Калинки-алигатори нападнаха Карнобат
Рояци хищни калинки нападнаха Карнобат и близките села. Насекомите напират да влизат през прозорците на домовете ни, навсякъде са, тъй като явно се подготвят за зимата, съобщиха местни жители. Те били черни с червени точки или оранжеви.
Първите екземпляри на този вид калинки са се появили в България преди пет годни. През октомври те са най- активни, тъй като осигуряват бъдеще за новите си поколения.
Тези летящи твари не носят толкова късмет, нито показват по стар български обичай къде ще се ожените. Те идват от Китай, специално внесени са от редица европейски страни. Във Великобритания, Франция и Гърция хищните калинки се считат за перфектно средство за ликвидиране на вредната листна и щитоносна въшка. Американците я развъждат от 1915 г.
Необичайната й агресивност обаче е тревожна и имиджът й на полезно насекомо скоро може да се превърне в мит. Статистически данни сочат, че когато се изчерпят листните и щитоносните въшки, които са основната й храна, азиатската калинка напада и изяжда и местните калинки. Не случайно артистично я наричат шестокрак алигатор.
Появата в Карнобатско може да се обясни с разположените лозови масиви в този регион. Освен че ликвидира нашите безобидни български калинки и застрашава биоразнообразието, калинката- алигатор налита и на плодове и най- вече гроздето, коментираха карнобатлии.
Освен страховитото си прозвище, идващата от Китай калинкова напаст е известна още като пъстроцветна или арлекинова.
Оказва се, че ни е навестил нов вид азиатска калинка, популярна още като арлекинова или пъстроцветна. Тя е съвсем малко по- дребна от българската 7-точкова и малко по-светла. Нюансите й варират от наситено оранжево до жълто. Има и черна модификация с две симетрично разположени червени точки. В Карнобатско в момента има и дребни оранжеви и черни двуточкови.
Любопитно за тези коварни насекоми е, че освен нахалството, с което завладяват нови територии и домовете на хората, умеят да се преструват на умрели. Когато са застрашени, падат по гръб и не помръдват, след като опасността е преминала продължават атаката- да трупат запаси от захар, смучейки плодовете или промъквайки се през комарници и пердета, дори в тоалетните, за да осигурят подслон за следващото домочадие, казаха жители на Карнобат.
Намалете лошия холестерол с тези храни
Скалата с обръщение към украинския си двойник
Морското турне на дует „Келтик“ и Николай Киселов за Деня на поезията започва от Бургас
Как да приготвите перфектната пица у дома: Лесна рецепта
Идеалният партньор според зодията - най-добрите съвпадения за всеки знак
Как да превърнете дома си в уютен оазис на комфорт и стил: Лесни стъпки
Гответе като професионалист: Основни правила
Официално: На 12 март в хижа "Петрохан" е забелязан дим
Магнат даде 200 милиона долара за частна писта, само избрани имат достъп
Висшата лига наложи рекордна глоба на Челси, клубът я прие
Министър Трайков: Геополитическата нестабилност изисква още по-координирани усилия на ЕС
След фиаското с ЦСКА, Александър Томаш изплува отново, ето къде е
