×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Борислав Сарафов сезира МВР за функционирането на BG-ALERT
  • Ново мощно земетресение удари Турция
  • Заради липса на изпитващи: Курсисти чакат над месец, автоинструктори излязоха на протест в Шумен
  • Принц Уилям и Кейт Мидълтън празнуват годишнина от сватбата си
  • Полицаи иззеха 2 килограма наркотици в София
  • Северна Корея тества оръжейни системи на нов разрушител
  • Тръмп: Русия иска да постигне споразумение в Украйна
  • 12 000 случая на варицела от началото на годината
  • Делото „Дебора“ продължава с разпит на свидетели
  • 74-годишен водач блъсна украинка в Слънчев бряг
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Заливът Света Парашкева - любимото място на Цар Симеон Велики


Заливът Света Парашкева - любимото място на Цар Симеон Велики
Днес от църквата „ Св. Петка – Парашкева” са се запазили само основите, но местните жители продължават да я посещават, редовно почистват региона, а свещеник чете молитви за здравето и благополучното завръщане на моряците
31 Октомври 2017, Вторник, 08:50 ч.

Българският цар от средновековието се влюбва в това кътче и издига църква, покровителстваща моряци и рибари

Заливът „Света Парашкева” е една от многото забележителности в Приморско, която трябва да посетите. Тръгвайки от Бегликташ, преминавайки през Вълчановото кале, няма как да не се достигне и до другия природен феномен, а именно заливът „Света Парашкева”, съветва Primorsko24.bg.

Заливът не просто е разположен в близост до н. Коряки/ в превод гарвани/, който е най- южната точка на Бургаския залив, но и сам по себе си представлява най-дългият фиорд, разположен по родното ни Черноморие.

Заливът „Света Парашкева” и фактите:

Все още си личат останките от древната кръстопулна еднокоробна църква, построена от камък и хоросан през Х-XI в. Има предание, което гласи че църквата е създадена по времето на Цар Симеон Велики, който посещавайки местността с цел лов, се влюбва в залива и решава да създаде църква, покровителстваща моряци и рибари. Изследователите са направили находки и на гробища от Х до ХVII век. Историците смятат, че храмът е бил опожарен от турците през ХVII век . Вярва се, че точно тук и Вълчан Войвода е извършил покушението върху турския кораб. Но не само войводата свързва тези местности. Учени от Бургаския исторически музей твърдят, че името на църквата не е случайно и го свързват с тракийското светилище Бегликташ. Света Парашкева е покровителката на родилките, а в тракийската местност се намира „стъпката на Богинята – майка” или пещера, представляваща утроба.

Археологическите проучвания

Според екипа на Исторически музей Приморско: Археологическите проучвания в залива „Света Параскева“ са дали възможност за пълното изясняване на архитектурния план и строителните периоди на средновековната църква. Тя е еднокорабна, с форма на стегнат кръст и кръстокуполно покритие. Откритите в нея археологически предмети, останки от две погребения датират функционирането ѝ в периода от X в. до XVII в., когато е била опожарена от турците. Около църквата са открити следи от други постройки и аязмо, което е доказателство за това, че църквата е част от средновековен манастир, чийто патрон вероятно е бил Света Параскева.

Според описание от 1981 г. църквата е била запазена до подкуполно ниво.

Днес от църквата „ Св. Петка – Парашкева” са се запазили само основите, но местните жители продължават да я посещават, редовно почистват региона, а свещеник чете молитви за здравето и благополучното завръщане на моряците.

В категории: Приморско


9
Коментара
Нафтата с ново попълнение
Нафтата с ново попълнение 30/04/2025, Сряда 22:00 0
Каза, че има опит с...
Каза, че има опит с... 30/04/2025, Сряда 21:48 0
Прави любопитен ход?
Прави любопитен ход? 30/04/2025, Сряда 21:00 0
Огромна трагедия в Индия
Огромна трагедия в Индия 30/04/2025, Сряда 20:00 0
Екшън в Перник
Екшън в Перник 30/04/2025, Сряда 19:48 0
Путин с показателен ход
Путин с показателен ход 30/04/2025, Сряда 19:24 4
9
Коментара по темата
9.
sssd
02.11.2017 08:18:29
0
0
Дa ни ,,зaвиди'' чoвeĸ! To xopa нямa в Бългapия,виe глyпocти пишитe!На забогателите-честито!Таман реставрирахме капитализма и реформи ви се приискаха! Нищо няма да пипаме поне още 70 години, после може да си възстановите комунизма !
8.
Защо лъжете хората?
01.11.2017 22:54:51
1
1
Цар Симеон Велики... Още малко и ще кажете, че обичал Приморско.
7.
Koльo Лoпaтaтa
01.11.2017 08:41:13
0
3
Който е по буден, лапа евросубсидии - другите лапат мухите ,приятелчето на някой

мe e изпpeвapил и e зaĸpил тeмaтa...
6.
*********
31.10.2017 16:10:14
1
0
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
5.
Ужас!
31.10.2017 13:01:48
3
3
Изперкаха тез учителки. Наистина, някои хора си постигнаха целта.
4.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!
31.10.2017 11:53:43
4
3
Сипете.Писатели! Поети! А аз се боря с несгодите на живота. Посред нощ се събудих, мехурът пускаше позивни, прибягах до малката стаичка. Легнах си. Пак се събудих. Потен. Изгасих печката. Пак се събудих. Дошло време за сутрешни блокове. Пак се събудих, част от сутрешните блокове преминала в сън. Гладен. Станах, закусих, сложих манджа се готви на печката. Пак се унесох. Манджата се размириса и се надигнах да осъществя контрол. Сутрешните блокове привършваха и се прехвърлих на коментари от форума за разсънване. А там ме чака маса с богата закуска в мократа мъглива гора. Ззззззз, добре че бях хапнал. После се сдърпах с жената - кеф! Закачих лулата на мира.... на закачалката за бомбета - кеф. После кастрих отсечени клони. Хапнах, Пак ме унесе. Пак заядох жената - кеф! Били открили сезона за диви свине, глигани и други заядливи твари. Ха-ха. Полегнах и пак ме унесе! И сънувам, че съм се бил потрошил. Ех, тежък е живота на лентяя! Все мисли за другите. Всеобща емпатия го затиска към одъра, пардон, спалнята.з не мога да се сравнявам с описанията на природата, но бих продължил, доразвил и задълбочил ситуацията....

Вторник е ...
Станах с кафе и цигара...Нощта беше тежка, но приятна.....Не знам кое беше нежното създание в леглото ми, но даже и в есента на живота не съм за пренебрегване...
Есен е...но не ми пука !Наздраве!
3.
Директора и учителките
31.10.2017 11:51:45
3
3
Да, така беше. Цар Симеон идваше тук да си почива от битките!
2.
Дойнов
31.10.2017 11:40:35
0
3
От кой исторически документ става ясно, че цар Семион Велики се е влюбил в този залив?? Какви свободни мисли само! Църкви и параклиси е строил за да налага и със сила християнството - държавна политика!
1.
лк/;п
31.10.2017 11:17:19
0
4
Странно заглавие... защо си ги измисляте по този начин?!!Ето за това са рускините - грижовни жени, затова ги обичам...
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Пенсионната възраст или социалните вноски да вдигнат управляващите? Гуцанов предлага трети вариант Пенсионната възраст или социалните вноски да вдигнат управляващите? Гуцанов предлага трети вариант Социалният министър очаква парите да се вземат като се удари сивата икономика и се повиши събираемостта Нафтата с ново попълнение Нафтата с ново попълнение Отборът взе Димитър Василев Димитър Николов: Едва ли синът на Райна Княгиня е предполагал, че в Бургас ще учат за техници на самолети Димитър Николов: Едва ли синът на Райна Княгиня е предполагал, че в Бургас ще учат за техници на самолети Кметът припомня, че инициатор за създаването на Механотехникума, който днес празнува 100-годишен юбилей, е Георги Дипчев  (М)истерия с арестувания шеф на „Митници“ в Пловдив! Банкова го назначила, но Петков се оправдава с ГЕРБ (М)истерия с арестувания шеф на „Митници“ в Пловдив! Банкова го назначила, но Петков се оправдава с ГЕРБ Хайде да изслушаме полицаите от Пловдив, призова депутатът. Управляващите пускат пиар стратегиите и се крият, за да няма реални действия, коментира той Откриха трупа на Магдалена, която изчезна след купон, а телефонът ѝ бе открит захвърлен Откриха трупа на Магдалена, която изчезна след купон, а телефонът ѝ бе открит захвърлен Задържан е 17-годишен ученик, заподозрян за убийството на девойката Край на хаоса! От петък ще има синя зона в цялото ж.к."Възраждане" Край на хаоса! От петък ще има синя зона в цялото ж.к."Възраждане" От 2 май улиците в района влизат в платен режим – жителите ще могат да паркират с локален стикер Лоша новина за ГЕРБ от Валенсия! ЕНП не прие кандидатурата на Мария Габриел Лоша новина за ГЕРБ от Валенсия! ЕНП не прие кандидатурата на Мария Габриел За първи път партията на Бойко Борисов няма да има представител в ръководството на Европейската народна партия  Екшън в Перник Екшън в Перник Стрелба през нощта, има задържан "Черноморец" удари "Загорец"! Бургазлии докосват Втора лига "Черноморец" удари "Загорец"! Бургазлии докосват Втора лига Всички голове днес паднаха след почивката Константин Бачийски: Срещу лъжите отговарям с факти Константин Бачийски: Срещу лъжите отговарям с факти Клеветата не е позиция, фактите обаче са
Израел поиска помощ от България заради огнения ад край Йерусалим Израел поиска помощ от България заради огнения ад край Йерусалим Наложи се евакуация на жители от поне пет общини заради горските пожари Хвана си 2 пъти по-млада жена и разкри, че... Хвана си 2 пъти по-млада жена и разкри, че... Много я прегръща Тръмп с интересно изказване за Путин Тръмп с интересно изказване за Путин От Белия дом считат, че... Огромна трагедия в Индия Огромна трагедия в Индия Хотел се превърна в "газова камера" Путин с показателен ход Путин с показателен ход Преименува летище на "Сталинград" Зеленски с притеснителни думи за Русия Зеленски с притеснителни думи за Русия Президентът на Украйна твърди, че... Срина се при Гала Срина се при Гала Поводът за драмата му е внезапната смърт на оперния певец Борислав Спиров, който загина след нелепа катастрофа с камион Трагедия на военно летище, загина известен парашутист Трагедия на военно летище, загина известен парашутист Загиналият парашутист е бил член на 63-та парашутна бригада и е починал тази нощ във военната болница в Ниш от наранявания Тръмп задължи с указ шофьорите на камиони да владеят английски език Тръмп задължи с указ шофьорите на камиони да владеят английски език В края на втория си мандат Барак Обама подписа указ, който облекчи леко мярката. С него беше дадено право на полицаите по пътя да не отстраняват тези шофьори на тирове от работа, а просто да им напишат глоба Доналд Тръмп: Целият свят се смееше на САЩ Доналд Тръмп: Целият свят се смееше на САЩ Лидерът на републиканците изрази тежко мнение за Байдън
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Луди искат да ме отстранят! Щяха да превърнат САЩ в пропаднала дупка от третия свят Виц на деня Виц на деня - Какво е шведска маса по нашенски?
- Запой в гараж, върху щайги.
Виц на деня Виц на деня България е единствената държава, в която даже и неодушевените предмети си имат майка. Статус във фейсбук Статус във фейсбук Горещото кафе в пластмасова чашка отнема 2/3 от мъжката потентност. Първо изгаря пръстите, а после и езика...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори