От началото на годината: Казарма за жените в Норвегия и марихуана в лекарствата в Словения
02 Януари 2015, Петък, 13:15 ч.
В Париж забраниха паленето на огън в камините
От 1 януари по света влизат в сила различни нови правила. Някои от тях изглеждат странни, но те започват да се прилагат след официални решения на местните власти.В Норвегия например от днес влиза в действие закон за въвеждането на задължителна военна повинност за жените, съобщи БТА. Нормативният акт беше приет от норвежкия парламент на 14 октомври. Според него първите наборнички ще попълнят редиците на норвежката армия през лятото на 2016 година.
Норвегия е първата европейска държава и първата страна членка на НАТО, предприела тази стъпка."Това е историческо решение. Норвегия се явява сред пионерите в тази област и за нас това е причина за гордост", заяви министърката на отбраната Ине Марие Ериксен Сьорайде след приемането на закона.
Жените ще служат в редиците на въоръжените сили на Норвегия колкото и мъжете - 19 месеца. Де факто обаче казармата не продължава повече от 12 месеца. Освен това почти половината наборници се зачисляват в състава на Националната гвардия. За тях службата е 7 месеца и при това този срок е разбит на няколко относително кратки периода.
В същото време в друга страна членка на НАТО, Турция, от днес всеки, който към 31 декември 2014 г. има навършени 27 години и желае да се освободят от военна служба, може да го направи срещу заплащане.
От днес в аптеките на Словения ще могат да продават медикаменти, съдържащи екстракт от марихуана (канабиноиди), които до момента са забранени. В средата на 2014 г. правителството издава наредба, с която изключва тетрахидроканабиноидите (ТНС) от списъка на забраненитевещества и ги включва в списъка на наркотичните вещества, разрешени в хуманната и ветеринарната медицина и за педагогически и научно-изследователски цели.
В Париж пък от днес влиза в сила забраната за палене на огън в камини. Ограниченията важат както за френската столица, така и за околностите й. Решението беше взето от местните власти по инициатива на местни еколози. Целта е да се намалят емисиите от фини частици във въздуха, които имат все по-сериозни последствия върху здравето на парижани, припомнят френски издания, цитирани от БТА.
От днес в Полша влиза в сила закон, забраняващ доставката и рекламата на нездравословна храна в учебните заведения на територията на страната. Целта на новите текстове е да се намалят случаите на наднормено тегло и на затлъстяване сред подрастващите. Според доклад на Фонда на ООН за подпомагане на децата (УНИЦЕФ) около 17 процента от полските деца страдат от наднормено тегло.
В категории:
Животът
Синът на Дейвид Бекъм прави филмов дебют в гей драма
Фалшив ИИ билкар подмами болни хора с „мехлем чудо“ в интернет
ФИДЕ отложи санкциите срещу българския шахмат до 30 септември 2026 г.
СОС разглежда предложението Любен Дилов-син да бъде удостоен посмъртно със званието „Почетен гражданин на София“
Виктория Капитонова отпразнува рожден ден с равносметка за личния си живот
24/06/2026, Сряда 18:20
1
Бюджет 2026 с рекорден дефицит от 5,7 процента, запълват дупката в хазната с още един дълг
Грешки при монтажа на климатик могат да съсипят ефективността на уреда и да вдигнат сметките за ток
Двaмa нoви милиapдepи ce "paждaт" вceĸи дeн
Променливо време в страната с предиобедно слънце и следобедни летни порои
Випуск 2026 на Гимназията по туризъм в Слънчев бряг получи дипломите си
Випуск 2026 на Гимназията по туризъм в Слънчев бряг получи дипломите си
Промени в диетата и физическа активност помагат за трайно понижаване на нивата на холестерола

И кога някоя екоинспекция ще отиде да насмете мангалите в Комлука дето горят гуми и пластмаса да се топлят. Когато вятъра докара дима към центъра направо не се диша ...
Който му се пали печка и камина и му се цепят дърва да си ходи на село .... градовете не са за вас.