Ето от какво е заплашено едно от най-ценните археологически съкровища на Египет
Пукнатини, влага и гъбички заплашват - гробницата на фараона Тутанкамон
Едно от най-известните археологически чудеса на света - гробницата на фараона Тутанкамон в Долината на царете, е изправено пред сериозна опасност. Екипи от египетски археолози алармират, че древното съоръжение може да се срути, ако не бъдат предприети спешни мерки за укрепването му.
Специалистите са открили дълбоки пукнатини в каменните блокове, които преминават през тавана на входа и през самите гробни камери. Те позволяват на вода да прониква в скалата, което води до влага, ерозия и растеж на гъбички, а това от своя страна разрушава древните стенописи по стените.
Причината за щетите се корени още в голямото наводнение през 1994 година, след което стените и таванът на гробницата са започнали постепенно да отслабват. Сега процесите се ускоряват и експертите предупреждават, че 3300-годишното гробно място може да се срути, ако не се предприемат незабавни действия за неговото съхранение.
Археолозите настояват за спешна намеса на реставратори и инженери, за да бъде спасено едно от най-добре запазените свидетелства за величието на Древен Египет - последният дом на момчето фараон, открит преди век от Хауърд Картър.
Британците са изправени пред най-високите цени на бензиностанциите досега
Трудова злополука във Велико Търново, работник загина при инцидент с преса за пластмасови изделия
Геро започна да качва килограми след шокиращото отслабване
3.7 млрд. лева остават в икономиката, а обмяната им продължава безсрочно
На 8 март мъж умишлено прегази бившата си
Община Несебър разширява паркинг зоната по улица „Изгрев“
Паника в Белгия, експлозия избухна пред синагога в Лиеж
Вкусен арабски мутабак с кайма и яйца
Петролът може да скочи до $200 за барел
Какво ви очаква според зодията в любовта през тази седмица
Ден за пенсии, а пощите стачкуват
Емблематичен български завод с 60-годишна история спира работа, освободи 200 служители
