×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Ограничават движението по „Струма“ край Перник до 10 февруари
  • НАСА отложи мисия до Луната заради екстремно студено време
  • Възстановяват редовната жп връзка между София и Солун
  • Над 6 000 мигранти са спасени във водите на Ламанша през 2025 г.
  • Времето се разваля, очаква ни дъжд, сняг и студ
  • На 31 януари се отбелязва Международният ден на бижутера
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

5 неща, които правим ежедневно и които ни правят уязвими онлайн


5 неща, които правим ежедневно и които ни правят уязвими онлайн
Хиляди неведими очи дебнат в лаптопа ви и запомнят всичко
20 Септември 2015, Неделя, 22:08 ч.

Използвайки обща мрежа, всички ваши данни стават лесни за крадене, внимавайте и с паролите 
Вероятно не го осъзнавате, но някои от елементарните неща, които правите в интернет ежедневно вероятно излагат вас и компютъра ви на риск. Когато става въпрос за сигурността в интернет, това, което не го знаете, може да ви навреди, пише Entrepreneur

Вижте няколко често срещани онлайн дейности, които биха могли да ви направят уязвими.

1. Използването на обществени Wi-Fi мрежи

Всички го правим, но това не означава, че няма да си навлечем проблеми. Използването на обществени Wi-Fi мрежи, най-вече на претъпкани места като кафенета и летища, може да изложи вас и компютъра ви на редица атаки.

“Тези публични мрежи са лесно манипулируеми, ако някои иска да открадне потребителските имена и паролите ви,” казва Сет Розенблат, управляващ директор на The Parallax. “Нивото на сигурност на обществените Wi-Fi мрежи е толкова ниско, че дори и това да е легитимна мрежа, тя е много по-лесна за хакване от частна Wi-Fi мрежа”

С други думи, когато се свързвате с “безплатен WiFi” във вашия хотел, вие може всъщност да се свързвате с фалшива мрежа, която е направена с цел да открадне вашите пароли и друга информация. В случаите, в които ви се налага да използвате обществена мрежа, ползвайте Virtual Private Network (VPN), която ще кодира данните ви.

2. Попълването на информация онлайн

Освен, че определено трябва да сте внимателни с това как се свързвате към интернет, за да не откраднат информацията ви, трябва да сте също толкова внимателни и за това каква информация предоставяте лично на трети страни.

“Очевидно, ако предоставяте собственоръчно информация на даден интернет сайт, няма техническо решение, което може да ви спаси,” казва Данвърс Бейлю, главен изпълнителен директор на VPN услугата Hide My Ass. “Става дума за това да внимавате, когато сте онлайн и да не предоставяте личните си данни на уебсайтове, на които нямате доверие или пък информация, която не е необходима за задачата, която се опитвате да свършите.”

Много уебсайтове събират информация за онлайн дейностите на потребителите и след това я продават без ваше разрешение. Преди да предоставите неща като своя имейл, физически адрес, или телефон, трябва да сте сигурно какво ще прави даденият сайт с тях. Същото важи при логването в трети сайтове чрез профила ви във Facebook. Разбира се, това улеснява използването на дадена услуга, но може и да се обърне срещу вас. Например много лесно е несъзнателно да дадете разрешение за споделянето на съдържание на вашата стена във Facebook.

Просто внимавайте на какво се съгласявате, преди да предоставите лична информация.

3. Използването на една и съща парола

Многото пароли се помнят трудно, но е добре да имате различна парола за всяка услуга, която ползвате. Най-вече, когато става въпрос за неща като банкова информация и имейл, трябва да си избирате сигурна и уникална парола, която другите трудно биха познали.

Защо? Случват се пробиви в сигурността. Паролите могат да бъдат откраднати. Помислете по следния начин: Ако откраднат ключа от дома ви, не бихте им дали и ключовете от колата и офиса си, нали? Използването на уникални пароли гарантира, че дори и някой да успее да си осигури достъп до един от вашите акаунти, няма да може да влезе в друг със същата парола.

