×
Европейска столица на културата Евровизия 2027 Промо зона Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Ексшефът на ДАБЧ Бате Харо и още трима отиват на съд за подкупи, търговия с влияние и пране на пари


Ексшефът на ДАБЧ Бате Харо и още трима отиват на съд за подкупи, търговия с влияние и пране на пари
Петър Харалампиев (вляво) и няколко души бяха арестувани заради аферата преди близо две години
Тема в развитие
виж още
скрий
25 Септември 2020, Петък, 11:43 ч.
Автор: Лъчезар ЛИСИЦОВ (снимка-архив: Авторът)

Петър Харалампиев е обвинен, че е ръководил организирана престъпна група

Специализираната прокуратура днес внесе в Специализирания наказателен съд обвинителен акт срещу бившия председател на Държавната агенция за българите в чужбина П.Х., бившия главен секретар на агенцията К.Т. и други две лица.

Те са предадени на съд за участие в организирана престъпна група, създадена с цел искане и получаване на подкупи, търговия с влияние и изпиране на пари, съобщават от спецпрокуратурата.

Ръководителят на държавната агенция е привлечен към наказателна отговорност за това, че от началото на юли 2017 г. до 29 октомври 2018 г., в качеството му на длъжностно лице, е ръководил организирана престъпна група. В това си качество той лично е искал и получавал подкупи за издаване без законово основание на удостоверения за български произход на чужди граждани – в някои случаи експресно (дори в рамките на един работен ден).

П.Х. упражнявал и търговия с влияние – притискал със заплахи за наказания и уволнение заместник-председател на агенцията той да подписва заповедите за издаване удостоверенията и самите удостоверения, както и останалите актове по процедурата за издаването им.

По три обвинения ще отговаря и бившият главен секретар на агенцията. Освен за участие в престъпната група, той е обвинен за търговия с влияние и изпиране на пари.

В банков сейф К.Т. е държал 181 930 евро, 152 770 лева, 32 250 щатски долара и 15 британски паунда с обща левова равностойност 563 936.93 лева, които не е декларирал и за които е знаел, че са придобити чрез тежки умишлени престъпления, извършени от организираната престъпна група.

Председателят и главният секретар на ДАБЧ са извършили и множество длъжностни престъпления, свързани с работата им с публични финансови ресурси - злоупотреби със служебни автомобили, горива, средства за бонуси и заплати и др. Те са отразени в изготвени по искане на Специализираната прокуратура доклади на АДФИ, а нанесените на ДАБЧ щети се възстановяват на вноски. По тези факти и доказателства са отделени материали в отделно досъдебно производство.

Другите двама обвиняеми по делото са предадени на съд за участие в организираната престъпна група.

Обект на корупционната дейност на участниците са били предимно граждани на държави от Западните Балкани, както и на държави, нечленуващи в ЕС, които са със славянско население.

Доказани са случаи, в които К.Т. лично давал съвети на чужди граждани или техни посредници как да се манипулират книжата към заявленията за издаване на удостоверение за български произход – актове за раждане, брачни свидетелства и др. на родителите и дядовците на кандидатите, информират още от Специализираната прокуратура.

Предстои Специализираният наказателен съд да насрочи разпоредително заседание по делото.

Припомняме, че обвиняемият, а вече подсъдим бивш шеф на ДАБЧ е Петър Харалампиев, известен и като Бате Харо. 

Той и още няколко души бяха арестувани за горецитираната схема още през октомври 2018 г. Тогава се гледаха мерки за неотклонение освен на г-н Харалампиев, но и на тогавашния главен секретар на Агенцията Красимир Томов, както и на сърбина Марко Стойов. 

Петър Харалампиев бе излъчен за председател на ДАБЧ от квотата на "Обединени патриоти". Той подкрепи коалицията преди парламентарните избори през 2017 г. чрез своето сдружение "БГ патриот". 

 


В категории: Крими


4
Коментара
4
Коментара по темата
4.
Джок Полфрийман
25.09.2020 21:06:33
0
1
В България отдавна има организирана престъпна група (на политическо ниво) за внос на руснаци. Вкарва се всякаква палач - от желаещи да се отскубнат от проклетата кочина, в която са се родили - до шпиони и криминални престъпници (рецидивисти) с основно образование и навлезли в непродуктивна възраст - над 45 години (тогава започват болестите и пр.).
В началото ги уреждат като "временно пребиваващи" и след три години стават (забележете) БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ - "Я уже бъльгарин".
И придобиват всички права, включително и да гласуват на избори - нали вече са БЪЛ(ь)ГАРИ.
А броят на тия новоизлюпени бъл(ь)гари е вече около 750 000.
Честито ви ТРЕТО ОСВОБОЖДЕНИЕ!!!
3.
възмутен .
25.09.2020 12:47:25
1
4
Интересно че Каракачанов и Джамбазки не ги опоменават въпреки че това се осъществявало с тяхни протекции Тези хора са излъчени от тяхната ПГ .
P
2.
ХУБАВО ГИ ВИЖТЕ ПАТРиОТЕТЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
25.09.2020 12:15:56
1
2
ДАЛАВЕРИ ДО ДАЛАВЕРИ МАЙНОЛЬО!!!!!!!!
1.
Кушку
25.09.2020 12:06:28
1
3
А Тодор Дамов кога. Не спря да си иска...
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Само във Флагман.бг: Известна бизнесдама от Несебър взе хотел "Мираж" Само във Флагман.бг: Известна бизнесдама от Несебър взе хотел "Мираж" Дарина Николова има опит в сферата на недвижимите имоти "С колко да караме в лявата лента" разпали спор във фейсбук "С колко да караме в лявата лента" разпали спор във фейсбук Някои потребители пък призоваха за по-спокоен тон и взаимно зачитане на пътя, като отбелязаха, че агресията и прибързаните изпреварвания отдясно са също толкова опасни, колкото и безпричинното заемане на изпреварващата лента Купувачите вече не искат жилище на шпакловка: Ремонтът добавя до 500 евро на квадрат Купувачите вече не искат жилище на шпакловка: Ремонтът добавя до 500 евро на квадрат Нова тенденция във Велико Търново - готовите за нанасяне апартаменти изместват новото строителство и старите къщи, които изискват сериозен ремонт Всички в Слънчев бряг ли се страхуват от собственика на павилиона, който нападна данъчни (ВИДЕО) Всички в Слънчев бряг ли се страхуват от собственика на павилиона, който нападна данъчни (ВИДЕО) Екип на Флагман.бг провери на място какво се случва след екшъна с инспекторите на НАП. Съседните търговци отказаха да говорят, а жена от близко заведение даде различна версия за случилото се. Жегата свива Седемте рилски езера, потоци към Джерман вече са пресъхнали Жегата свива Седемте рилски езера, потоци към Джерман вече са пресъхнали При Рибното брегът се е отдръпнал с метри, а край Бъбрека ниската вода вече отваря пътека покрай скала, която при пълно езеро остава недостъпна На Петрова нива отбелязват 123 г. от Илинденско-Преображенското въстание На Петрова нива отбелязват 123 г. от Илинденско-Преображенското въстание Научна конференция на тема „Тракийските българи в борба за свобода“ започва в 13:00 часа Да организираш парти в софийски парк - попълваш заявление като да организираш протест, иначе глоба до 500 евро Да организираш парти в софийски парк - попълваш заявление като да организираш протест, иначе глоба до 500 евро Кметът Васил Терзиев уверява, че никой няма да бъде глобяван само защото е занесъл торта в парка Таверната Келари, където откриха мощния GPS заглушител, не е случайна - през тайните й тунели преди три години избяга Пепи Еврото Таверната Келари, където откриха мощния GPS заглушител, не е случайна - през тайните й тунели преди три години избяга Пепи Еврото Заведението се свързва с Таки и Ами  Странен завой на руския Ил-76 към Безмер вдигна въпроси към МО и РВД Странен завой на руския Ил-76 към Безмер вдигна въпроси към МО и РВД Машината е летяла към Сърбия с разрешение, но анализът на траекторията поставя под съмнение дали е следвала изцяло одобрения маршрут Уикендът по морето започва с идеално време за плаж, в неделя става още по-топло Уикендът по морето започва с идеално време за плаж, в неделя става още по-топло По Черноморието днес ще е до 29 градуса с морска вода 24 - 25 градуса, а в неделя Варна и Бургас се насочват към 32 градуса
Антидрон чадър над Драгалевци? Експерт посочи защо мощният GPS заглушител е бил включен Антидрон чадър над Драгалевци? Експерт посочи защо мощният GPS заглушител е бил включен Доц. Милен Иванов смята, че техниката е пазела хора от евентуална атака с дрон, а смущенията при летището и самолетите са били страничен ефект Хари се връща във Великобритания, но най-трудната среща остава тази с Уилям Хари се връща във Великобритания, но най-трудната среща остава тази с Уилям Шест години след раздялата на двамата братя Атлантикът вече няма да стои между тях, но недоверието, публичните обвинения и старите рани не изчезват с един адрес Двама в ареста за пожара край Медвен, деца подпалили нов огън в Градец Двама в ареста за пожара край Медвен, деца подпалили нов огън в Градец Разследващите са иззели видеозаписи и разпитват свидетели след стихията, изпепелила около 2000 декара, а родителите на децата са санкционирани за отделния пожар в Градец Уби новородения си син и скри тялото му в гардероб, година по-късно призна всичко Уби новородения си син и скри тялото му в гардероб, година по-късно призна всичко Лейкън Снелинг промени първоначалната си версия и заяви пред съдията, че сама е лишила детето от кислород Киев: Русия разположи 8500 севернокорейски военни в Курск, 400 от тях управляват дронове Киев: Русия разположи 8500 севернокорейски военни в Курск, 400 от тях управляват дронове Украинското разузнаване твърди, че Путин ще поиска от Ким Чен-ун до 50 000 допълнителни военнослужещи, докато Пхенян отхвърля подобни планове GPS заглушител в София: ДАНС, Келари, Таки и Ами - какво знаем до този момент GPS заглушител в София: ДАНС, Келари, Таки и Ами - какво знаем до този момент Българка от плаж в Гърция: Потресена съм, нашенец осакати рак пред очите на деца Българка от плаж в Гърция: Потресена съм, нашенец осакати рак пред очите на деца Почивката край кристално чистото море се превърнала в грозна сцена - мъж извадил животното от водата, откъснал щипките му и го хвърлил обратно Есенният медицински форум в БДУ разширява международното си участие Есенният медицински форум в БДУ разширява международното си участие За поредна година събитието ще събере изследователи, преподаватели и медицински специалисти от различни области на здравеопазването, които ще споделят научни разработки, професионален опит и актуални постижения в медицината Такситата в София искат нови 10% отгоре от 1 януари Такситата в София искат нови 10% отгоре от 1 януари Браншът вече внесе искането си в Столичния общински съвет - само горивата са поскъпнали с 24%, а при одобрение минималната дневна тарифа ще доближи 0,80 евро на километър САЩ отвориха таен коридор през Ормуз: До 20 танкера минават нощем, но петролът пак лети нагоре САЩ отвориха таен коридор през Ормуз: До 20 танкера минават нощем, но петролът пак лети нагоре Американските военни твърдят, че през южния канал вече извеждат близо 10 млн. барела дневно, докато официалното корабно проследяване вижда едва седем съда за денонощие
Бойко Борисов Бойко Борисов Всички сме хора, всички правим грешки, важното е да не са фатални. Виц на деня Виц на деня Приятели си говорят:
- Моята приятелка е като мобилен телефон.
- В смисъл, че е малка ли?
- Не, в смисъл, че като свърша парите не ми говори.
Виц на деня Виц на деня - Какво е търговия с влияние?
- Когато барманът вижда, че си под влияние на алкохола, но продължава да ти сипва!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Приятелството може да завърши с любов, любовта с приятелство — никога.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори