×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Честният пояс на Пресвета Богородица пристига в Бургас на Кръстовден
  • Повечето германци се страхуват от руска атака срещу НАТО
  • След дроновете над Полша и Румъния: Зеленски обвини Русия в разширяване на войната
  • Над 100 хиляди души се събраха на антимигранстки митинг в Лондон
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Борисов и Меркел прокарват пътя на газа


Борисов и Меркел прокарват пътя на газа
Меркел, Борисов и Цветан Цветанов се черпят по случай награждаването на канцлера с орден “Стара планина”. СНИМКА: РОЙТЕРС
15 Декември 2014, Понеделник, 02:19 ч.
Източник: 24 часа

Канцлерът Меркел хареса идеята на Борисов в България да се създаде хранилище, което да разпределя газа за Европа
Как руският газ да бъде привлечен отново да минава през България, но без страната да се превръща в заложник на споровете между Москва и Брюксел? Като “Южен поток” стигне само до българския бряг, а край Варна бъде създадено хранилище, собственост на Европейската комисия, от което тя да продава и разпределя горивото за европейските страни.

Това е идеята, за която утре в 11 часа премиерът Бойко Борисов ще потърси подкрепа от най-влиятелния политик в Европа - канцлера на Германия Ангела Меркел.

Срещата между двамата ще е на четири очи и българският министър-председател смята да постави ребром въпроса за щетите, които търпи България заради това, че безусловно следва санкциите на ЕС срещу Русия и спря изграждането на “Южен поток”, докато проектът не отговори на изискванията на третия енергиен пакет на Европейската комисия.

Всъщност Борисов не би могъл да почука на по-отворена врата от тази в Берлин, твърдят анализатори както в Германия, така и в България. Двамата с Меркел са изключително добри познати, свързва ги дори това, че заедно бягаха от заседания на Европейския съвет, за да гледат футболни мачове при предния мандат на Борисов като министър-председател.

Припомня се и приятелското отношение, което Меркел показваше към Борисов при досегашните им три срещи - две в Германия и една в България. Между другото, и за това посещение на Борисов е предвидено посрещане с военни почести, естествено ако времето позволява, обясниха от Министерския съвет на България.

Освен че и буквално лесно намират общ език -руския, двамата вероятно лесно ще се разберат как да прокарат новия път за руския газ в Европа и заради намерението на Меркел да засили германското влияние на Балканите за сметка на това на Москва.

Още преди месец канцлерът на Германия обяви, че смята да обърне вниманието на ЕС към Балканите, където Русия има сериозно влияние както сред кандидатите за членство като Сърбия, така и сред членове на съюза ЕС като България. Веднага след като президентът на Русия Владимир Путин обяви от Турция, че слага край на “Южен поток”, Меркел инициира среща с унгарския премиер Виктор Орбан в началото на следващата година. А преди това реши да приеме българския премиер Бойко Борисов.

Като особено силен знак в София отчитат това, че Борисов е първият министър-председател, който ще посети Меркел след преизбирането ѝ за лидер на германските християндемократи.

България и Унгария се смятат за двете слаби звена на Европа в отношенията с Русия, обясниха анализатори от българското МВнР. И именно заради това са толкова важни за новата политика на Меркел за отслабване на руското влияние в региона. Борисов обаче се ползва с предимство, защото България, макар и с цената на наказателна процедура, застана твърдо на страната на ЕС и спря изграждането на “Южен поток”. Докато Орбан опита да води сепаративни разговори с Москва. Това, че Путин посочи от Турция с пръст България като основна пречка пред осъществяването на “Южен поток”, също носи допълнителни дивиденти на нашия премиер. Очакванията на българските дипломати са и Ангела Меркел да даде солидно

политическо рамо за влизането на България в Шенген,

каквото вече Борисов получи в Брюксел. За разлика от подкрепата на шефа на ЕК Жан-Клод Юнкер тази на Меркел е доста по-важна, тъй като финалното одобрение за влизането ни в Шенген се взема от съвета на държавните и правителствените ръководители, а не от комисията.

Това обаче засега се води странична печалба за правителството, ако се случи. Основната цел на българския премиер сега е Германия да поеме по-голям ангажимент към газовите преговори с Русия и към създаването на единен енергиен пазар. Така България най-сетне може да се отърве от ролята на буфер в отношенията между Европа и Москва, защото в тази си позиция страната ни понася главно удари от двете страни и доста по-малко ползи.

Вероятно тези български очаквания ще бъдат оправдани след срещата между Меркел и Борисов, обясниха източници от канцлерството в Берлин.

Само преди седмица в реч в Бундестага Ангела Меркел обяви, че Русия се опитва да дестабилизира Източна Европа. България е сред държавите, които понасят удари от сблъсъците между ЕС и Кремъл, и правителството в София се надява на ясна подкрепа от Берлин в създалата се ситуация, смятат експерти от канцлерството. Според тях

канцлерката ще направи оферта на Путин

в опита си да преодолее кризата в отношенията и е възможно идеята на България все пак газопроводът да се построи, макар и при други условия, да се разглежда съвсем сериозно в момента. В канцлерството се оказват изключително добре запознати с оповестената публично само преди няколко дни идея на Борисов Варна да се превърне в газов хъб на Европа.

Българският министър-председател

отива в Берлин и с още един важен коз в ръката

Това е решението на случая “Кльостерс” и решението на българското правителство да компенсира немската компания за провалена инвестиция в циментов завод у нас. Казусът се точи от 2005 г., когато германската фирма решава да инвестира в българската “Цемеко”, но инвестицията се проваля заради това, че нашето Министерство на екологията с години не се произнася по екооценката на планираното предприятие за производство на цимент. Сега България реши, че е готова да върне на немската компания 4 млн. евро заради провалената инвестиция. Това според източници от българското икономическо министерство трябва да оживи интереса на германски компании да инвестират в страната ни. Ще даде и възможност Берлин да гарантира със своя фонд немските инвестиции у нас.

Посещението на Борисов се тълкува като знаково и заради едногодишната европейска изолация на предния премиер Пламен Орешарски. Допълнителна тежест му придава огромната делегация, която той води. В останалите си срещи след тази с Меркел премиерът ще бъде придружаван от представители на цялата сложна управленска коалиция в София.

В Берлин ще бъдат трима вицепремиери - Томислав Дончев от ГЕРБ, Меглена Кунева от Реформаторския блок и Ивайло Калфин от АБВ. В официалната делегация участват още зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов, съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев и председателят на комисията по енергетика в Народното събрание Делян Добрев.

Програмата на посещението предвижда разговори на Борисов с председателя на Бундестага проф. Норберт Ламерт и среща на вицепремиерите и народните представители с парламентарната фракция ХДС/ХСС.

Борисов ще разговаря още с председателя на фондация “Конрад Аденауер” д-р Ханс-Герт Пьотеринг и ще се срещне с представители на българската общност в Берлин.

В категории: Политика


1
Коментара
Бързото хранене поскъпва
Бързото хранене поскъпва 14/09/2025, Неделя 20:20 6
Флагман.БГ Двама загинаха при тази тежка катастрофа Двама загинаха при тази тежка катастрофа 14/09/2025, Неделя 19:39 0
Михаил ДИМИТРОВ Представят „Лунно цвете“ в Бургас Представят „Лунно цвете“ в Бургас 14/09/2025, Неделя 18:40 0
Флагман.БГ Земетресение в район край... Земетресение в район край... 14/09/2025, Неделя 18:20 0
1
Коментара по темата
1.
Дернев
15.12.2014 09:42:12
2
2
Много добро начинание от което ще произлязат и много добри резултати, както за БГ, така и за ЕС, а и за Русия. Още повече, че такава среща и инициатива, без неофициалното съгласие на Путин, няма как да стане. А и Германия е притеснена от засиленото влияние в БГ, страна с най-стратегическа територия на Балканите, от няколко страни, но нито една от тях европейска. Балканите са изключително важни за сигурността на ЕС и бъдещите СЕЩ.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Бургас прие една от най-ценните реликви на християнството, която прави чудеса Бургас прие една от най-ценните реликви на християнството, която прави чудеса Светата майка ни избра, за да ни спаси, защото тук се случват много нещастия - уж инциденти, уж случайни, загиват деца, майки на малки деца, младежи умират без причина, смята Владиката  Бързото хранене поскъпва Бързото хранене поскъпва Посещенията падат Звездна вечер и хиляди аплодисменти в Летния театър на Бургас Звездна вечер и хиляди аплодисменти в Летния театър на Бургас Симфоничен оркестър, бенд и златни гласове изпълниха сцената в спектакъла, който ще се помни дълго Новите евробанкноти: Бетовен на 10 евро, Мария Кюри на 20, а Да Винчи на 100 Новите евробанкноти: Бетовен на 10 евро, Мария Кюри на 20, а Да Винчи на 100 Те ще имат по-интензивен цвят и се очаква да бъдат пуснати в обращение през следващите месеци на 2026 г. Двама загинаха при тази тежка катастрофа Двама загинаха при тази тежка катастрофа Случаят отново поставя фокус върху слабия контрол върху водачи с чуждестранна регистрация, Най-честите и показателни признаци, че тялото ви не получава достатъчно вода Най-честите и показателни признаци, че тялото ви не получава достатъчно вода Жаждата е ясен знак, но организмът обикновено подава по-дискретни сигнали, които лесно могат да останат незабелязани Ултраскъпо Ламборгини се размаза при брутална катастрофа Ултраскъпо Ламборгини се размаза при брутална катастрофа Зад волана на автомобила е бил 56-годишен Безпрецедентен случай с въздушната линейка в Ямбол Безпрецедентен случай с въздушната линейка в Ямбол Мъжът е постъпил в спешното отделение на ямболската болница с ампутирана ръка, вследствие на инцидент в домашни условия при рязане на дърва Представят „Лунно цвете“ в Бургас Представят „Лунно цвете“ в Бургас Премиерата на романа на Катрин Ди, с който спечели наградата "Кризалис" на европейския фантастичен фестивал Еврокон 2025 в Оланд, ще е в библиотека "Пейо Яворов" Посрещнаха тържествено Свещения Пояс на Дева Мария в Бургас Посрещнаха тържествено Свещения Пояс на Дева Мария в Бургас Започва литийно шествие по ул. „Александровска“ и ул. „Успенска“ до храм „Св. Богородица“, където ще бъде отслужена Архиерейска празнична вечерня
Как две убийства, неолибералната идеология и безконтролната миграция най-накрая събудиха хората Как две убийства, неолибералната идеология и безконтролната миграция най-накрая събудиха хората От САЩ до Европа вече не става въпрос просто за икономика, за пари, за по-леви или десни политики Убиецът на Чарли Кърк живял с трансджендър съквартирант Убиецът на Чарли Кърк живял с трансджендър съквартирант Сега младежът помага на ФБР Расте броят на жертвите след клането в Непал Расте броят на жертвите след клането в Непал Най-новите данни на здравното министерство на страната сочат, че загиналите вече са 72 Израел разклати „Евровизия“ Израел разклати „Евровизия“ Заради масовите убийства в Газа няколко страни заплашиха, че ще напуснат конкурса, ако еврейската държава участва в него Земетресение в район край... Земетресение в район край... Епицентърът е локализиран на 55 километра източно от град Брашов НАСА с амбициозен план: Първи полет с екипаж до Марс в началото на 30-те НАСА с амбициозен план: Първи полет с екипаж до Марс в началото на 30-те Ръководителят на американската космическа агенция очерта графика за завръщането на Луната, което ще послужи като трамплин за достигане до Червената планета Китай и САЩ преговарят в Мадрид за митата Китай и САЩ преговарят в Мадрид за митата Президентът Тръмп одобри удължаването на съществуващите мита върху китайски стоки (около 55%) до 10 ноември Българин стана кмет в Англия Българин стана кмет в Англия В продължение на година Мариан Несторов успешно ръководи област с население от 285 000 души Гълъбин Боевски отвлечен и убит като "Наглите"? Гълъбин Боевски отвлечен и убит като "Наглите"? Никой не го е виждал от месеци, върви слух, че е ликвидиран от наркокартела, който му бе издал смъртната присъда Учениците от тази гимназия ще посрещнат 15 септември без покрив Учениците от тази гимназия ще посрещнат 15 септември без покрив ържавата не е отпуснала обещаните средства, а застрахователят – не е изплатил щетите
Володимир ЗЕЛЕНСКИ Володимир ЗЕЛЕНСКИ Руската атака срещу Полша е подобна на събитията в Крим Виц на деня Виц на деня – Докторе, чувам гласове!
– А какво ви казват?
– Че съм луд.
– Ами, слушайте ги – те явно ви познават!
Виц на деня Виц на деня Дядо с внучето гледат снимки от сватбата му:
– Дядо, защо си тъжен на снимката?
– Защото съм разбрал, че вече е късно да избягам…
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Истински мъж никога не пита за посоката… той просто кара, докато жената вика.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори