Издавали български паспорти на чужди граждани, за да работят в ЕС! Човек на ВМРО управлява агенцията
20 души и председателят Петър Харалампиев са задържани. Според прокуратурата те са вземали рушвет от по 5 хил.евро за издаване на български паспорт
29 Октомври 2018, Понеделник, 10:00 ч.
Автор: Антония ЧОРЕВАСамо преди няколко месеца депутатите на Каракачанов сложиха подписи за създаване на анкетна комисия за разследване на процедурата
Председателят на Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) Петър Харалампиев и още над 20 души са задържани по време на спецоперация.Операцията е започнала днес, но се работи по сигнал, подаден преди 4 месеца, в Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно имущество (КПКОНПИ), показа проверка на Флагман.бг.
Сигналът е заради нелегално осигуряване на българско гражданство. Сред 20-те арестувани са, както служители на агенцията, така и посредници.
Схемата била за даване на българско гражданство на хора, които нямат български корени - от Украйна, Молдова и Македония, с цел да могат, получавайки българско гражданство, да се разхождат свободно на територията на целия Европейски съюз.
Документите, които са им издавани обаче били нелегални, твърдят наши източници – за цена 5000 евро.
От спецпрокуратурата засега не дават повече информация колко време, на колко граждани и на какви точно цени се е осигурявало българско гражданство. Очаква се да има брифинг по темата до часове.
В момента се извършват претърсвания на офисите на агенцията – в София, Кюстендил и Плевен.
В Кюстендил нямало официален офис или представителство на Агенцията за българите в чужбина, но там имало адвокати и посредници, които подпомагали схемата.
Петър Харалампиев, който е шеф на агенцията, е назначен по препоръка на вицепремиера Красимир Каракачанов за председател на Държавната агенция за българите в чужбина /ДАБЧ/.
Миналата година покрай него имаше скандал с негова снимка, на която той е с нацистка тениска.
Лятото пък именно депутатите от ВМРО сложиха подписите си под искане на ДПС да се направи анкетна комисия за това как се издава българско гражданство.
„Чухме че има обвинения, че хора, издирвани от Интерпол, са получили българско гражданство. Нека се провери”, каза, невярвайки тогава депутатът от ВМРО Юлиан Ангелов в парламента.
В категории:
Политика
Ад на „Калотина“! Сърбите се спасиха с хитър ход, хиляди българи и чужденци са в капан на границата
Екшън на "Тракия": Украински ТИР с потресаващи гуми, полицията го спря
Българска туристка нападната от диви свине в Гърция
Опасно време: Близо 1000 мълнии удариха Северозапада само за час
Черна серия от удавяния в Германия
Почина шейхът, помогнал за освобождаването на българските медицински сестри в Либия
Президентът на ФИФА с революционно изказване! Пече се ново увеличение на отборите на Мондиали
Видният републиканец Линдзи Греъм почина внезапно, Тръмп тъжи
Елитът на подводния риболов превзе Коракя и Ропотамо, Валентин Люцканов вдигна Купа „Приморско“
Пластмасата залива Гърция, нивата по плажовете са далеч над нормите в ЕС
Общински съветник вдигна сватба в училищен двор с над 1300 гости
Пилот се заби в дърво на рали „Раховец-Лясковец“: Състезател е в болница, прекратиха тренировките
Новият лидер фантом на Иран изчезна от погребението на баща си, но се закле в кърваво отмъщение от Телеграм!

Ама тези парички дали са били само за него?
23 албанци и косовари са арестувани в страни от ЕС при специализирани полицеиски акции за кражба на лукс кли и наркотрафик в задьржаните лица са намерени ПРЯСНИ БГ ПАСПОРТИ