Решават утре съдбата на ексшефа на поземлената комисия в Несебър, раздал 12 парчета златна земя до морето край Равда
Заплетеният и скандален казус с раздадените земи до морето в Равда на различни бизнесмени, за които претендира Националната спортна академия, е на път да бъде разрешен. Делото срещу бившия председател на поземлената комисия в Несебър Йордан Сачанов е към своя край в Бургаския окръжен съд, в момента адвокатът му чете пледоарията си.
Именно Сачанов е издал 12 решения за възстановяване правото на собственост на земи в местността Кротиря в съществуващи или възстановими стари реални граници в землището. Удостоверенията и скиците не съдържат предвидените по закон реквизити. Нямало описание на имотите - землище, местност, размери, бивши съседи, съществуващи стари реални граници, данни за възстановимост на границите.
От това са настъпили значителни вредни последици - община Несебър е лишена от възможността да стопанисва, управлява, включително и да се разпорежда както намери за добре с имотите, чиито данъчни оценки са за общо 2 015 310лева. Земите са раздавани през периода октомври 2008 г. – декември 2009 г.
Припомняме, че терените в местността Кротиря от години бунят духовете в Равда и Несебър. Там бяха студентски протести, спортисти се изправяха срещу багерите.
Споровете за земите в Равда, на които се намира и базата на Националната спортна академия се водят повече от 10 години. В началото на миналата конфликтът между двете страни дори премина в сблъсъци, от които пострадаха студенти.
Проблемът с базата на НСА бе изострен и след ареста на шефа на Бургаския административен съд Атанас Вълков на 31 март 2011. Той бе обвинен в опит за продажба на земя от района, която е била придобита от майка му с подправени документи.
Ако съдията не беше разкрит, от висшето училище нямаше да разберат, че въпросните 12 декара вече не са тяхна собственост.
В тази връзка подсъдимият Йордан Сачанов е обвинен в длъжностно престъпление по чл. 282, ал. 2 от Наказателния кодекс. Прокуратурата днес поиска 3 години условна присъда, с 5 години изпитателен срок.
Според обвинението с прехвърлянето на земите, които са частно-общинска собственост, Сачанов е нанесъл щети Община Несебър в размер на повече от 2 млн. лв.
„Не съм в приятелски отношения със собствениците на възстановените земи, с някои от тях не съм се срещал”, заяви днес в съдебната зала Йордан Сачанов.
Утре в 13.45 Бургаският окръжен съд ще произнесе присъдата.
Всички шофьори допускат тези грешки с климатика в колата, а те източват резервоара ви през лятото
Аз съм гастроентеролог от Харвард и ви съветвам да ядете тези 4 плода за добро храносмилане
Пълен потрес: Пиян баща качи 15-годишното си дете зад волана
Вече не пържа тиквичките, а правя този солен кекс - пухкаво и вкусно изкушение, което изчезва още топло
Сребърни медали и две индивидуални отличия за несебърски деца на международен футболен турнир
Реферите на Световното първенство по футбол прибират по над $100 000
Подпалиха дипломатически автомобили на българското посолство в Скопие
21-годишната Мария загина при бънджи скок от мост, забравиха да й сложат въже
Европейската комисия предупреждава: Пазете се от онлайн измами и фалшиви отзиви
Международният футболен турнир за купата "Созопол-Царево 2026" започна с елитни младежки отбори
Аз ще бъда най-отпред: Пеевски разсея слуховете за оттегляне и проведе чистка в ДПС
Община Несебър разширява образователната инфраструктура и подкрепя модерни иновации в професионалното обучение