Може да се възползвате и от двустепенното удостоверяване на потребителя, при услугите, които го поддържат. В такива случаи при опит за логване ще получите съобщение на телефона с уникален код, за да получите достъп до вашия акаунт. Така дори и ако хакер се е сдобил с вашата парола, без този код той или тя няма да може да влезе в акаунта ви.

4. Споделянето на снимки в социалните медии

Повечето от нас споделят снимки онлайн, от снимки на малки кученца във Facebook, до снимки на огромни сандвичи в Twitter. Това, което може би не осъзнавате, е че телефонът ви може да посочва местонахождението ви, като по този начин останалите ще разберат къде сте били, когато сте правили снимките.

Това може да не е проблем, когато качвате снимка на сандвич от някое кафене, но нещата стават малко по-сложни, когато споделяте снимка на сандвич от вкъщи и несъзнателно издавате и личния си адрес.

Лесно решение на този проблем е да изключите автоматичното посочване на адреса на вашия смартфон.

5. Приемате на сляпо политиките и практиките за използване на лична информация

Приемате на политиките и практиките за използване на лична информация на уебсайтовете е необходимо зло, ако искате да използвате редица услуги в мрежата. Да, те са дълги. Преди да се съгласите обаче прочетете, за да разберете с какво точно се съгласявате.

“Има няколко важни неща, които да проверите,” казва Розенблат като най-важното е “как компанията се отнася с вашите данни.” Той препоръчва да потърсите опции, които позволяват да изберете да не споделяте данните си, както и опции, които ви дават възможност да изтриете данните си, когато изтриета и акаунта си. Важно също така е “да потърсите как компанията се отнася с вашите данни, както и политиката и за уведомление, когато има промяна в политиката за използване на личната информация и как се пазят данните ви от хакерски атаки,” казва той.

В заключение, действайте умно, внимавайте какво искат от вас в интернет и какво споделяте, когато сте онлайн. Ще сте доволни, че го правите./profit.bg

В категории: Животът


Коментари
Тервел ИЛИЕВ Пак отписват Джокович в Мелбърн Пак отписват Джокович в Мелбърн 30/01/2026, Петък 22:00 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
„Блокада на пътя на смъртта“: Спират движението край Телиш в памет на Сияна и всички жертви „Блокада на пътя на смъртта“: Спират движението край Телиш в памет на Сияна и всички жертви Днес се навършват десет месеца от трагичната смърт на 12-годишната Сияна Зелена светлина за енергийните ни проекти, над 59 млн. евро ще влязат в България Зелена светлина за енергийните ни проекти, над 59 млн. евро ще влязат в България Жечо Станков съобщи за одобрено европейско финансиране по трансгранични инициативи Да закриеш Замунда е като да извадиш захарна близалка от устата на дете Да закриеш Замунда е като да извадиш захарна близалка от устата на дете Архитектите на този виртуален рай отдавна флиртуват със законите по начин, който може да накара и най-толерантния юрист да получи нервен тик Румен Радев: Мой дълг е да вляза в парламента, после ще направя партия Румен Радев: Мой дълг е да вляза в парламента, после ще направя партия Искаха да остана президент и на следващите избори да си върнат властта, но българите казаха „не“ на този корупционен модел Брадърът Виктор Ангелов влезе в „Черешката на тортата“ и пак се влюби Брадърът Виктор Ангелов влезе в „Черешката на тортата“ и пак се влюби Меденруднишкият Ромео, който се прочу със сълзите и любовният триъгълник, който „забърка“ в „Биг Брадър“, пише стихове за новата си любима Крайморие се вдигна на събрание заради проблемите с тока и камионите Крайморие се вдигна на събрание заради проблемите с тока и камионите Над 80 жители поискаха реални мерки и контрол, създадоха инициативен комитет Елените без ток и вода месеци след потопа, собствениците протестират Елените без ток и вода месеци след потопа, собствениците протестират Хората отказват да плащат такси и настояват за среща със собствениците на земята във вилното селище Задават се масови съкращения на работници, над 800 карнобатлии губят работата си Задават се масови съкращения на работници, над 800 карнобатлии губят работата си Кметът Георги Димитров призна, че градът трудно ще понесе загубата на толкова много работни места България, Гърция и Румъния с обединяват усилията за по-бърза жп връзка от Солун до Букурещ България, Гърция и Румъния с обединяват усилията за по-бърза жп връзка от Солун до Букурещ Трите страни ще търсят съвместно финансиране от ЕС за създаване на непрекъснат железопътен коридор Север - Юг Празнувайте любовта и виното: със световен музикант в 5-звезден лукс на морския бряг Празнувайте любовта и виното: със световен музикант в 5-звезден лукс на морския бряг Подарете си романтичен уикенд с морска панорама и СПА релакс  
Генералният секретар на ООН предупреждава за предстоящ финансов колапс Генералният секретар на ООН предупреждава за предстоящ финансов колапс Ситуацията ще се влоши още повече в близко бъдеще“, пише Антонио Гутериш Мъжът на Риана иска да се кандидатира за кмет на Ню Йорк Мъжът на Риана иска да се кандидатира за кмет на Ню Йорк A$AP Rocky е родом от Ню Йорк, а до 2029 г. ще покрива възрастовите изисквания за позицията на кмет Почти всички ябълки в Европа съдържат остатъци от пестициди Почти всички ябълки в Европа съдържат остатъци от пестициди 85% от пробите на ябълки съдържат множество остатъци от химикали, а „вечни вещества“ се откриват в 64% от пробите, сочи ново наблюдение на европейски организации ЕС подготвя 20-и пакет санкции срещу Русия ЕС подготвя 20-и пакет санкции срещу Русия Кая Калас обяви цел за въвеждане на новите мерки на 24 февруари с акцент върху морските услуги и енергийния сектор Американската армада е във водите на Близкия изток, но Иран не се предава Американската армада е във водите на Близкия изток, но Иран не се предава Техеран заяви, че въоръжените сили са с пръст на спусъка и готови за незабавен отговор Как Мюсюлманското братство превърна толерантността в оръжие срещу демокрацията Как Мюсюлманското братство превърна толерантността в оръжие срещу демокрацията Аржентина, отделни щати в САЩ и арабски държави го обявиха за терористична организация, либерална Европа още се колебае Илон Мъск призна в Давос: Имаме 9000 сателита в околоземната орбита, не сме засекли извънземни Илон Мъск призна в Давос: Имаме 9000 сателита в околоземната орбита, не сме засекли извънземни Основателят на Tesla и SpaceX коментира бъдещето на изкуствения интелект, роботите и липсата на доказателства за извънземен живот Поведение на Тръмп предизвика въпроси за самообладанието му Поведение на Тръмп предизвика въпроси за самообладанието му Президентът бе забелязан да отклонява вниманието си по време на ключови срещи, а европейски партньори изразиха притеснения относно стабилността му Джими Кимъл нарече филма за Мелания Тръмп „подкуп за 75 милиона долара“ Джими Кимъл нарече филма за Мелания Тръмп „подкуп за 75 милиона долара“ Лентата проследява пътя ѝ в навечерието на завръщането ѝ в Белия дом за втори мандат като първа дама и е планирана за световна кинопремиера на 30 януари 2026 г. Войната в Украйна: Близо 2 милиона са жертвите от двете страни Войната в Украйна: Близо 2 милиона са жертвите от двете страни От началото на пълномащабната агресия срещу територията си Украйна е загубила между 100 и 140 000 войници
Илияна ЙОТОВА, президент Илияна ЙОТОВА, президент Политическите фигури не са решение за служебния кабинет
Виц на деня Виц на деня - Здрасти, как е? Завърши ли висшето?
- Завърших. С две дипломи съм вече - психология и публична администрация.
- Браво! А по колко даваш доматитe?
Виц на деня Виц на деня - Защо закъсня с 30 минути?
- Красивите жени могат да закъсняват за среща!
- Така е, но ти защо закъсня?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Опитният мъж знае, че трябва да почука, дори когато отваря вратата на гардероба.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори