×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Етажерки по 7776 лева на метър и обикновени столове по 400 лева купувани за ВМА


Етажерки по 7776 лева на метър и обикновени столове по 400 лева купувани за ВМА
Във ВМА са се извършвали безобразия, каза министър Ненчев. Тук става въпрос за корупция, подчерта той
08 Декември 2016, Четвъртък, 13:49 ч.

Срамувам се от това, което се е случвало, сподели министър Нейчев

ВМА е на ръба на фалита заради договори, които бившият шеф ген. Стоян Тонев е сключвал с частни фирми. Три години, след като той се пенсионира, новото ръководство е принудено да обзавежда болниците и санаториумите в страната от фирма, с която все още има договор. Разследване на Нова телевизия установи, че случаите, за които Тонев се сдоби с обвинение от прокуратурата, са само малка част от всичко, което се е случило по време на 10-годишното му управление в болницата.
Почти веднага, след като става шеф на ВМА, там се настаняват трайно няколко фирми, наети да вършат различни дейности. Една от тях е със задължението да доставя медицинско и не медицинско обзавеждане и оборудване на петте болници и на двата санаториума в системата на ВМА. С фирмата генералът сключил 7-годишен рамков договор и задължава лечебните заведения да купуват от столове и маси до електрически крушки на цени, определени от нея, разкри разследващият журналист Васил Иванов.
В санаториума в Банкя фирмата е доставила обзавеждане за 480 000 лева. Легла с матраци по 1200 лева за брой. Шкафчетата пък са на цена от 300 до 1300, а фотьойлите – по 1000  и пейки по 2000 лева. Етажерка от талашит и пластмаса струва по 7776 лева/на метър. 10 пъти над пазарните цени са и столовете, купени в столовата.
След пенсионирането на Тонев, новото ръководство на ВМА е принудено да обзавежда кабинети с дарения, защото договорът с фирмата все още е в сила и ако купува мебели, трябва да ги плаща по споменатите космически цени.
Военният министър в оставка Николай Ненчев посети санаториума в Банкя с екипа на Нова телевизия. На въпроса как му се струва обикновен шкаф да струва 800 лева, той отговори с въпроса: „Не е златен нали?“.  „Не съм търговец, но очевидно не струва толкова пари. Не бих си купил и толкова скъпи столове. Срамувам се като български гражданин от това, което се е случвало. Извършвали са се безобразия. Тук става въпрос за корупция“, заяви Ненчев.
Печалбата за близо половин милион лева за една фирма от обзавеждането на санаториума на ВМА в Банкя е само малка част от случвалото се през годините в болницата. Тя е само една от няколкото, които се появяват и настаняват трайно, след като ген. Тонев оглавява ВМА.
На фирма, отговаряща за храненето на болните, при Тонев се плаща по 9 млн. лева годишно, а на тази, която работи след смяната му – 3 млн. Оказва се, че за десет години ВМА е платила 60 млн. лева по-скъпо за хранене. Така след 10 години управление на ген. Тонев, болницата задлъжнява с 230 млн. лева. След като новото ръководство прекратява много от сключените от него договори, дългът намалява на 35 млн. лева.
Ген. Тонев отказа да застане пред камера, за да каже как е сключил договорите. В разговор по телефона с Васил Иванов обаче той заяви, че е правил всичко в интерес на пациентите.


В категории: Животът


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
1
Коментара
1
Коментара по темата
1.
Българка
08.12.2016 16:59:27
0
0
Хора,не говорете така.Това са произведения на изкуството.След 200-300 години ще си върнат инвестицията и с печалбата ще ни лекуват по-евтино.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Правителство до дни? Прогресивна България няма да бави мандата Правителство до дни? Прогресивна България няма да бави мандата Консултациите при президента Илияна Йотова започват на 5 май, а първият мандат може да бъде връчен още същата седмица Загиналата при катастрофата край Гега е планинарка, разкриха и кой е прокурорът Загиналата при катастрофата край Гега е планинарка, разкриха и кой е прокурорът Жертвата е работела в кабелната телевизия в железничарския град Колко скоро ще чуем мантрата „Заварихме катастрофа – предишните са виновни“? Колко скоро ще чуем мантрата „Заварихме катастрофа – предишните са виновни“? Очакванията към новата власт звучат почти метафизично: да върне цените назад, да стабилизира нестабилното, да внесе ред в глобалния хаос. Реалността обаче е далеч по-прозаична Село, изгоряло до последната къща, оживя във възстановка на Априлското въстание Село, изгоряло до последната къща, оживя във възстановка на Априлското въстание Мащабна историческа възстановка припомни опожаряването на селото и подвига на местните родолюбци, сред които е съратникът на Левски Гатьо Шишков Трагедия в Петрич: Прокурор заспа и автомобилът му падна в дере, жена загина Трагедия в Петрич: Прокурор заспа и автомобилът му падна в дере, жена загина Пробите му за алкохол и наркотици са отрицателни, а разследването се наблюдава от Софийската градска прокуратура Иван Гайков: Пред Община Приморско се откриват сериозни възможности за развитие Иван Гайков: Пред Община Приморско се откриват сериозни възможности за развитие Съвсем скоро ще представим и конкретните стъпки и концепцията, които ще следваме в следващите години, каза той Не съм член на ГЕРБ, бях подкрепен от тях на избори - в Царево ни предстои много работа Не съм член на ГЕРБ, бях подкрепен от тях на избори - в Царево ни предстои много работа Разговаряме с кмета на Община Царево Марин Киров след повече от 3 часа литургия в храма на града по повод днешния празник на Св. княз Борис-Михаил Бюст-паметник на Васил Левски вдигнаха в 120-годишното училище на град Българово (ВИДЕО) Бюст-паметник на Васил Левски вдигнаха в 120-годишното училище на град Българово (ВИДЕО) Кметове, родители, учители и ученици почетоха патронния празник на едно от най-старите училища в Бургаска област Крис и Юлиян от „Молец“ се готвят за турне с „Параклис“ Крис и Юлиян от „Молец“ се готвят за турне с „Параклис“  Искаме да видим кои песни ще разплачат хората, споделят те Мъртви делфини изплуваха край Варна, експерти търсят причината Мъртви делфини изплуваха край Варна, експерти търсят причината Тела на морски бозайници са открити на различни плажове
Кой печели от войните по пътя на коприната? Проф. Витанов: Иран и Китай не може да бъдат победени Кой печели от войните по пътя на коприната? Проф. Витанов: Иран и Китай не може да бъдат победени Как се побеждава страна, в която след като аятолахът каже „Алах Акбар, идва американският Сатана“ и скачат 90 милиона срещу него, попита той Фалит на авиокомпания в САЩ: Скъпото гориво удря евтините полети Фалит на авиокомпания в САЩ: Скъпото гориво удря евтините полети Нискобюджетният превозвач спира дейност след провален спасителен план, а Европа се готви за по-скъпо лято и отменени полети Бандити превзеха танкер край Йемен, плавателният съд поел към Сомалия Бандити превзеха танкер край Йемен, плавателният съд поел към Сомалия M/T EUREKA е бил заловен край провинция Шабва, а властите работят за гарантиране на безопасността на екипажа Китай се опълчи на САЩ: Няма да спазваме санкциите за иранския петрол Китай се опълчи на САЩ: Няма да спазваме санкциите за иранския петрол Пекин обяви, че американските мерки срещу китайски рафинерии нарушават международното право и няма да бъдат признавани Никола Цолов с шампионски обрат в Маями: Победи ван Хупен с 0.170 секунди пред очите на Стоичков Никола Цолов с шампионски обрат в Маями: Победи ван Хупен с 0.170 секунди пред очите на Стоичков Той спечели втори пореден успех във Формула 2 след зрелищна битка до финала Тръмп изтегля 5000 американски войници от Германия след остър спор с Мерц Тръмп изтегля 5000 американски войници от Германия след остър спор с Мерц Решението поставя нов натиск върху Европа да увеличи разходите за отбрана и да поеме по-голяма отговорност в НАТО Плувец мина 55 км сред 5500 крокодила и счупи световен рекорд Плувец мина 55 км сред 5500 крокодила и счупи световен рекорд Анди Доналдсън преплува река Орд в Австралия за 11 часа и 51 минути, въпреки жегата, насрещния вятър и крокодилите във водата Китът Тими вече е на свобода след спасителна акция край Германия Китът Тими вече е на свобода след спасителна акция край Германия Той беше заседнал в Балтийско море, а доброволци го изведоха и му поставиха проследяващо устройство Легендата на Формула 1 Алекс Дзанарди почина на 59 години Легендата на Формула 1 Алекс Дзанарди почина на 59 години Италианецът, който завладя сърцата на феновете със своите подвизи и дух на победител, си отиде внезапно Край на евтините полети? Войната в Близкия изток и поскъпналото гориво удрят самолетните билети Край на евтините полети? Войната в Близкия изток и поскъпналото гориво удрят самолетните билети Цените се увеличават, а авиокомпаниите съкращават маршрути. Какво очаква пътуващите през идните месеци?
Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Разделението на ПП-ДБ е грешка Виц на деня Виц на деня - Защо жените отделят толкова много време и средства за външния си вид, вместо за развитието на интелекта си?
- Защото слепите мъже са много по-малко, от глупавите...
Виц на деня Виц на деня - Ти ме търсиш само за с*кс.
- Добре, ела утре... утре ще бъркаме бетон!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Караш ме да гася лампата по време на с*кс, а после ми се сърдиш, че не съм те познал на улицата!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори