи времето на 2 зодии – от 1 май ги очаква безпрецедентна трансформация
01/05/2025, Четвъртък 21:20
0

Търговци с мрачна прогноза, задава се нов удар по джоба
01/05/2025, Четвъртък 21:00
2



Имах малко останал козунак и спретнах тази вкусна торта с ягоди
01/05/2025, Четвъртък 20:40
0



Важно: Това са най-търсените професии и умения у нас
01/05/2025, Четвъртък 19:59
2

Взех няколко топчета черен пипер и ги хвърлих в прането в пералнята, резултатът беше изумителен
01/05/2025, Четвъртък 19:40
2

Толкова проста тайна прави тази баница най-апетитната
01/05/2025, Четвъртък 19:21
0

Вчера започна ерата на изобилието за 3 зодиакални знака
01/05/2025, Четвъртък 19:00
0