×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • След серията от 21 000 труса: Ограничават достъпа до части от остров Санторини
  • Съпругата на Васил Божков осъди прокуратурата заради 8-месечния ѝ арест
  • Внимание, шофьори, светофар на кръстовище в кв. „Ветрен“ ще бъде изключен заради профилактика
  • „Прогресивна България“: Ново правителство се очаква до две седмици
  • Откриха голямо количество контрабандни цигари в матраци на кораб в Бургас
  • 4-годишно дете загина, след като беше прегазено от кола в Карловско
  • Съдът върна на прокуратурата обвинителния акт по делото срещу Кирил Петков и Божидар Божанов
  • Счупени камиони предизвикаха криза с боклука във Варна
  • Остават броени дни преди началото на най-грандиозното спортно събитие у нас - Джиро д’Италия
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Обвинителката на атентатора от Сарафово Калина Чапкънова поиска поста на Емил Христов в Апелативна прокуратура-Бургас


Обвинителката на атентатора от Сарафово Калина Чапкънова поиска поста на Емил Христов в Апелативна прокуратура-Бургас
Калина Чапкънова е наблюдаващ прокурор на делото за атентата в Сарафово. Тя е първият обвинител след демократичните промени у нас, който разследва терористичен акт
Тема в развитие
Жестока битка на лобита във ВСС след насрочването на избора за апелативен прокурор на Бургас Димитър Диамандиев обърка сметките за апелативен прокурор на Бургас Бургаският обвинител Любомир Петров влиза в битка срещу Пламен Стефанов от Сливен за нов апелативен прокурор Обвинител №1 на Сливен - кандидат за апелативен прокурор на Бургас ВСС отряза Калина Чапкънова за шеф на Апелативна прокуратура-Бургас (ОБНОВЕНА) Отложиха избора на Калина Чапкънова за шеф на Апелативна прокуроратура - Бургас, още седмица ритане на лобитата във ВСС Гласуват кандидатурата на Калина Чапкънова за Апелативна прокуратура-Бургас в четвъртък Сотир Цацаров се оглежда за нов окръжен прокурор на Бургас Обвинителката на атентатора от Сарафово Калина Чапкънова поиска поста на Емил Христов в Апелативна прокуратура-Бургас Мандатът на Емил Христов изтича, почва битката за Апелативна прокуратура-Бургас ВАС отмени отстраняването на бургаския апелативен прокурор Емил Христов Кой използва разследването срещу унизително сваления бургаски прокурор Емил Христов?
виж още
скрий
30 Март 2014, Неделя, 08:36 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ, снимки: Иван КОЛЕВ

Досегашният окръжен прокурор е единственият кандидат за апелативното обвинение
Окръжният прокурор на Бургас Калина Чапкънова е единственият кандидат за нов апелативен прокурор на Бургас, показа проверка на Флагман.бг. Чапкънова подаде документите си в петък, в 17:00 часа - последните минути на работната седмица (ВИЖ НАШАТА ТЕМА В РАЗВИТИЕ).

Остават още няколко дни за приемане на концепциите и на другите кандидати, но с оглед на декларираното желание на Чапкънова да оглави Апелативната прокуратура, няма да е изненада, ако друг не се пробва за поста.

„Спрягат се няколко имена, но се видя, че трудно някой би спечелил подкрепата на Висшия съдебен съвет (ВСС)“, коментираха наши източници. Според тях самият факт, че Чапкънова се опитва да стане апелативен прокурор говори, че е убедена, че ще бъде избрана. Ходът на обвинителката е рисков, защото мандатът й на окръжен прокурор изтича само след няколко месеца и при евентуално дискредитиране сега, няма да има никакъв шанс да оглави отново окръжната прокуратура. Ако не бе сигурна щеше да да си постели добре чергичката за нов мандат в Окръжна прокуратора, но тя скача в дълбокото и иска да заеме най-висшия пост в държавното обвинение в региона, коментираха анализатори на процесите в магистратурата.

Първоначално за поста се спрягаше вр.и.д.апелативен прокурор на Бургас Димитър Диамандиев, който е административен ръководител след отстраняването на Емил Христов (ВИЖ НАШАТА ТЕМА В РАЗВИТИЕ). Диамандиев очевидно се готвеше, след като преди няколко месеца му бе направена атестация и получи висока оценка за работата си.

Калина Чапкънова има 16-годишен юридически стаж. Тя започва работата си като младши прокурор в Айтос. През 1998 г. постъпва на работа в Районна прокуратура-Бургас, а след това е избрана и за зам.-районен прокурор.  През 2002 г. печели конкурс за Окръжна прокуратура, където се изкачва по йерархичната стълбичка и от 2009 г. е административен ръководител на Окръжна прокуратура. През 2012 г. Чапкънова пое разследването на кървавия атентат в Сарафово, при който загинаха седем души. По този начин тя стана първият прокурор след демократичните промени у нас, който ръководи разследване за терористичен акт. Досъдебното производство е изключително трудоемко и до този момент са разпитани над 200 свидетели и със съдействието на партньорски служби е установена самоличността и на част от атентаторите. За никого няма да е изненада, ако в следващите седмици бъдат съобщени нови данни, които да вдигнат рейтинга на Чапкънова и увеличат шансовете й да стане апелативен прокурор.

Апелативният прокурор на Бургас Емил Христов бе отстранен преди половин година. В момента той обжалва решението на ВСС пред петчленен състав на ВАС, но дори и да бъде реабилитиран със сигурност няма да има желание да участва в конкурса
В концепцията си за управление на Апелативната прокуратура Калина Чапкънова отбелязва, че данните от последната година доказват добрата работа на магистрите, но отчита, че броят на досъдебните производства, по които разследването продължава повече от две години продължава да е голям. Според нея това е един от основните проблеми и той може да се реши като се сформират общи екипи за разследване на по тежките дела.

Създаването на самостоятелно звено, което да работи по наказателните производства с предмет корупционни престъпления, ще бъде един от основните й приоритети, ако бъде избрана. Акцент в работата й ще бъде стриктното спазване на случайното разпределение на преписките и делата, както и включването на всички административни ръководители на прокуратурите и техните заместници в същността на прокурорската дейност. Общо 26 са точките, с които Чапкънова се наема да реорганизира дейността на Апелативната прокуратура. Сред тях са и периодични обучения, регулярни срещи с МВР, медии и т.н.

От декларацията за имотно състояние на Калина Чапкънова става ясно, че семейството на прокурорката (б.а. в това число и родителите й) има пет апартамента в Бургас, жилище във Варна, къща в Несебър, 9 дка гора в местността „Капчето“, 10 дка нива и 1,8 дка земя в Зона „Д“ на ж.к. „Меден Рудник“. Семейството има и два автомобила, а съпругът на Чапкънова – известният футболист от близкото минало Еролин Кючуков е с потребителски кредит от 48 хил.лв.

На този етап само може да се гадае кой ще замести Калина Чапкънова в Окръжна прокуратура-Бургас, ако тя оглави Апелативното обвинение. Най-вероятно за вр.и.д.ще бъде назначена досегашният зам.-окръжен прокурор Красимира Кателиева, която ще е на поста до провеждане на конкурс.

В категории: Темида


Иван КОЛЕВ Автор
Иван КОЛЕВ
10
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Гришо срещу 312-ия в света Гришо срещу 312-ия в света 28/04/2026, Вторник 21:30 0
Тервел ИЛИЕВ Макрон подкрепи ПСЖ преди "бурята" Макрон подкрепи ПСЖ преди "бурята" 28/04/2026, Вторник 20:40 0
Тервел ИЛИЕВ Футболна бомба за Моуриньо и Реал Футболна бомба за Моуриньо и Реал 28/04/2026, Вторник 20:20 0
Тервел ИЛИЕВ Венци Стефанов каза за "рязането на глава" Венци Стефанов каза за "рязането на глава" 28/04/2026, Вторник 19:40 0
Тервел ИЛИЕВ Домашен български хляб с квас Домашен български хляб с квас 28/04/2026, Вторник 19:00 0
Тервел ИЛИЕВ "Свалям шапка на Наско Сираков" "Свалям шапка на Наско Сираков" 28/04/2026, Вторник 18:18 0
10
Коментара по темата
10.
не разбирам
03.04.2014 14:48:42
0
4
Кое е хубавото на Чапкънова?
9.
данъчен
31.03.2014 21:47:57
0
7
Освен апартатаменти и земи,забравяте ХОТЕЛА и в Слънчев бряг,даже не искаха да си плащат данъка,а мъжът и беше следствен,но му потулиха делото! БОЖЕ,пази България от тази шефка !Емил Христов пред нея е вода ненапита.
8.
прокурори
31.03.2014 21:34:04
1
8
Момичето нито е много знаещо,нито много кадърно!Може само едно-да постига всичко с онази си работа!Преди веше любовница на Емил,после на Ангелов,сега на Борислав Сарафов!Тя сама се хвалеше даже,че само нея никой няма да я закача,всички другстратигии магистрати в Бгат да бъдат наказвани или съдени,но НЕ ТЯ!Конкурс реално няма,тя е определена предварително,подала е документи в последния ден от срока-28 март,така е решил Сарафов,подклепен от Цацата!А другата курветина Кателиевата,протежето на Йордан Иванов,ще е новия окръжен прокурор! И това е решен!
7.
колега
31.03.2014 15:50:43
9
1
Защо пишете, без да сте наясно? Момичето действително е много знаещо и кадърно. Пари има, защото баща й беше основател и дългогодишен художествен ръководител на ансамбъл "Странджа", мъжът й е футболист от силните години на "Нефтохимик", тя самата от дълго време е прокурор. На въпроса на предишния коментар - има едно дете. Оставете кадърните да работят!
6.
111
31.03.2014 14:38:50
1
2
ДЕЦА ИМА ЛИ? НЕ Е Е ЕЕЕ..... МНОГО ПАРИ МНОГО НЕЩО ОТ ГДЕ ЛИ? ТЯ СИ ЗНАЕ Е И ДРУГИ ХОРА ЗНАЯТ. АКО СИ МИСЛИМ И ЦАЦАРОВ РЕШИ ДА ОПРАВИ ТАЗИ ТОЛКОВА ГЪБЯСАЛА ОТ МИКРОБИ СИСТЕМА НЯМА ДА И ПОЗВОЛЯТ ДА ОГЛАВИ АПЕЛАТИВНА ПРОКУРАТУРА НО НЕЙ СЕ ЩЕ РАЗБЕРЕМ. САМО МОЖЕМ ДА ЛАЕМ НИЩО ДРУГО ТЕ СИ ПРАВЯТ КАКВОТО СИ ПОИСКАТ.
5.
bs
31.03.2014 13:19:18
2
2
Много хубава бре,таз Калина..Да му се прииска на човек да го осъди...Е,не.Все пак,по-добре не....Нещо,доста имотно семейство ми се вижда...Той беше вратар,не печелят чак толкова...Ама да са живи и здрави,щом казват,че е кадърна.
4.
КОЛЕГА
31.03.2014 12:30:22
7
5
НИЩО ЧЕ Е ЗАВЪРШИЛА БУРГАСКИЯ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ, АМА Е КАДЪРНА!!
3.
1111
30.03.2014 19:15:14
3
8
Emil Hristov e MEGA KORUMPIRAN.

Zatvor za EMIL HRISTOV
2.
menimen
30.03.2014 15:37:31
1
7
MMMM 6te q seksam...
1.
НЕСТОР
30.03.2014 13:57:42
1
13
ЗАВИДНО ИМОТНО СЪСТОЯНИЕ.МНОГО КЪЩИ ПО МОРЕТО.МНОГО ОПРАВНА.БРАВО.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Системата ни държи в колелото като катерица и докато тичаш, се отдалечаваш от центъра на своя живот Системата ни държи в колелото като катерица и докато тичаш, се отдалечаваш от центъра на своя живот Умишлено поддържаме живота си обвит в мъгла от спешни ангажименти, само за да не виждаме таймера, който неумолимо отброява секундите Криминалист: Христо Ботев е убит в гръб от близко разстояние Криминалист: Христо Ботев е убит в гръб от близко разстояние Експертът с над 20-годишен стаж, разследвал тежки престъпления, коментира измишльотините, че поетът-революционер е прострелян в челото, както и противоречивите показания на Никола Обретенов  Сиди обори Радостин Василев за купения вот, ВМРО помогнали на „Прогресивна България“ заради предатели Сиди обори Радостин Василев за купения вот, ВМРО помогнали на „Прогресивна България“ заради предатели Партията на Каракачанов ще е парламентарно представена, обяви той Предлагат хореографа на ансамбъл „Здравец” Димитринка Великова за почетен гражданин на Камено Предлагат хореографа на ансамбъл „Здравец” Димитринка Великова за почетен гражданин на Камено Кандидатурата й ще влезе на разискване в ОбС този четвъртък Бургас се превръща в жива арт галерия с проекта „Движение в цвят" Бургас се превръща в жива арт галерия с проекта „Движение в цвят" Мащабната градска инсталация е вдъхновена от динамиката и енергията на Giro d’Italiа и организирана на Бургаската художествена галерия „Петко Задгорски“ и НУМСИ „Панчо Владигеров“ Внимание: Светофарът на кръстовище в кв. „Ветрен“ ще бъде изключен на 29 април Внимание: Светофарът на кръстовище в кв. „Ветрен“ ще бъде изключен на 29 април Профилактични ремонти ще доведат до неработещ светофар между улиците „Българка“ и „Черногорово“ Още през далечната 2011 г. тук проведохме Giro di Burgas, кметът поведе велошествието по същия маршрут Още през далечната 2011 г. тук проведохме Giro di Burgas, кметът поведе велошествието по същия маршрут Разгледайте внимателно графика на затварянето на улиците и трасетата за световната надпревара между 6 и 9 май, важно е за всички ! Съпругата на Васил Божков осъди прокуратурата заради 8-месечния ѝ арест Съпругата на Васил Божков осъди прокуратурата заради 8-месечния ѝ арест Решението на съда подлежи на обжалване По-скъпо парно ни очаква следващата зима заради войната на САЩ и Израел с Иран По-скъпо парно ни очаква следващата зима заради войната на САЩ и Израел с Иран Следващата седмица ще започне масов отчет на топлинните счетоводители Начин да преодолеете следобедната депресия или сутрешната криза Начин да преодолеете следобедната депресия или сутрешната криза Кутията за лека закуска е тук, за да ви спаси от упорития глад
Ислямисти яхнаха конете, за да тормозят жените във Великобритания: искат ги покрити до петите Ислямисти яхнаха конете, за да тормозят жените във Великобритания: искат ги покрити до петите Моралните пазители на законите на исляма нямат правомощия и при опити за сплашване подлежат на санкции, но не им пука Целувки в Белия дом: Чарлз III и Камила посрещнати с топовни салюти и военни почести Целувки в Белия дом: Чарлз III и Камила посрещнати с топовни салюти и военни почести Тръмп разкри, че майка му била влюбена в краля Шезлонгите изчезват на 251 плажа в Гърция Шезлонгите изчезват на 251 плажа в Гърция Гръцките власти налагат ограничения за защита на екосистемите и борба със свръхтуризма Новата битка на Тейлър Суифт за да защити гласа и образа си Новата битка на Тейлър Суифт за да защити гласа и образа си Извършвани чрез изкуствен интелект (ИИ), включително в създаването на фалшиви видеоклипове и аудиозаписи Яхта за 500 млн. долара, свързана с най-богатия човек в Русия, премина през Ормузкия проток Яхта за 500 млн. долара, свързана с най-богатия човек в Русия, премина през Ормузкия проток 142-метровата луксозна яхта „Nord“, свързвана с руския милиардер Алексей Мордашов, е плавала от Дубай към Мускат в Оман през уикенда Меркел похарчила 65 000 евро за гримьор и фризьор Меркел похарчила 65 000 евро за гримьор и фризьор Бившият канцлер Олаф Шолц пък е осъществил четири пътувания за над 6000 евро. Тръмп поиска уволнението на американския водещ Джими Кимъл заради шега към Мелания Тръмп Тръмп поиска уволнението на американския водещ Джими Кимъл заради шега към Мелания Тръмп Повод за реакцията е монолог на Кимъл от миналата седмица, в който той се пошегува, че първата дама „грее като бъдеща вдовица“ 2605 евро е средната заплата в Кипър, ръстът на доходите изпреварва инфлацията 2605 евро е средната заплата в Кипър, ръстът на доходите изпреварва инфлацията Средните доходи в Кипър нарастват с 4,9% през 2025 г., но чужденците получават значително по-малко 40% от браковете в България завършват с развод 40% от браковете в България завършват с развод Българите се развеждат два пъти по-често от румънците - данни на Евростат показват сериозна разлика в разводите между съседни държави Как Испания увеличава жилищата без да заема нова земя Как Испания увеличава жилищата без да заема нова земя Испания се обръща към градското уплътняване и преустройство, за да отговори на нуждите от нови жилища
Проф. Димитър ВАЦОВ, изследовател Проф. Димитър ВАЦОВ, изследовател Смесваха радиоактивно мляко с „чисто“, за да влезе в нормите – системна политика Виц на деня Виц на деня - Какви са ти отношенията с нея?
- Какви отношения бе? Женени сме...
Виц на деня Виц на деня - Скъпа, ако замина в командировка, ти какво ще правиш?
- Ами, каквото и ти!
- Ааа, тогава няма да ходя!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Средна класа е когато банката ви отказва кредит, поради нисък доход, а държавата - помощи заради висок.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори