Поморие отбелязва 153 години от гибелта на Васил Левски с общоградска церемония
Заупокойна молитва, поднасяне на венци и участие на деца и ученици ще съберат жители и гости на града на 19 февруари
На 19.02.2026 г. Поморие ще отбележи 153-годишнината от героичната гибел на Апостола на свободата Васил Левски. Общоградската възпоменателна церемония ще събере жители и гости на града в знак на признателност към делото и саможертвата на една от най-светлите личности в българската история.
От 10.30 часа в храм „Свето Рождество Богородично“ ще бъде отслужена заупокойна молитва в памет на Дякона. Час по-късно, от 11.00, пред бюст-паметника на Васил Левски ще се състои ритуал по поднасяне на венци и цветя. Това съобщиха от Община Поморие, цитирани в официалната информация за предстоящото събитие.
В програмата ще прозвучат песни и стихове в изпълнение на децата от ДГ „Детелина“, които ще отдадат почит към националния герой чрез слово и музика. Участие ще вземат и гвардейците от СУ „Иван Вазов“, както и част от авторите на отличените творби в националния литературен конкурс „Апостола, без когото не можем“. Инициативата е организирана от ЦПЛР Общински детски комплекс, предава Община Поморие.
От местната администрация уточняват, че при неподходящи метеорологични условия възпоменанието ще се проведе във фоайето на НЧ „Просвета 1888“, за да бъде осигурена възможност за достойно отбелязване на годишнината.
Васил Левски остава символ на националната кауза за свобода и държавност. Неговото дело продължава да бъде морален ориентир за поколения българи, а ежегодните възпоменателни прояви в различни населени места подчертават живата памет за Апостола.
Община Поморие кани всички жители и гости на града да се включат в церемонията и да отдадат почит към личността и делото на Васил Левски, предават от Община Поморие.
Митнически служители иззеха близо 190 литра „домашно вино“ при проверка в супермаркет
Обрат при цената на златото
Барак Обама: Не съм виждал доказателства за извънземни и няма такива в зона 51
Ким Кардашян много харесва Луис Хамилтън
В Испания искат забрана за бурките
Продължава делото за катастрофата със Сияна в Плевен
Поморие отбелязва 153 години от гибелта на Васил Левски с общоградска церемония
Алберт Попов и Калин Златков отпаднаха от слалома на Олимпийските игри в Милано Кортина
Режим 28 - най-мощната идея за излизане на Европа от безизходицата
Пет неочаквани ползи от кафето, които науката потвърждава
Поморие беше представен в Българския културен институт в Берлин
