×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Строят 9 многоетажни паркинга в София
  • 5,14% е безработицата през ноември
  • КЗП и НАП проверяват малките магазини за необосновано повишаване на цените
  • Възраждане иска избори през март
  • Страната се намира в началото на грипна епидемия, каза доц. Ангел Кунчев
  • Китайци възраждат марката Santana
  • Разкриват директни полети от София до Варшава
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

С мол „Гранд Галерия“ ще вкараме целия трафик от курортисти в центъра, ще се създаде транспортен хаос


С мол „Гранд Галерия“ ще вкараме целия трафик от курортисти в центъра, ще се създаде транспортен хаос
Арх.Владимир Милков
Тема в развитие
виж още
скрий
09 Февруари 2014, Неделя, 15:54 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ, снимка: Иван КОЛЕВ

Комплексът ще направи улица „Александровска“ пълно мъртвило, ще убие малкия и среден бизнес в Бургас


Арх. Владимир Милков е председател на Съюза на архитектите в Бургас. Той е един от най-уважаваните специалисти и човек с активна гражданска позиция

- Арх. Милков, как приемате идеята за изграждането на мол „Гранд Галерия“ на площад „Тройката“?

- Нека се върнем малко по-назад във времето. През 1997 година в резултат на проведен конкурс и изработен идеен проект е решено на това място да има търговско-културен комплекс с хотелски център. Височината към площта е два етажа, а високото тяло – шест, издърпано успоредно към площад „Баба Ганка“ и улица „Хан Аспарух“. Доста по-скромно, нефрапантно и неналагащо се застрояване, което в по-голяма степен отчита съществуващата градска инфраструктура. Сега виждаме нещо много по-различно.

- Какво Ви притеснява?

- Имам няколко съображения. В момента в Бургас започва реализирането на проекта за Интегриран градски транспорт. Знаете, че отделни ленти се запазват изцяло за скоростната линия, което до голяма степен ще доведе до затормозване на движението в Централна градска част (ЦГЧ). Това наложи спешно да бъде изградена подземната улица под площада, за да освободим „Сан Стефано“ и да насочим основния трафик в посока Запад-Изток по „Цар Борис“, подземния пробив през площада и улица „Гурко“ към „Демокрация“ и Морската градина. Един такъв мол в тази част на града означава само едно – цялото Северно и Южно Черноморско крайбрежие и руските собственици на апартаменти, които са най-постоянните клиенти на моловете в Бургас да се насочат към ЦГЧ и площад „Тройката“, което със сигурност ще доведе до изключително претоварване на движението и според мен транспортен хаос.

- А мащабите на сградата?

- Това е другото ми съображение. Според мен, една такава сграда като обем е много голяма и ще седи изключително тежко на площада. Не на последно място смятам, че такъв обект ще убие търговците. Нека да помислим, че улица „Александровска“ е търговска, бутикова локация с малки магазини и заведения. Изграждайки такъв мол с 32 хил.кв/м. РЗП какво ще се случи!? Ще ликвидираме малкия и дребен бизнес. Наемодателите загиват, наемателите също. Обезлюдяваме улица „Александровска“. Вижте какво стана след откриването на двата мола – част от търговските центрове, като „Пиргос“ например, се изпразниха.  За мен това са огромни притеснения от социално-икономически аспект. Никак не ми се иска да заличим „Александровска“ като едно уютна, търговска и пешеходна зона. А направи ли се този мол, тя ще стане едно мъртвило.



Иван КОЛЕВ Автор
Иван КОЛЕВ
8
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Изискана рецепта с яйца и хайвер Изискана рецепта с яйца и хайвер 16/12/2025, Вторник 20:00 0
8
Коментара по темата
8.
merc
15.04.2014 19:06:04
0
0
A "мол" не е ли усъвремененото наименование на ГУМ ,че сега всички с "изненада"не удобряват този проект... това са поредните идиотщини които могат само да ни оставят тази приятна локва още годинки...малко ли ни бяха тези???????
7.
merc
15.04.2014 18:53:19
0
2
чесно казано е много добре за града ако има повече места в цгч където туристите да си харчат парите, защото някакси все ни подминават и си продължават към курортите на юг и север... за сравнвние варна НЕ я подминават и доста пари се вкарват по този начин във самия град... Варна единствено по пари ни бие, а това никак не е без значение
6.
бургазлийка,65 г.
11.02.2014 15:08:03
1
2
Цитираният за 1997 г. конкурс от кого е спечелен? Сего сми 2014 г., започнахте и подземна улица, къде е ПУП-а за това място при новите условия! За мен нещата вече са при нови условия и не е видно какво става и кой командва!Само парк на цялото това пространство е необходим за града ни свърдан с кея на пристанището! Нали се показа новата зелена площ и ремонтите, които са сега. Трябва да се продължи със зелена площ задължително. Потвърждава се, че нямаме архитекти- орбанисти!Защо се допусна развалянето на площада пред църквата.Вече не минавам от там, защото ми се плаче...Да не стане така и за това пространство за бургазлии...Бургазлии, спасете това място!!!
5.
Калиманката
10.02.2014 16:01:21
2
13
Първо - да се разкара този паметник на чуждата армия, че не му е там мястото и СЛЕД ТОВА - цялото пространство -Тройката и Дупката да станат един хубав парк на няколко нива с паркови задявки и езеро, и с хубави дървета(готови, големи). Ще бъде чудно.
4.
баба Пена от тополовград
10.02.2014 10:50:59
1
4
един МОЛ там ще събере цвета на селяндурите в центъра , винаги ще ходят до града ,дет викат сега ,като ходят баскерет до центъра . НЕ СПИРАЙТЕ ПРОГРЕСА ,,,, Ваш Снегов
3.
Arhitekt
10.02.2014 01:38:17
1
3
do N2 . bravo pi4 ....to4no taka e
2.
bgman
09.02.2014 18:43:57
9
9
Не си спомням досега Владо Милков да е харесал нещо. Не си спомням и да е проектирал нещо значимо... Оп, сори - проектира главната улица с турските плочки. Е, прекопира я едно към едно от главната улица на Пловдив, но за това да го съди друг.
Общо взето винаги е на принципа - не знам как е, но не е така.
Тук се вижда същото - не говорим за архитектурни съображения, а за трафика, фалит на малки магазини и т.н. От девет дерета вода и нищо конструктивно.
1.
Дочо
09.02.2014 16:43:48
4
10
Много е прав!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Директор на училище задържан за скрити камери в ученически тоалетни Директор на училище задържан за скрити камери в ученически тоалетни Родители сигнализират, че децата им разпознали подробности от разказите на директора, полицията работи по случая Операция срещу мафията започва в Бургас, готвят се ударни групи за изборите Операция срещу мафията започва в Бургас, готвят се ударни групи за изборите Борбата тепърва започва, нужни са хора, готови да си върнат държавата, каза Ивелин Михайлов Пиян поляк намушка българка след скандал в апартамент в Германия Пиян поляк намушка българка след скандал в апартамент в Германия 30-годишната жена е с тежки наранявания и е настанена в болница, нападателят е задържан, тестът му е отчел над 2 промила алкохол в кръвта Цените на жилищата ще растат и през 2026 г., но с по-бавни темпове Цените на жилищата ще растат и през 2026 г., но с по-бавни темпове Анализатори виждат връзка между икономическия растеж и движението на цените в имотния сектор Стефан Диомов събра музикални легенди в Бургаската опера Стефан Диомов събра музикални легенди в Бургаската опера Маестрото сътвори коледна магия, коментира кметът Димитър Николов Три зодии ще имат пробив през 2026 година Три зодии ще имат пробив през 2026 година Планетарните влияния ще подкрепят личностното им развитие и професионалния им напредък Станка Златева: На следващата олимпиада искаме българи, а не натурализирани състезатели Станка Златева: На следващата олимпиада искаме българи, а не натурализирани състезатели Легендата в борбата зове за единство и дисциплина преди началото на подготовката за новия олимпийски цикъл Политическа буря с Изборния кодекс: Ще има ли валиден предсрочен вот? Политическа буря с Изборния кодекс: Ще има ли валиден предсрочен вот? Да се признават само при над 50% участие, както при референдумите, настоява Костадин Костадинов Съдът остави в ареста Росен Кръстев - Стъкларя, обвинен за лидер на престъпна група Съдът остави в ареста Росен Кръстев - Стъкларя, обвинен за лидер на престъпна група Сред задържаните са полицаи, включително началник от Пето РПУ, а още едно лице се издирва от прокуратурата Нови научни данни поставят под съмнение представата за вейповете като "по-безопасна алтернатива" Нови научни данни поставят под съмнение представата за вейповете като "по-безопасна алтернатива" Пушенето им увеличава риска от инфаркт и инсулт, сочи последно проучване
Мрачно бъдеще за Черно море: Става мъртва зона заради ударите по танкери Мрачно бъдеще за Черно море: Става мъртва зона заради ударите по танкери Геополитическо напрежение, удари с дронове и заплахи от масово миниране застрашават навигацията и търговията в региона Пламен Константинов остава в Локомотив Новосибирск до 2028 година Пламен Константинов остава в Локомотив Новосибирск до 2028 година Бившият национален селекционер на България продължава успешната си работа в Русия Кола се вряза в пълен с хора басейн във Франция след объркване на педалите Кола се вряза в пълен с хора басейн във Франция след объркване на педалите Майка и дъщеря ѝ оцеляха, след като автомобилът им потъна в басейн пред очите на плувци и спасители Агресивен нов вариант на грип А се разпространява по света: лекарите предупреждават за тежки симптоми Агресивен нов вариант на грип А се разпространява по света: лекарите предупреждават за тежки симптоми Щамът H3N2 (подклад K) причинява по-тежко протичане, а по-ниската ваксинация увеличава риска от сериозен грипен сезон Китайската полиция тества смарт очила с изкуствен интелект и преводач Китайската полиция тества смарт очила с изкуствен интелект и преводач Новата технология ще помага на служителите на реда при проверки, комуникация с чужденци и наблюдение в зони с ограничен достъп Нови научни данни поставят под съмнение представата за вейповете като "по-безопасна алтернатива" Нови научни данни поставят под съмнение представата за вейповете като "по-безопасна алтернатива" Пушенето им увеличава риска от инфаркт и инсулт, сочи последно проучване Русия обяви Deutsche Welle за „нежелана“ и фактически забрани дейността ѝ Русия обяви Deutsche Welle за „нежелана“ и фактически забрани дейността ѝ Решението идва на фона на напрежението между Москва и Берлин заради войната в Украйна Коледа и Нова година са най-рисковият период за изневерите Коледа и Нова година са най-рисковият период за изневерите Алкохолът, прибрали се приятели от близко и далеч, и силни емоции превръщат празниците в капан за неверните Студентите в Сърбия се готвят за предсрочни избори след месеци на масови протести Студентите в Сърбия се готвят за предсрочни избори след месеци на масови протести Младите лидери на протестите свикват нова демонстрация на 28 декември и започват събиране на подписи Силни ветрове събориха 24-метрова „Статуя на свободата“ в Бразилия(видео) Силни ветрове събориха 24-метрова „Статуя на свободата“ в Бразилия(видео) Скулптурата е паднала на главата си по време на екстремно време в щата Рио Гранде до Сул
Слави ТРИФОНОВ Слави ТРИФОНОВ ПП-ДБ ни мислят за селяни и чалгари! Виц на деня Виц на деня - Каква е разликата между умната и опитната жена?
- Умната непременно ще каже на мъжа си сутринта нещо приятно, а опитната ще го направи...
Виц на деня Виц на деня - Вие как се оженихте - по любов или заради друго?
- По любов естествено, то другото, вече е на две годинки!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Възрастните птици Колибри, достигат дължина 10-13 см. Или както обичат да казват мъжете... около 21 санта
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори