Регулатор притиска застрахователя "Далл Богг" да вдигне цената на Гражданската отговорност
Крайният потребител ще плаща по-скъпо по нареждане на регулатора, който трябва да защитават неговите интереси, смятат от застрахователното дружество
С безпрецедентен административен натиск Комисията за финансов надзор (КФН) се опитва да принуди застрахователя „ДаллБогг Живот и Здраве“ да повиши цените по задължителната гражданска отговорност за автомобилистите (ГОА). Това става ясно от официално писмо, изпратено на 21 юли 2025 г., подписано от заместник-председателя на КФН Пламен Данаилов.
В документа се посочва, че ако дружеството не коригира доброволно ценовите си политики, Комисията ще наложи принудителна административна мярка, с която ще го задължи да увеличи тарифата. Това действие е без аналог в историята на КФН и поставя под сериозно съмнение независимостта и обективността на регулатора.
Финансовите данни показват, че "ДаллБогг" е реализирал положителен финансов резултат по линия на ГОА през 2023 и 2024 г., без да нарушава нито един нормативен показател. Намалението на цените не е плод на пазарна агресия, а на вътрешна реорганизация и оптимизация, извършена без компромис с резервите, ликвидността или стабилността на компанията.
„КФН настоява, че цените били твърде ниски и щели да застрашат устойчивостта на пазара – твърдение, което не се подкрепя от налични факти или законови норми. Така действията на регулатора удрят не само по конкретна компания, но и по самия принцип на пазарна конкуренция, който би трябвало да бъде основа на свободната икономика“, заявяват от застрахователното дружество.
Според тях, още по-тревожно е това, че принудителното вдигане на цените се случва на фона на правителствена реторика за контрол над инфлацията в подготовка за приемането на еврото.
„В резултат от натиска на КФН, крайният потребител ще плаща повече, без да има подобрение в услугата или повишен риск за застрахователя“, казват от „Далл Богг“ и допълват, че съществува реален риск от формиране на картелна среда, при която всички участници в сектора биват подтикнати да уеднаквят цените под административен натиск, обезсмисляйки конкуренцията и поставяйки интересите на гражданите на заден план.























