×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • На 1 май отбелязваме Деня на труда
  • Април 2025 година се оказа значително по-студен от предходната – температурите се движиха между 8 и 14°C
  • Плащаме по-скъпи винетки от 1 май 2025 г.
  • 1 май идва с много слънце, следобед на места ще превали и прегърми
  • Без синя и зелена зона в Бургас днес
  • Отбелязваме 149 години от избухването на Априлското въстание
  • В Нови Сад се отбелязват шест месеца от трагедията на жп гарата
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Кандидат-студентски бисери, от които свят ще ви се завие! Пишат с грешки, но пък "майсторят" нови думи


11 Юли 2017, Вторник, 23:30 ч.

Кандидат-студент измисли нова дума по време на изпита по български език в ПУ „П. Хилендарски”. В желанието си да блесне с оригиналност в есето си по темата „Формулата на пълното щастие”, младежът сътворил думата „КОПНЯНИ”, която свързал със съществителното име в мн. число „мечти”.

И ако това е единичен случай, то се е оказало масово незнаенето на правилото за членуване на съществителните имена от мъжки род в изречението, сочат наблюденията на проверяващите. Буквално във всяка една изпитна работа имало грешки при употребата на пълния и краткия член.

„Много често срещана грешка е неправилното членуване както в задачата, проверяваща владеенето на правописните и граматическите правила, така и в съчиненията. Изводът е, че младите хора не владеят добре вече разколебаното правило за членуване на съществителните имена от мъжки род. Това би могло да се вземе предвид в проекта, осъществяван от езиковеди и социолози от Института за български език при БАН, Софийския университет „Св. Климент Охридски” и Института за икономически изследвания при БАН, за проучване на обществените нагласи и ценностните ориентации към съвременния български книжовен език като фактор при кодификацията на нормите му. Проектът включва изследване на употребата на някои граматически изисквания, като правилото за писане на пълен и кратък член, използването на бройната форма, падежните форми при местоименията, променливото я, мекането и т.н.”, каза доц. д-р Теофана Гайдарова, председател на изпитната комисия в университета, цитирана от в. Монитор. 

Нерядко желаещите да следват висше бъркат и бройната форма на съществителните имена от мъжки род. Така например немалко кандидат-студенти са написали: „Двата ПЛАНОВЕ на изображението”, вместо „Двата плана на изображението”. „Предполагаме, че това са грешки от свръхстарателност, не от незнание. Макар че може да се мисли и за разколебаване на нормата”, коментира доц. д-р Теофана Гайдарова. По думите ѝ друга често срещана грешка в работите на кандидат-студентите е свързана с употребата на падежните форми при местоименията.

Доц. Гайдарова даде за пример изречения от някои от изпитните работи: „ Поп Андрей е героят, КОЙТО сравняваме с Хаджи Димитър... Всеки иска да бъде щастлив, но не ВСЕКИГО ГО постига”. Друг пример, сътворен от кандидат-студент, е изречението: „Формулата на пълното щастие? Клише или идеал, към КОГОТО се стремим”. Тя уточни, че все още продължават в изпитните работи да са чести грешките, свързани с употребата на: о/у, а/ъ и е/и , като мАчителен (вм. мъчителен), преУдолеят (вм. преодолеят), пУтОшаване (вм. потушаване), ситОиран (вм. ситуиран), УчИвидно (вм. очевидно)и др. Променливото „я” също е затруднило кандидат-студентите. В първа задача на теста, където трябва да се открият грешките в кратък свързан текст, масово младежите оставили като вярна формата „видЯни”, въпреки че правилното изписване е „видени”. Кандидат-студентите са се затруднили и с неособено трудни думи, които обаче имат повече букви, като например съществителното име „удовлетворение”, което някои от явилите се на изпита изписали като „УДОВОЛЕТВОРЕНИЕ. Чести били и пунктуационните грешки, свързани със затварящите запетаи на подчинените изречения в състава на сложното. „Грешки се правят и поради незнание на значението на дадената дума. Например прилагателното име „самобитен” е получило изписване: „САМООБИТЕН” или „САМОУБИТЕН”, но това не е масова грешка”, казва доц. Гайдарова.

Такъв е случаят и при изписването на „ползотворен” с грешното „ПЪЛЗОТВОРЕН”, обяснява доц. Гайдарова. В същото време, поради достъпността на темата на есето, кандидат-студентите са се развихрили да разсъждават за здравето, семейството и кариерата. Според някои от тях пълното щастие не съществува, нямало такава формула. Обосновавали се, че щастието може да се постигне, когато човек е здрав, има добро семейство и приятели. Според повечето от кандидат-студентите пълното щастие не е в парите или в кариерата, а е в малките неща от живота. Елементарните и откровени клишета по темата, като например, че „здравето не може да се купи с пари”, не били обвързани с тези от прочетени книги, липсвали задълбочени разсъждения. Имало и единични опити за свързване на зададената тема със съдбата на героите от романа „Тютюн” на Димитър Димов.


„Слабост, която наблюдаваме не за първа година, е, че някои от кандидат-студентите пишат така, както говорят. Те не правят разлика между писмена и устна реч, което е все по-често срещано явление не само в кандидатстудентските работи. Разбира се, комисията се наслади и на съчинения, разкриващи интелигентност, задълбоченост, умение за създаване на текст”, заключава университетският преподавател. Само една пълна шестица и 24 отлични оценки поставили проверяващите на явилите се на редовния изпит по български език в ПУ „П. Хилендарски” 933 кандидат-студенти. 195 от младежите получили „много добър”, 277 – „добър”, а 236 души – „среден”. Двойките били 200. По-високите оценки са постигнати на предварителния изпит през юни и десетките отличници вече са записани за студенти в ПУ”Паисий Хилендарски”.

В категории: Просвета , Животът


4
Коментара
Плащаме по-скъпи винетки от днес
Плащаме по-скъпи винетки от днес 01/05/2025, Четвъртък 10:20 0
Сбъдва се пророчество на Ванга
Сбъдва се пророчество на Ванга 01/05/2025, Четвъртък 09:40 1
149 години от Априлското въстание
149 години от Априлското въстание 01/05/2025, Четвъртък 08:00 0
Нафтата с ново попълнение
Нафтата с ново попълнение 30/04/2025, Сряда 22:00 0
Каза, че има опит с...
Каза, че има опит с... 30/04/2025, Сряда 21:48 0
4
Коментара по темата
4.
браво
12.07.2017 12:30:25
0
2
инженерски !!!
3.
PbZ
12.07.2017 09:05:06
3
1
От тези грешки на никого няма да му се случи нещо лошо. Друго са лекарските и инженерските грешки.
Време е да се опрости граматиката и да се увеличат часовете за изучаването й. А литературата все пак е изкуство.
2.
чудесен коментар,1
12.07.2017 00:16:23
0
8
как да очакваме грамотност,щом професори пишат за "разколебано правило"?Правилата в българския език са ясни е не трябва да се променят,за да е по-лесно на неграмотните!
1.
Няма лошо
11.07.2017 21:06:33
0
17
Докато следват може да научат пропуснатото и да се ограмотят. Лошото е при списващите Флагман, че след завършено висше образование допускат същите грешки.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Плащаме по-скъпи винетки от днес Плащаме по-скъпи винетки от днес С 10 лева поскъпва тази за леките автомобили Април 2025 - по-студен от миналогодишния Април 2025 - по-студен от миналогодишния Месецът донесе щети от слани и сняг, ураганен вятър и наводнения 149 години от Априлското въстание 149 години от Априлското въстание 160 самодейци пресъздават епизоди от въстанието в Копривщица Пенсионната възраст или социалните вноски да вдигнат управляващите? Гуцанов предлага трети вариант Пенсионната възраст или социалните вноски да вдигнат управляващите? Гуцанов предлага трети вариант Социалният министър очаква парите да се вземат като се удари сивата икономика и се повиши събираемостта Нафтата с ново попълнение Нафтата с ново попълнение Отборът взе Димитър Василев Димитър Николов: Едва ли синът на Райна Княгиня е предполагал, че в Бургас ще учат за техници на самолети Димитър Николов: Едва ли синът на Райна Княгиня е предполагал, че в Бургас ще учат за техници на самолети Кметът припомня, че инициатор за създаването на Механотехникума, който днес празнува 100-годишен юбилей, е Георги Дипчев  (М)истерия с арестувания шеф на „Митници“ в Пловдив! Банкова го назначила, но Петков се оправдава с ГЕРБ (М)истерия с арестувания шеф на „Митници“ в Пловдив! Банкова го назначила, но Петков се оправдава с ГЕРБ Хайде да изслушаме полицаите от Пловдив, призова депутатът. Управляващите пускат пиар стратегиите и се крият, за да няма реални действия, коментира той Откриха трупа на Магдалена, която изчезна след купон, а телефонът ѝ бе открит захвърлен Откриха трупа на Магдалена, която изчезна след купон, а телефонът ѝ бе открит захвърлен Задържан е 17-годишен ученик, заподозрян за убийството на девойката Край на хаоса! От петък ще има синя зона в цялото ж.к."Възраждане" Край на хаоса! От петък ще има синя зона в цялото ж.к."Възраждане" От 2 май улиците в района влизат в платен режим – жителите ще могат да паркират с локален стикер Лоша новина за ГЕРБ от Валенсия! ЕНП не прие кандидатурата на Мария Габриел Лоша новина за ГЕРБ от Валенсия! ЕНП не прие кандидатурата на Мария Габриел За първи път партията на Бойко Борисов няма да има представител в ръководството на Европейската народна партия 
Терористична атака вероятно е причинила огненото бедствие в Йерусалим Терористична атака вероятно е причинила огненото бедствие в Йерусалим Към тази сутрин 119 пожарни екипа все още работят по всички пожари в Израел Историята на първи май – Деня на труда Историята на първи май – Деня на труда В България Първи май се чества за пръв път още през 1890 г. – само година след решението в Париж Израел поиска помощ от България заради огнения ад край Йерусалим Израел поиска помощ от България заради огнения ад край Йерусалим Наложи се евакуация на жители от поне пет общини заради горските пожари Хвана си 2 пъти по-млада жена и разкри, че... Хвана си 2 пъти по-млада жена и разкри, че... Много я прегръща Тръмп с интересно изказване за Путин Тръмп с интересно изказване за Путин От Белия дом считат, че... Огромна трагедия в Индия Огромна трагедия в Индия Хотел се превърна в "газова камера" Путин с показателен ход Путин с показателен ход Преименува летище на "Сталинград" Зеленски с притеснителни думи за Русия Зеленски с притеснителни думи за Русия Президентът на Украйна твърди, че... Срина се при Гала Срина се при Гала Поводът за драмата му е внезапната смърт на оперния певец Борислав Спиров, който загина след нелепа катастрофа с камион Трагедия на военно летище, загина известен парашутист Трагедия на военно летище, загина известен парашутист Загиналият парашутист е бил член на 63-та парашутна бригада и е починал тази нощ във военната болница в Ниш от наранявания
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Луди искат да ме отстранят! Щяха да превърнат САЩ в пропаднала дупка от третия свят Виц на деня Виц на деня - Какво е шведска маса по нашенски?
- Запой в гараж, върху щайги.
Виц на деня Виц на деня България е единствената държава, в която даже и неодушевените предмети си имат майка. Статус във фейсбук Статус във фейсбук Горещото кафе в пластмасова чашка отнема 2/3 от мъжката потентност. Първо изгаря пръстите, а после и езика...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори