×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Вижте актуалната пътна обстановка
  • Гръцкият финансов министър Кириакос Пиеракакис беше избран за председател на Еврогрупата
  • Парламентът трябва да гласува оставката на правителството
  • Земетресение с магнитуд 6,7 удари североизточната част на Япония
  • Нов прокурор, който да разследва главния прокурор и заместниците му, ще бъде избран днес
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

АЕЖ-България: Осъдителните решения срещу бургаски медии по случая „Перата” са скандални


АЕЖ-България: Осъдителните решения срещу бургаски медии по случая „Перата” са скандални
Ако тези решения бъдат потвърдени и на следваща инстанция, АЕЖ – България ще запознае международните институции със случая
Тема в развитие
Хронология на делото за побоя в “Джубокс”. От Перата, Мъфито и Кавалджиев е иззет цял боен арсенал* Защо такива, като съдията Кунчев от Бургас, трябва да напуснат съдебната система АЕЖ-България: Осъдителните решения срещу бургаски медии по случая „Перата” са скандални Етичната комисия на съдийската колегия заседава по казуса с осъдените от Перата медии Етичната комисия във ВСС поиска "пълна и всеобхватна проверка" на бургаския съдия Калин Кунчев Съдийската колегия на ВСС се събира извънредно – ще приема декларация заради протестите на бургаските журналисти Депутатът Александър Сиди към бургаските журналисти: В битката за свободата на словото не сте сами! ВСС обяви ситуацията със съдия Кунчев и Перата за аварийна, ще заседава извънредно Съдия Калин Кунчев - гробарят на свободното слово Декларация на бургаските медии в защита на свободното слово Бургаските журналисти въстанаха срещу съдия Кунчев от Районния съд (ВИДЕО) Мотивите, с които съдия Кунчев осъди колегите от Бургаснюз и Бургасинфо И съдия Кунчев от Бургас е човек, разберете го!
виж още
скрий
17 Януари 2018, Сряда, 11:45 ч.
Автор: Флагман

Влизат в противоречие с Конституцията, Европейската конвенция за правата на човека и основните свободи и практиката на ЕСПЧ


Асоциацията на европейските журналисти – България намира за скандални решенията от 11 януари на Районен съд - Бургас, с които два сайта от морския град са осъдени за това, че са цитирали прессъобщания на МВР и Прокуратурата.

БургасНюз и Бургасинфо са осъдени на първа инстанция по дела, заведени от Петър Низамов, придобил публичност с прякора Перата. Решенията могат да бъдат видени тук и тук. Ищецът твърди, че двете издания са нарушили презумпцията за невинност заради това, че през март 2012 г., позовавайки се на прессъобщения на МВР и прокуратурата, са информирали обществото, че Петър Низамов е бил обвинен и задържан за инцидент в бургаска дискотека.

Съдът приема частично исковете и осъжда двете медии да заплатят общо 2500 лева обезщетение на Низамов плюс разноски по делото.
В решението си срещу БургасНюз съдът потвърждава, че публикацията препечатва едно към едно съобщение на областната дирекция на МВР Бургас. Както препоръча и АЕЖ-България в позицията си по случая от 20 юни 2017, съдия Калин Кунчев прилага по аналогия чл. Чл. 17 (4) от Закона за радиото телевизията, който освобождава доставчиците на медийни услуги от отговорност за разгласени сведения, когато те са получени по официален ред.

Съдът обаче осъжда медията заради това, че е поставила неподходящо заглавие на публикацията, идентична с прессъобщението на МВР.
От решението става ясно, че според съда в текста на самото прессъобщение на МВР вероятно е нарушена презумпцията за невинност на лицето. Но медията не може да бъде отговорна за това, тъй като се позовава на текста дословно. Осъдена е обаче заради заглавието, което е поставила на тази публикация. Съдът дори стига дотам да препоръчва кое би било подходящо заглавие за публикацията. Единият от двата предложени варианта гласи: “Бургаският окръжен съд уважи протеста на прокуратурата и взе мерки за неотклонение “Задържане под стража“ спрямо обвинените за нанасянето на побой над охранител в дискотека “Джубокс“ бургазлии“.

Това предложение показва пълно непознаване на естеството на журналистическата работа. Абсурдно е някой да очаква, че подобно заглавие би могло да се появи в медия. Най-важният критерий за едно заглавие е да отразява синтезирано съдържанието на публикацията. Никой не твърди, че това не е така в този случай. Следователно журналистите все пак са осъдени да плащат заради разгласена информация, получена по официален път, т.е. в противоречие с цитирания текст от Закона за радиото и телевизията.

Решенията на Районен съд – Бургас влизат в противоречие с Конституцията, Европейската конвенция за правата на човека и основните свободи и практиката на Европейския съд по правата на човека. Те създават прецедент, който ще има пряк резултат налагането на цензура. Ако тези решения бъдат потвърдени и на следваща инстанция, АЕЖ – България ще запознае международните институции със случая.

В категории: Темида , Бургас


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
8
Коментара
Мария АРНАУДОВА Какво да подарим тази година за Коледа Какво да подарим тази година за Коледа 11/12/2025, Четвъртък 21:00 0
8
Коментара по темата
8.
valko
17.01.2018 18:53:50
4
1
НАПРЕД ЖУРНАЛИСТИ МАЧКАЙЙЙЙЙЙ КОРУПЦИЯТААА
7.
до 3
17.01.2018 15:04:18
0
6
Нали има разследващи журналисти, защо никой не си направи труда да сметне колко пари са откраднати от българите за 20 год. назад, кой го открадна и т.н. Има по важни въпроси, но ни занимават с глупости. За да сме овце днес вина имат всички медии, защото ни манипулират толкова добре, че може да се избием някой ден, но никога политик, чиновник, журналист и т. н не е виновен и няма да е виновен.
6.
do 4
17.01.2018 14:58:11
1
8
Ало въпроса не е кой какъв е. А имат ли право медиите да обиждат и да пишат каквото си искат? Много неща за известни хора се прикриват. Това с Пера, с Иван са прах в очите на хората.
5.
да
17.01.2018 14:55:51
3
7
Полицаите дават инфо на медиите, а те не са разследващи, медиите чули-недочули- пишат и после защо съдите- нямат право да съдят ли? Това е свобода на словото , ако съм засегнат- ще съдя. Медиите винаги са били защитавани от политици и закони. Това е
4.
ОДП
17.01.2018 14:52:26
5
7
Многократно задържан и осъждан ама не е криминално проявен ??? Няма такава държава и съдебна система всички са за гонене
3.
az
17.01.2018 14:51:58
5
10
За Перата не знам, но всички медии са платени. Флагман, Вие сте черешката– пишете каквото си искате, обиждате, вземате страна и после търсите подкрепа когато Ви съдят. Още много дела трябва да видите.
А когато пишете "нацелил" се в дърво и починал, мислите ли как реагират родителите? Сега хленчите.
2.
Bs highlife
17.01.2018 14:36:17
4
9
Просто журналистите не могат да си позволят добър адвокат, както д-р Пера, който е добър юрист и виден бургаски олигофрен
1.
A
17.01.2018 14:23:52
8
9
Аве прекалено много е толерантен съдът,с това криминално доказано лице.То трябва да е в затвора,а не да си развява коня.То не може две изречения да каже,тръгнало партия да прави.Ебати Бълхарията!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Почитаме паметта на свети Спиридон Тримитунтски Чудотворец - следете времето внимателно Почитаме паметта на свети Спиридон Тримитунтски Чудотворец - следете времето внимателно Той е покровител на занаятите Политическа пролет след протестите или изборите ще са опорочени? Политическа пролет след протестите или изборите ще са опорочени? Свежа енергия заля страната, но ще се пренесе ли в избирателните секции или ще остане само гняв по площадите? „Кайрос“ остава закотвен край Ахтопол без финансиране и с риск за държавата „Кайрос“ остава закотвен край Ахтопол без финансиране и с риск за държавата Седем дни след закотвянето на танкера, бавните реакции на институциите, липсата на отговорност и пасивността на корабособственика създават рисков прецедент за морската сигурност и околната среда Оставка на кабинета „Желязков“: Бюджетът остава без пилот в турбуленция Оставка на кабинета „Желязков“: Бюджетът остава без пилот в турбуленция След шест неуспешни вота на недоверие и масови протести, кабинетът „Желязков“ подаде оставка, оставяйки държавата без ясно бюджетно бъдеще и в очакване на конституционна и политическа развръзка. Как ароматите отключват най-силните ни спомени и какво представлява ефектът „Пруст“ Как ароматите отключват най-силните ни спомени и какво представлява ефектът „Пруст“ Коледните аромати не само създават настроение, а и активират най-дълбоките емоционални слоеве на паметта ни, свързани с детството и усещането за дом Коледна добрина: Деца и възрастни в Бургас получиха подаръци от кампанията „Подари от сърце“ Коледна добрина: Деца и възрастни в Бургас получиха подаръци от кампанията „Подари от сърце“ Топли емоции, усмивки и благодарност изпълниха социалните центрове в Бургас след благотворителната инициатива на общината, която обедини стотици граждани в коледния дух на добротворство Избори на прага: След оставката – нов вот най-късно до март Избори на прага: След оставката – нов вот най-късно до март Политическата криза навлиза в нова фаза – с разпускането на парламента и връщането на мандатите, експерти очакват предсрочни избори в рамките на два-три месеца НОИ изключва старите електронни услуги и преминава към единен портал НОИ изключва старите електронни услуги и преминава към единен портал До края на годината всички разпокъсани досегашни системи на НОИ ще бъдат заменени от една централизирана платформа за справки, обезщетения и осигурителни данни Рая Назарян с най-голям шанс да оглави служебния кабинет, смятат анализатори Рая Назарян с най-голям шанс да оглави служебния кабинет, смятат анализатори Политическата нестабилност отново поставя служебния кабинет в центъра на дебата. Анализаторите смятат, че именно Рая Назарян е най-вероятният избор на президента Румен Радев за служебен премиер. Какво да подарим тази година за Коледа Какво да подарим тази година за Коледа Идеи за подаръци, които  са по-лични и по-смислени
Земетресение 6,7 по Рихтер разтърси Япония – тревога за цунами Земетресение 6,7 по Рихтер разтърси Япония – тревога за цунами Само дни след трус от 7,5 по Рихтер, североизточна Япония отново е разлюляна от земетресение. Метеорологичните служби предупреждават за опасност от нови вторични трусове и вълни цунами Мерц разкри: План за украински териториални отстъпки е изпратен на Тръмп за обсъждане Мерц разкри: План за украински териториални отстъпки е изпратен на Тръмп за обсъждане Европа, Вашингтон и Киев търсят формула за край на войната, но въпросът за териториалните компромиси остава изцяло в ръцете на украинския народ Австрия прие закон, забраняващ носенето на забрадки в училище Австрия прие закон, забраняващ носенето на забрадки в училище Законът забранява на момичета под 14-годишна възраст да носят забрадки, които „покриват главата в съответствие с ислямските традиции“ Брюксел съди България за нарушения в здравния сектор Брюксел съди България за нарушения в здравния сектор От ЕС се твърди, че България неправилно изключва частни лечебни заведения от правилата за обществени поръчки, въпреки че се финансират основно с публични средства   Българска схема с фалшиви чипове удари китайска фирма  Българска схема с фалшиви чипове удари китайска фирма  Полицията разплита измама за стотици хиляди Мария Корина Мачадо стигна Осло след драматично бягство Мария Корина Мачадо стигна Осло след драматично бягство Опозиционната лидерка е напуснала Венецуела по море, за да избегне репресии, и направи първата си публична поява след месеци укриване „Форбс“ обяви кои са 100-те най-влиятелни жени в света „Форбс“ обяви кои са 100-те най-влиятелни жени в света Кристалина Георгиева е на 17-а позиция Трафиканти примамват мигранти с видеа на млади британски момичета Трафиканти примамват мигранти с видеа на млади британски момичета Престъпни мрежи злоупотребяват с видеа в TikTok и Instagram, използвайки видеа на нищо неподозиращи жени, като реклама на нелегални маршрути към Европа и Великобритания   Тръмп не взе Нобеловата награда за мир, но е №1 по влияние за Европа 2026 Тръмп не взе Нобеловата награда за мир, но е №1 по влияние за Европа 2026 Американският президент повлия силно на европейската политика през годината -  от сигурността и Украйна до стратегическата автономия на ЕС, което му донесе първото място в класацията на „Политико“ Шер ще се омъжва 50 години след предишния си брак Шер ще се омъжва 50 години след предишния си брак Американската легенда ще навърши 80 години през май 2026 г.
Иво СИРОМАХОВ Иво СИРОМАХОВ Защо се изплю върху достойнството и честта си, Слави, за няколко левчета ли? Виц на деня Виц на деня - Кога разбираш, че си пораснал?
- Когато "Марш вкъщи" вече не ти вика майка ти, а жена ти.
Виц на деня Виц на деня На манго му се родили близнаци. Носи ги вкъщи, а комшията го пита:
- Двуяйчни или еднояйчни?
- Този е двуяйчен, а това е женско.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Наръфана люта чушка и разведена жена са само за истински търсачи на силни усещания!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори