×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Защо такива, като съдията Кунчев от Бургас, трябва да напуснат съдебната система


Защо такива, като съдията Кунчев от Бургас, трябва да напуснат съдебната система
Вина за пороците в съдебната система имат както кадровиците от ВСС, така и депутатите, които избират голяма част от тях
Тема в развитие
Хронология на делото за побоя в “Джубокс”. От Перата, Мъфито и Кавалджиев е иззет цял боен арсенал* Защо такива, като съдията Кунчев от Бургас, трябва да напуснат съдебната система АЕЖ-България: Осъдителните решения срещу бургаски медии по случая „Перата” са скандални Етичната комисия на съдийската колегия заседава по казуса с осъдените от Перата медии Етичната комисия във ВСС поиска "пълна и всеобхватна проверка" на бургаския съдия Калин Кунчев Съдийската колегия на ВСС се събира извънредно – ще приема декларация заради протестите на бургаските журналисти Депутатът Александър Сиди към бургаските журналисти: В битката за свободата на словото не сте сами! ВСС обяви ситуацията със съдия Кунчев и Перата за аварийна, ще заседава извънредно Съдия Калин Кунчев - гробарят на свободното слово Декларация на бургаските медии в защита на свободното слово Бургаските журналисти въстанаха срещу съдия Кунчев от Районния съд (ВИДЕО) Мотивите, с които съдия Кунчев осъди колегите от Бургаснюз и Бургасинфо И съдия Кунчев от Бургас е човек, разберете го!
виж още
скрий
17 Януари 2018, Сряда, 12:54 ч.
Автор: Флагман

Алармата на журналистите може да се окаже предвестник на нещо много по-голямо и страшно


Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) се притесни заради протестите на бургаските журналисти във връзка с решенията на съдията Калин Кунчев по делата, заведени от Петър Низамов-Перата.

Съдия Кунчев от Районен съд – Бургас реши, че БургасНюз и БургасИнфо имат вина за това, че са написали думата „биячи” в заглавията на дописки, които засегнали Перата.

От Съдийската колегия на ВСС излязоха със спешна декларация.

„Членовете на Съдийската колегия изразяваме тревогата си във връзка с отразените в някои медии твърдения за неетично и непрофесионално поведение на български съдия при изпълнение на служебните му задължения”, заявяват те.

Друг любопитен фрагмент от декларацията е: „Категорично се противопоставяме на публичното заклеймяване на постановени от съдии актове, с което се отправят внушения за пристрастност, липса на обективност и несъвместимост с високите професионални и нравствени изисквания към длъжността на съдията.
Съдийската колегия на ВСС осъжда всяко посегателство върху независимостта на съдебната власт и българските магистрати.
Високо ценим свободата на словото и правото на гражданите да бъдат информирани и се надяваме, че действията на журналистическата колегия в гр. Бургас не представляват опит за натиск върху съда по неприключило съдебно производство и за влияние върху неговата безпристрастност.”

Текстът е изготвен от Комисията по професионална етика на Съдийската колегия. Едновременно с това тя възложи на Етичната комисия при Окръжен съд – Бургас и на Инспектората към Висшия съдебен съвет да извършат пълна и всеобхватна проверка, с оглед твърденията за неетично поведение и уронване престижа на съдебната власт от съдия Калин Кунчев.

Тревогата на Съдийската колегия – че се посяга върху независимостта на съдебната власт и на отделни магистрати, е на пръв поглед логична.
От друга страна идва въпросът - доколко едни или други протести и публикации могат да влияят върху взимането на решения от съдиите у нас. И - има ли доверие Висшият съдебен съвет на българските магистрати.

Всъщност целта на журналистите в Бургас, а оказа се и в националните медии, които масово се възмутиха от възникналата ситуация, не е да оказват влияние на съдиите по конкретни дела.
Проблемът с липсата на професионализъм и с корупцията започва да става система и във ВСС трябва да си дадат сметка за това. Български журналисти осъдиха неколкократно държавата в Европейския съд по правата на човека, след като други наши магистрати взеха решения, подобни на това на съдия Калин Кунчев.

Всъщност решението на съдия Кунчев е просто фрапантно и то дойде след поредица нередности в съдебния процес, като се започне от опростената такса на Перата и се премине през държанието на Низамов и на съдията в съдебната зала.

Ако медийната гилдия не се бе възмутила, дали ВСС щеше да инициира пълна и всеобхватна проверка на Калин Кунчев? Защо Висшият съдебен съвет проспа поведението на съдия Кунчев, който на практика бе уличен от варненската прокуратура още през 2014 г., че бълва коментари под публикации в сайта „Афера”, уронващи престижа на съдебната система и на отделни магистрати. При това с псевдоними на английски, които се превеждат като „Гробокопач”, „Смърт” и „Под черен флаг марширувам”.

Ако медийната гилдия може да постави проблема, когато е засегната, какво могат да сторят тогава останалите граждани, които стават жертва на неадекватни съдебни решения? И прави ли сме медиите, които често получаваме сигнали за несправедливи решения на магистрати, да връщаме подателите им с аргумента, че няма как да се месим в съдебен процес?

Казусът със съдия Калин Кунчев едва ли ще е капката, която ще прелее чашата на търпението на българското общество за пороците в правосъдната система. Ако обаче нещата продължават в същата посока, утре сериозно засегнати граждани и общности могат да пометат системата.

„Флагман” е алармирал нееднократно, че кадровият подбор на върха – в самия Висш съдебен съвет, е порочен, като еманация на това е процедурата, по която се избират 11 от 25-те членове на съвета в парламента. Народното събрание вкарва във ВСС мандат след мандат неподходящи и зависими магистрати и то съвсем съзнателно - под влияние на задкулисни фактори.

Висшият съдебен съвет е най-важният орган в съдебната система, който кадрува и оценява магистратите. Ако върхът е узурпиран задълго от неподходящи и корумпирани лица, то рухването е неминуемо и то ще последва рано или късно. Сега във ВСС се оплакват от протеста на бургаските журналисти. Той обаче ще им се стори като детска песничка в сравнение с това, което може да последва след някоя и друга година. Ако проблемите продължават да се замитат под килима.
Вижте кои членове на Съдийската колегия присъстваха на заседанието вчера и приеха набързо единодушно предварително подготвената декларацията, според която публичното говорене и несъгласието с решение на съд се приема като посегателство към независимостта на съдебната власт:


Георги Чолаков - Председател на ВАС

Квота на съдиите:
Атанаска Дишева
Боряна Димитрова
Красимир Шекерджиев
Олга Керелска
Цветинка Пашкунова

Квота на Народното събрание:
Боян Магдалинчев - представляващ ВСС
Боян Новански
Вероника Имова
Драгомир Кояджиков


В категории: Темида , Бургас


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
3
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Развръзката в Джирото дойде Развръзката в Джирото дойде 30/05/2026, Събота 20:40 0
Тервел ИЛИЕВ Голям пожар край Стара Загора Голям пожар край Стара Загора 30/05/2026, Събота 19:59 0
Флагман.БГ АПИ има ново ръководство АПИ има ново ръководство 30/05/2026, Събота 19:20 0
Тервел ИЛИЕВ Кои зодии са най-съвместими в любовта Кои зодии са най-съвместими в любовта 30/05/2026, Събота 18:40 0
Тервел ИЛИЕВ Гърми сексистки скандал на Ролан Гарос Гърми сексистки скандал на Ролан Гарос 30/05/2026, Събота 18:30 0
Тервел ИЛИЕВ Много солени глоби в Гърция Много солени глоби в Гърция 30/05/2026, Събота 17:40 0
Тервел ИЛИЕВ Кола пламна като факла край Руен Кола пламна като факла край Руен 30/05/2026, Събота 16:45 1
3
Коментара по темата
3.
*********
18.01.2018 09:27:45
0
0
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
2.
МИЛЕН БАНКИН
17.01.2018 21:00:53
4
9
За да може мястото му да се заеме от судия МАРИЯ ДЖАНКОВА от РС-Айтос...И тогава ще видите от къде изгрява слънцето....

ЩЕ ИМА ДА СЕ МОЛИТЕ ЗА ТАКИВА КАТО съдия Кунчев
1.
Адолф
17.01.2018 20:12:05
9
18
Надухте ни главите 2 дни .... Де така да се хвърляхте и за другите несправедливости
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Кафе, душ и разходка не помагат за изтрезняване, при жените е по-тежко Кафе, душ и разходка не помагат за изтрезняване, при жените е по-тежко Черният дроб на възрастен елиминира около 0,1-0,15 ppm на час - и това не може да се ускори от кафе, студен душ или разходка, обяснява специалист по зависимости   АПИ има ново ръководство АПИ има ново ръководство Александър Тодоров е новият председател на УС Петьо Еврото вече има достъп до всяко съдебно е-дело като адвокат Петьо Еврото вече има достъп до всяко съдебно е-дело като адвокат Електронният подпис ще отваря на адвокатите възможността да четат всичко в Единния портал за електронно правосъдие Два тира се размазаха на ключовия път Мездра-Ботевград Два тира се размазаха на ключовия път Мездра-Ботевград Шофьор е в болница, движението край Скравена е напълно блокирано Колко мигранти е длъжна да приема България от юни? Колко мигранти е длъжна да приема България от юни? Новият пакт на ЕС предвижда: обгрижване на нахлулите през Турция, получаване на араби и африканци на квотен принцип или заплащане на солени глоби Голям пожар край комплекс "Райска градина" в Свети Влас Голям пожар край комплекс "Райска градина" в Свети Влас На място вече са изпратени пожарникарски екипи  Милионерът Ваньо Алексиев праща Валерия на Женския пазар да купува по-евтино Милионерът Ваньо Алексиев праща Валерия на Женския пазар да купува по-евтино Валерия разказа, че е успяла да напълни няколко торби с плодове, зеленчуци и варива само за 20 евро Антон Кутев категоричен: Предстои икономическа криза у нас, която трябва да се удържи Антон Кутев категоричен: Предстои икономическа криза у нас, която трябва да се удържи Свръхдефицитът не е изненада, а резултат от години необосновано увеличаване на разходите Завръща се легенда на Бургас: радио „Гларус“ Завръща се легенда на Бургас: радио „Гларус“ Събитието срещна новия екип и първия – от зората му Сезонните алергии стават все по-дълги и интензивни заради климатичните промени и по-топлите зими Сезонните алергии стават все по-дълги и интензивни заради климатичните промени и по-топлите зими Лекарите предупреждават за сериозни рискове при самолечение с билкови продукти и съветват за навременна консултация със специалист
Колко мигранти е длъжна да приема България от юни? Колко мигранти е длъжна да приема България от юни? Новият пакт на ЕС предвижда: обгрижване на нахлулите през Турция, получаване на араби и африканци на квотен принцип или заплащане на солени глоби Владимир Путин иска вечен живот, дал е $ 26 милиарда за експерименти Владимир Путин иска вечен живот, дал е $ 26 милиарда за експерименти Руският президент не иска да умира Сделката с Иран: петте основни проблема, пред които е изправен Тръмп Сделката с Иран: петте основни проблема, пред които е изправен Тръмп Администрацията на Тръмп обсъжда временно спиране на огъня, но ключови въпроси около ядрената програма, санкциите и корабоплаването остават нерешени Жилищната криза в Гърция се задълбочава заради рекордните наеми и недостига на достъпни имоти Жилищната криза в Гърция се задълбочава заради рекордните наеми и недостига на достъпни имоти Високите разходи за подслон поглъщат огромна част от доходите на домакинствата и спират младите хора да създават семейства Опасна треска след ухапване от кърлежи предизвика смъртни случаи в съседна Турция Опасна треска след ухапване от кърлежи предизвика смъртни случаи в съседна Турция Климатичните промени и зачестилите валежи активизираха разпространението на Кримска-Конго хеморагична треска в региона Хърватия въвежда строги ограничения за продажбата на алкохол заради пияни туристи Хърватия въвежда строги ограничения за продажбата на алкохол заради пияни туристи Новите законови промени дават право на местните общини да забраняват нощната търговия с алкохолни напитки в магазините Веселин Пренеров от трибуната на ОбС: Загърбваме егото и суетата, Бургас има исторически шанс за Евровизия Веселин Пренеров от трибуната на ОбС: Загърбваме егото и суетата, Бургас има исторически шанс за Евровизия Местният парламент даде мощен символен знак, че градът е готов за най-мащабния музикален форум Лоша прогноза за българските отбори, само Левски има шанс за пробив в евротурнирите, смята суперкомпютър Лоша прогноза за българските отбори, само Левски има шанс за пробив в евротурнирите, смята суперкомпютър Според предвижданията, водените от Хулио Веласкес „сини“ ще си осигурят място в основната схема на третия по сила турнир на УЕФА Лигата на конференциите Дипломатически покер: Проект за мир предвижда отваряне на Ормузкия проток, Белият дом отрича Дипломатически покер: Проект за мир предвижда отваряне на Ормузкия проток, Белият дом отрича Корпусът на гвардейците на ислямската революция обяви, че нова директна война със САЩ е малко вероятна поради „слабостта на врага“ Румен Радев в Париж: Първо да гарантираме стандарта на живот на българите и после на Украйна! Румен Радев в Париж: Първо да гарантираме стандарта на живот на българите и после на Украйна! Премиерът очаква френски влакове до август, говори за модернизация на армията ни и за нови позиции за бившата съветска република
Атанас Пеканов, вицепремиер Атанас Пеканов, вицепремиер Хората трябва да се откажат от скъпите неща Виц на деня Виц на деня Двама се карат:
- Ти знаеш ли кой е баща ми, бе?
- Не. А ти знаеш ли?
Виц на деня Виц на деня Как действа алкохола при мъжете и жените:
Той - пие едно, две, три и забравя...
Тя - пие едно, две, три, че като си спомни..
Статус във фейсбук Статус във фейсбук За да съм здрав и да не се разболявам приемам витамин "ЦЕ." - мезенЦЕ, винЦЕ, кюфтенЦЕ, прасенЦЕ!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори