Манол Генов се обяви за министър на злото, но скастри опозицията за вота на недоверие

Призова политиците да внасят по 1-2 всяка седмица, за да си изпълнят плана за останалите 15 министерства и парламента да започне да работи
Ние сме министерството на злото, защото се опитваме да регулираме водите в язовирите спрямо наличните обеми. Това каза в „Лице в лице“ по бТВ Манол Генов.
„Имаме модели, при които ги изпускаме. За да не стане пернишката трагедия, ограничаваме консумацията на води както за напояване, така и за енергетика“, обясни екоминистърът.
На въпроса какво ще правим с безводието той отговори, че ще пазим водата, която имаме и Господ ни я е дал.
След като водещата Цветанка Ризова изтъкна, че днес й станало ясно, че кабинетът „Желязков“ ще управлява 4 години и уточни, че така е казал Пеевски, министърът на околната среда и водите каза, че е спокоен от първия ден на правителството. „Всичко включено в програмата си, го изпълняваме. Това, че днес е декларирана такава подкрепа, не може да ме успокои, а ще ме амбицира да вършим задачите, които сме си поставили за целия мандат“, добави той.
„Следващият вот на недоверие, който опозицията внася, е за нерегламентирани сметища. Има такива, но от първия си ден като министър съм започнал борба с тях. На регламентирани депа населението трябва да изхвърля своите битови отпадъци, но вече не бива да гледаме на тях като боклуци, а като елемент на кръговата икономика. В тях се съдържат суровини, които рециклирани може като вторичен продукт да влязат в производството на много първични продукти“, обясни Генов.
„Опозицията още при негласуван вот внесе друг. Има 19 още министерства и политика. Като извадим 4, остават 15. Да вземат да навържат 15, за да може до края на юли да отупаме всичките вотове и да започне парламентът да работи, защото има много важна законодателна програма за изпълнение“, коментира той.
„Тези безсмислени вотове са изключително вредни за българският парламентаризъм, защото се губи ценно време за законопроекти, свързани с Плана за възстановяване и подпомагане“, подчерта той.
„Имаме за климата, за водите, за управление на отпадъците, които сме ги внесли в парламента и все няма време да стигнат до първо четене. Явно целта е да се пречи на правителството да изпълнява своята програма“, жалва се министърът.
Съветвам колегите да внасят всяка седмица по 1-2 вота, за да минат всичките и да започнем нормална законодателна дейност, добави той.
„5094 сигнала за нерегламентирани сметища са подадени от началото на годината. От тях 4600 са на политически партии. С всяка регионална инспекция по околна среда започваме проверки. Даваме предписание на кметовете и следим за изпълнението им. Ако не са, налагаме актове за административни нарушения. Съставили сме над 60 за няколко месеца“, заяви Генов.
„Наскоро имахме среща с кметове от област Пловдив и беше изразено силно недоволство, че ги притискаме да си вършат работата. Кметовете са длъжни да не допускат нерегламентирани сметища. Те не хващат никого, но като видят една купчина с отпадъци, трябва да я почистят“, обясни той.
„Кой кмет си глобява избирателите? Трудно може да намерим такъв“, подчерта екоминистърът.
Според него трябва да се разширят правомощията на кметовете, да им се даде възможност да поставят видеонаблюдение на различни места и да го използват за санкции.
Той съобщи, че при изхвърляне на отпадъци, ще се свалят регистрационните табели на автомобили. „За конфискацията им сме предложили практиката от Закона за корите, според който, когато транспортираш по нелегален начин дървен материал, се отнема превозното средство“, изтъкна Генов.
„България внася отпадъци, защото имаме мощности за тяхната обработка. За RDF, който не може да бъде рецеклиран, имаме горивни инсталации в циментови заводи и в ТЕЦ-ове, Когато е с ниска влажност, е по-добро гориво от останалите алтернативи“, уверява той.
„Наблюдаваме всички горивни инсталации. На техните комини имаме монтирани инсталации, които следят чистотата на атмосферния въздух. Навсякъде свети зелено. Нямаме превишения на параметрите“, заяви министърът.
„Водата в Черно море е една от най-чистите. Появяват се и различни видове миди, които преди ги нямаше, тъй като не можеше да живеят при тези условия. Сега много от пречиствателните станции има дълбоководни зауствания, където е практически невъзможно да стигне до брега и да бъде замърсен. Обикновено констатираме такива от преминаващи кораби“, каза още той.





















