×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Ромската интеграция е изгълтала милиарди, но не знаят колко точно


Ромската интеграция е изгълтала милиарди, но не знаят колко точно
Ромите не търпят интеграция
11 Юни 2015, Четвъртък, 15:05 ч.
Източник: Clubz.bg

Дават 130 млн. лв. за подобряване образованието и здравната култура на 20 000 роми
Държавата няма представа колко точно са изхарчените средства за интеграция на ромите през последните 15 години, но със сигурност става дума за милиарди левове. Пари за благородната, но все по-непостижима цел са идвали от националния бюджет, международни организации и външни донори. Това става ясно от справка на вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин.

Проблемът с точното изчисление на похарчените суми идва от механизма на разходване на средства по европейските фондове, който не позволява да се установи с пълна точност каква част от парите, отиващи за подобряване на училищната инфраструктура или градската среда, както и за социални дейности, са за представители на ромската общност.

От справката на Министерство на труда и социалната политика е видно, че след присъединяването на България към Европейския съюз през 2007 г. средствата, които се отделят за интегриране на ромската общност са значително повече спрямо периода 2000-2006 г.

По предсъединителната програма ФАР в годините преди членството ни в ЕС за интеграция на роми са разходвани над 40 000 000 евро. Други близо 20 000 000 евро, получени като заем от Европейската банка за развитие, са били инвестирани в началото на века за изграждане на ромски жилища в София, Пловдив и Пазарджик. Някои от тях станаха популярни като "ромските мезонети" и твърде бързо загубиха новия си и приветлив вид.

Стотици милиони евро са разходвани за интегриране на ромската общност по европейските програми след 2007 г. Най-много са средствата, които са предоставени по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" и по "Регионално развитие", сочат данните в справката на МТСП. Във връзка с изпълнението на поетите ангажименти по международната инициатива "Десетилетие на ромското включване 2005-2015 г." Министерство на регионалното развитие и благоустройството е трябвало да инвестира и 1,26 млрд. лева за подобряване на жилищните условия на ромите, но средствата не са били осигурени, става ясно още от справката на Ивайло Калфин.

Показателни за размера на вложеното за интеграция на ромите са няколко примера от направените инвестиции. Само през 2014 г. са изразходвани близо 41 млн. лв. за ремонт на общо 123 училища и детски градини, от които са се възползвали 8382 ромски деца. Парите са осигурени от ОП "Регионално развитие". В стария програмен период по ОП "Развитие на човешките ресурси" са изпълнени 154 проекта по схема "Интеграция на децата и учениците от етническите малцинства в образователната система", за което са разходвани 22,2 млн. лв. За интегриране на ромската общност отиват и около 10% от бюджетите на две други европейски програми, по които България получава финансиране – Норвежкия финансов механизъм и Българо-швейцарската програма.

По Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" през новия програмен период се предвижда за "социално-икономическа интеграция на маргинализирани общности като ромите" да бъдат разходвани около 130 000 000 лв., посочва вицепремиерът и социален министър. Изчисленията показват, че от средствата ще се възползват 19 380 лица от ромски произход, които ще получат подобряване на достъпа до заетост, образование, социални и здравни услуги и възможност за преодоляване на негативните стереотипи.

В категории: Политика


2
Коментара
2
Коментара по темата
2.
Георги Бакалов
11.06.2015 21:57:39
0
3
Хайде да видим, КОЙ СЕ ПРАВИ НА УДАРЕН!!!

За "Десетилетие на ромското включване 2005-2015 г." ЕК е предоставила до края на 2014 г. над 1 МИЛИАРД и 300 МИЛИОНА евро на румънските и българските ЦИГАНСКИ ФОНДАЦИИ!!!Така твърдят официално евродепутати от Германия, Белгия и Холандия.

НИКОЙ (нито управляващи, нито контролни органи, нито медиите) НЕ ИСКА ДА ПРОВЕРИ в съответните ресорни генерални дирекции на ЕК,
КОИ СА БЕНИФИЦИЕНТИТЕ в България и КОЛКО МИЛИОНИ СА ПОЛУЧИЛИ!
Да не говорим за това, че хептен НИКОЙ НЯМА ДА ИЗВЪРШИ ПРОВЕРКА за това,
в ЧИИ ДЖОБОВЕ СА ПОТЪНАЛИ ПАРИТЕ!!!
Цигански палати има на десетки места в България – ами палатите на нециганите?!
СТОТИЦИ МИЛИОНИ ЕВРА - имало е ЗА ВСИЧКИ, но НЕ и ЗА ИНТЕГРАЦИЯ НА ЦИГАНИТЕ!!!
Пък и защо да ги интегрираме, като така влизат в обръщение за всичко!
1.
!!!
11.06.2015 12:19:19
0
18
"Държaвaтa" усвоявa пaрите зa интегрaция, поделят си ги между "държaвниците" и се сдобивaт с нови хотели, кaзинa и т.н.
Ромите единственото, което виждaт от товa сa помощи, зa дa си трaят.
Aко някое ромско сдружение се вдигне дa съди шибaнaтa ни държaвицa жaлкa, aко зaпочнaт проверки от европейски комисaри- НЕбългaри, ще хвърчaт глaви. Но още по- жaлкото е, че "глaвите" нa въпросните ромски сдружения ядaт от същaтa кaцa и ги боли ...зa "събрaтятa" им.
Не сa виновни ромите, БЪЛГAРСКИТЕ държaвници сa!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Само във Флагман.бг: Проговори Атанас, който бе арестуван за големия пожар в Карнобатско Само във Флагман.бг: Проговори Атанас, който бе арестуван за големия пожар в Карнобатско Разследването води до 63-годишния Атанас, който отрича умишлени действия Изявени учени посветиха студенти в тайните на нумизматиката по време на престижен форум в Деултум Изявени учени посветиха студенти в тайните на нумизматиката по време на престижен форум в Деултум Гост на събитието беше народният представител инж. Петър Кънев Вицеевропейска титла за Бургас от Евпорейското първенство в Тимишоара Румъния Вицеевропейска титла за Бургас от Евпорейското първенство в Тимишоара Румъния Отлично представяне на бургаските каратисти В изложбата "ПОКРИВИ от местата, на които Не съм бил" ще ни отведе Георги Янев на 18 септември в Бургас В изложбата "ПОКРИВИ от местата, на които Не съм бил" ще ни отведе Георги Янев на 18 септември в Бургас Едно вълнуващо творческо пътуване на Георги ЯНЕВ от българската школа до модерения почерк на запада ще ни завладее в предстоящата изложба на -  "ПОКРИВИ от местата на които НЕ съм бил". VIII Порт Прим Арт Фест стартира в Бургас с изложба на седем изключителни творци VIII Порт Прим Арт Фест стартира в Бургас с изложба на седем изключителни творци Гергана Николова, Анабел Хамамджиева, Лилияна Александрова, Рафаил Георгиев – Рафо, Цветан Кръстев, Стефан Чурчулиев и Стефан Божков откриват фестивала в галерия „Петко Задгорски“ Докога деца ще рискуват живота си на бургаската ул. „Стара планина“ Докога деца ще рискуват живота си на бургаската ул. „Стара планина“ Опасният трафик застрашава учениците, а институциите мълчат, пишат до нас ядосани родители Вижте градината на прокурорския син от Бургас - ред краставици, ред зеле и много марихуана Вижте градината на прокурорския син от Бургас - ред краставици, ред зеле и много марихуана Майка му - апелативният прокурор Валентина Маджарова няма намерение да си подава оставката, подала е само молба за отпуск АМ "Европа" се оказа полумагистрала - обикновено шосе АМ "Европа" се оказа полумагистрала - обикновено шосе Лентите са стеснени с по 25 см, а на места скоростта е ограничена до 90 км в час Катето Евро чака внуче, но получи куче Катето Евро чака внуче, но получи куче Младото семейство Кадиеви се сдоби с куче, което и двамата наричат „бебчо“ Община Бургас и Eldrive събират електрически автомобили от цялата страна на 20 септември на Морска гара Община Бургас и Eldrive събират електрически автомобили от цялата страна на 20 септември на Морска гара Фестивалът на електромобилността е част от програмата на “Европейска седмица на мобилността“, която се организира за 12-та поредна година в Бургас
Тръмп завежда дело за клевета срещу New York Times за 15 млрд. долара Тръмп завежда дело за клевета срещу New York Times за 15 млрд. долара Президентът на САЩ обвини вестника в лъжи за него, семейството му и бизнеса му Пияни тийнейджъри уринираха в супа, глобиха ги Пияни тийнейджъри уринираха в супа, глобиха ги Скандалът разтърси най-голямата верига за хот пот – съдът в Шанхай обяви родителите на младежите за отговорни Израел започна сухопътна офанзива в Газа Израел започна сухопътна офанзива в Газа "Газа гори", каза израелският министър на отбраната Украинец отиде в Русия да снима филми за възрастни, последва го тежка съдба Украинец отиде в Русия да снима филми за възрастни, последва го тежка съдба За 5 години той не получи документи за пребиваване в РФ, сега е зад решетките Учителка съблазни ученик, ще лежи в затвора Учителка съблазни ученик, ще лежи в затвора Драма отвъд океана Конър Макгрегър се отказва от надпреварата за президент на Ирландия Конър Макгрегър се отказва от надпреварата за президент на Ирландия Макар да се отказа от политическата сцена, той обеща да продължи да работи за доброто на страната Как родителите изпращат първолаците в Япония Как родителите изпращат първолаците в Япония Ако и у нас децата поемаха към училище с подобно възпитание, нямаше да произвеждаме зрелостници като пораснали магарета Търговците в Одрин се хванаха за главите, такова чудо не са виждали скоро Търговците в Одрин се хванаха за главите, такова чудо не са виждали скоро Цените са доста приемливи и всеки може да намери продукти по джоба му Гражданската война, която Западът не иска да повярва, че идва Гражданската война, която Западът не иска да повярва, че идва Безконтролната имиграция, икономическата стагнация и загубата на доверие в политиците неминуемо радикализират народа 20-годишен работник пострада при инцидент в ТЕЦ Бобов дол 20-годишен работник пострада при инцидент в ТЕЦ Бобов дол Младият работник е настанен в столична болница с втора степен изгаряния на левия крак
Володимир ЗЕЛЕНСКИ Володимир ЗЕЛЕНСКИ Руската атака срещу Полша е подобна на събитията в Крим Виц на деня Виц на деня - Защо майсторите се заглеждат в силиконовите бюстове?
- Защото изчисляват, колко душ кабини щяха да уплътнят с толкова материал
Виц на деня Виц на деня - Тя все ми викаше "Никакъв с*кс до сватбата!"
- И какво стана?
- Какво ли... срамна сцена в ритуалната зала!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук „Аз не съм на възраст, в която несъзнателно правя глупости. Аз съм на възраст, в която те се вършат осъзнато и с удоволствие!“ – Марк Твен
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори