Камбоджа поиска примрие от Тайланд, броят на жертвите в граничния конфликт продължава да расте
В същото време двете страни продължават взаимно да се обвиняват кой е започнал конфликта
Камбоджа призова за „незабавно“ прекратяване на огъня с Тайланд, след като при продължаващите гранични сблъсъци между двете страни са загинали над 30 души, включително цивилни. Посланикът на Камбоджа в ООН, Чхеа Кео, заяви, че страната му е поискала примирие „безусловно“ и добави, че Пном Пен желае „мирно решение на спора“.
Министърът на външните работи на Тайланд, Марис Сангиямпонгса, заяви в събота, че Камбоджа трябва да бъде „истински искрена за прекратяване на конфликта“, за да може преговорите за примирие да продължат. Най-малко 32 души — войници и цивилни — са загинали, а близо 200 000 са били принудени да напуснат домовете си в двете югоизточноазиатски страни, които се обвиняват взаимно за началото на стрелбата в четвъртък.
Сблъсъците продължиха за трети ден в събота. Военните на Тайланд съобщиха, че камбоджанските сили са започнали атаки в нов район близо до южното крайбрежие, но са били отблъснати от тайландския флот. По-рано Тайланд съобщи за сражения в провинциите Сурин, Убон Ратчатани и Сисакет, разположени по границата с Камбоджа. Беше обявено военно положение в осем района, граничещи с Камбоджа. Официални лица в Банкок съобщиха, че 19 души — 13 цивилни и шестима войници — са загинали в страната от четвъртък насам. Тайландските власти добавиха, че близо 140 000 души са били евакуирани. Министерството на отбраната на Камбоджа съобщи за 13 жертви — осем цивилни и петима войници. То заяви, че над 35 000 души са напуснали домовете си.
Временно изпълняващият длъжността премиер на Тайланд, Пумтам Вечаячай, предупреди в петък, че сблъсъците могат да „прераснат във война“. Той каза, че боевете вече включват тежко въоръжение и са се разпрострели на 12 локации по протежение на границата.
Тайланд също така обвини Камбоджа, че стреля по цивилни райони, и евакуира всички села, намиращи се в обсега на нейните ракети. От своя страна Камбоджа обвини Тайланд в използване на касетъчни боеприпаси. Те са забранени в много части на света поради безразборното си въздействие върху цивилното население. Тайланд все още не е отговорил на тези обвинения.
Защо Тайланд и Камбоджа се бият по границата?
Конфликтът между Тайланд и Камбоджа датира от преди повече от век, когато границите между двете държави са били начертани след френската окупация на Камбоджа. Нещата официално ескалираха през 2008 г., когато Камбоджа се опита да регистрира храм от XI век, разположен в оспорваната зона, като обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО — ход, който предизвика бурни протести от страна на Тайланд.
През годините е имало sporadични сблъсъци, при които са загивали както войници, така и цивилни от двете страни. Последната ескалация на напрежението започна през май, след като камбоджански войник бе убит при сблъсък. Това доведе двустранните отношения до най-ниското им ниво за повече от десетилетие. През последните два месеца и двете страни наложиха ограничения по границата една на друга. Камбоджа забрани вноса на стоки от Тайланд като плодове и зеленчуци, както и спря вноса на електроенергия и интернет услуги.
В последните седмици и двете страни засилиха военното си присъствие по протежение на границата.
Междувременно
външният министър на Тайланд заяви пред агенция Ройтерс, че „няма нужда“ от посредничество от трети страни в конфликта, въпреки че световни лидери призоваха за незабавно примирие. Малайзийският премиер Анвар Ибрахим, който е ротационен председател на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (ASEAN), по-рано предложи да посредничи в преговорите между двете страни. САЩ също призоваха за „незабавно прекратяване на бойните действия, защита на цивилното население и мирно разрешаване на конфликта“.
Тайланд твърди, че сблъсъците са започнали, след като камбоджанската армия е използвала дронове за наблюдение на тайландските войски близо до границата. Камбоджа от своя страна твърди, че тайландски войници са започнали конфликта, като са нарушили предварително споразумение и са се приближили до кхмеро-хиндуистки храм близо до границата. Спорът между двете страни датира от преди повече от 100 години, когато границите са били начертани след френската окупация на Камбоджа.
През годините е имало спорадични сблъсъци, при които са загинали както войници, така и цивилни от двете страни. Последната ескалация започна през май, след като камбоджански войник беше убит при сблъсък, което доведе до най-ниската точка в двустранните отношения от повече от десетилетие насам.
















