Слънчев бряг е вторият най-изгоден семеен курорт в Европа, ранните резервации тръгват от 55 евро
Само Алгарве изпреварва българския курорт, а поскъпването спрямо предходното проучване е малко над 9%
Слънчев бряг е вторият най-изгоден курорт за семейна почивка в Европа, а туристите, направили ранна резервация, са плащали около 55 евро на човек дневно. Пред българския курорт в годишното проучване Family Holiday Report 2026 се нарежда единствено португалският регион Алгарве.
Хотелиерът Румен Мончев обяснява, че Слънчев бряг продължава да привлича хора, които търсят едновременно спокойствие и разнообразни възможности за забавление. В разгара на летния сезон цените вече са достигнали най-високите си равнища.
Британци: Не се плашете, Слънчев бряг е най-евтиното място на света
При ранните резервации почивката е излизала около 55 евро на човек за ден. В момента сумите са приблизително с 20% по-високи. За сравнение, при други дестинации увеличението достига около 50%. Така Слънчев бряг запазва позицията си сред достъпните семейни курорти въпреки поскъпването през активния сезон.
При изготвянето на класацията са отчетени различни разходи, които семействата правят по време на ваканция. Сред тях са цените на бирата и минералната вода. Търговци в курорта твърдят, че не са променяли част от цените си спрямо миналата година, включително при кафето и бързите храни.
Цени на плажовете по Южното Черноморие за Лято 2026
Самото проучване отчита общо поскъпване в Слънчев бряг с малко над 9% спрямо предходния анализ. В заведенията на плажа чаша кафе достига 2 евро, а фрапето се предлага за около 5 евро. Оценките на бизнеса за движението на цените не са еднакви, като хотелиери, ресторантьори и търговци на бързи храни дават различна картина.
Има промяна и в начина, по който туристите харчат парите си. Според търговеца Илиян Димитров голяма част от почиващите се хранят основно в хотелите заради All Inclusive пакетите. Румен Мончев също отчита, че гостите посещават ресторантите по-рядко.
От обяд за 5 евро в Несебър до лаврак за 25: Какви са цените по морето
Проучването разглежда и разходите за плажни принадлежности, като според търговци по крайбрежието цените им остават в нормални граници. Част от семействата се връщат в Слънчев бряг за поредна година и определят курорта като финансово изгоден заради съчетанието от храна, удобства и разнообразни развлечения.
Поскъпването се усеща и от туристите, но според част от тях разликата остава сравнително малка. Така в разгара на летния сезон Слънчев бряг запазва второто място сред най-изгодните европейски курорти за семейна почивка.
Нетаняху разгневи Лондон, нарече Великобритания "ислямска република"
Рокада в ГЕРБ-Варна: Иван Портних вече не е областен координатор, Стоян Петков поема временно
Черно денонощие на пътя: Трима загинаха, 34 души са ранени
Какво следва за Михаела и Виктория след потвърждаването на ареста им по случая на Младежкия хълм в Пловдив
Кои имена празнуват на Голяма Богородица и какви са традициите?
Москва отхвърля примирие, което замразява фронта в Украйна
Кармичните изпитания и предизвикателства най-накрая приключиха за 4 зодиакални знака
Жълт код за бурно море: Има риск от локални наводнения по крайбрежието
Луната преминава във Везни, забравете за диети, а Девата да избягва и шумните компании
Слави Трифонов нападна Терзиев след избора на Бургас за Евровизия
Спряха 11,6 тона пипер от Северна Македония заради пестицид над нормата

"Хотелиерът Румен Мончев обяснява, че Слънчев бряг продължава да привлича хора, които търсят едновременно спокойствие и разнообразни възможности за забавление."
За хора които търсят спокойствие? Вицът на деня Нищо чудно в психото да е по-спокойно и определено е по-безопасно за живота!